Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
0

0

0

Bezzębny przepis art. 15d ust. 2 ustawy o CIT

Kategoria: CIT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_CIT_115750
Data zgłoszenia: 21.06.2023
Status pomysłu: Wyjaśnione
Wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów jest nieskuteczne, bo podatnicy robią korektę ponownie wpłacając zobowiązanie, teraz już prawidłowo na konto z Białej Listy. Nie ma zapisu w ustawie w którym momencie wyłączenie z k.u.p. jest trwałe i nie podlega "skorygowaniu". Podobnie jest z zapłatą gotówkową. Przepis nie ma uzasadnienia prawnego w czasie prac sejmowych.
Zastosowanie znajdzie przepis ust. 4 art. 15d ustawy CIT.
Wyłączenia z kosztów nie dokonuje się, jeśli podatnik spełni warunki z tego przepisu.
M.in. jeżeli zapłata należności została dokonana przelewem na rachunek spoza „wykazu podatników VAT”, a podatnik złożył przy pierwszej zapłacie należności przelewem na ten rachunek zawiadomienie ZAW-NR, do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla podatnika, który dokonał zapłaty należności, w terminie 7 dni od dnia zlecenia przelewu.

Generalnie zawiadomienie ZAW-NR składa się jeżeli zapłata należności za fakturę została dokonana przelewem na rachunek bankowy wystawcy faktury inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podatników VAT (art. 15d ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT), co oznacza że zawiadomienia nie składa się gdy płatność została dokonana gotówką. Należy jednak mieć na uwadze, że zapłata gotówką należności wynikającej z otrzymanej faktury wystawionej przez podatnika VAT czynnego i dotyczącej transakcji na kwotę powyżej 15 000 zł narusza obowiązujące przepisy i w rezultacie naraża podatnika na negatywne konsekwencje podatkowe w podatkach dochodowych PIT i CIT oraz odpowiedzialność solidarną w podatku VAT.
Wyłączenia z kosztów nie dokonuje się również w sytuacji, gdy zapłata należności zostanie dokonana z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności (art. 15d ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT).