Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
54

53

1

Odwołanie UPL-1 przez pełnomocnika/księgową

Kategoria: Inne
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_Inne_115782
Data zgłoszenia: 25.08.2023
Status pomysłu: Wyjaśnione
Chciałabym zawnioskować o udostępnienie możliwości odwołania upoważnienia UPL-1 przez upoważnionego pełnomocnika (księgową). Obecnie może to zrobić tylko udzielający pełnomocnictwa. Niestety bardzo często się zdarza, zwłaszcza w biurach rachunkowych, że po zakończeniu współpracy pełnomocnictwo nie jest odwoływane, mimo zgłaszanych wniosków w tej sprawie do byłych klientów, a nawet wysyłanych wypełnionych druków. Pełnomocnictwa te "wiszą" tak w ten sposób w nieskończoność, nawet np. po zakończeniu działalności gospodarczej przez osobę udzielającą pełnomocnictwa. Ułatwiłoby to pracę, podobnie jak jest to już możliwe w kontaktach z ZUS-em i PUE ZUS.
Zgłoszony postulat nie wymaga uregulowania w przepisach ustawy – Ordynacja podatkowa.
W kwestiach dotyczących pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące pełnomocnictwa w postępowaniu podatkowym (art. 80a § 4 Ordynacji podatkowej). W zakresie nieuregulowanym w rozdziale 3a Pełnomocnictwo stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego (art. 138o Ordynacji podatkowej).
Pośród czynności prawnych prowadzących do wygaśnięcia stosunku pełnomocnictwa jest zrzeczenie się pełnomocnictwa przez pełnomocnika. Jest to jednostronna czynność prawna pełnomocnika, dzięki której uwalnia się on od upoważnienia do sporządzania czynności prawnych w imieniu mocodawcy i z bezpośrednim skutkiem dla niego. Oświadczenie o zrzeczeniu się umocowania pełnomocnik składa mocodawcy.
Należy przy tym podkreślić, że po otrzymaniu oświadczenia pełnomocnika o zrzeczeniu się pełnomocnictwa, mocodawca powinien o tym fakcie poinformować organ podatkowy przekazując stosowne zawiadomienie według wzoru określonego rozporządzeniem wydanym na podstawie art. 80a § 5 ustawy – Ordynacja podatkowa.