Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
0

0

0

Ujednolicenie daty powstania obowiązku podatkowego

Kategoria: VAT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_VAT_115739
Data zgłoszenia: 07.06.2023
Status pomysłu: Wyjaśnione
W licznych przypadkach (np. przy sprzedaży internetowej) data powstania obowiązku podatkowego w VAT jest uzależniona od daty zapłaty. Jest to całkowicie zbędna komplikacja która wymusza na podatniku szczegółowe analizowanie dat wpłat na przełomie miesiąca aby prawidłowo ustalić obrót dla celów VAT. Np. Klient zamówił towar ostatniego dnia miesiąca i dokonał 100% zapłaty tegoż dnia. Towar jest kompletowany i wysłany na początku kolejnego miesiąca. Dla celów PIT/CIT jest to sprzedaż w miesiącu wydania towaru. Jaki jest sens fiskalny aby sprzedaż z przełomu miesiąca dla celów VAT cofać o jeden miesiąc do tyłu?
Pomysł jest niezgodny z Dyrektywą Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (dalej „dyrektywa VAT”) i Ustawą z 11 marca 2004 r. o podatku do towarów i usług (dalej „ustawa VAT”).
Krajowe zasady rządzące momentem powstania obowiązku podatkowego w VAT zawarte w art.19a ust. 1 i ust. 8 ustawy o VAT są zgodne z unijną regułą ogólną wynikającą z art. 63 i odstępstwem od niej zawartym w art. 66 lit. b dyrektywy VAT.
W myśl ogólnej zasady obowiązującej w ustawie o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru lub wykonania usługi. W drodze wyjątku w przypadku gdy przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty. Wyjątek ten wpisuje się w dopuszczone dyrektywą VAT odstępstwo od zasady ogólnej regulującej moment powstania obowiązku podatkowego w VAT.
Zharmonizowane w ramach unijnego systemu VAT krajowe przepisy o VAT regulujące moment powstania obowiązku podatkowego mają zastosowanie do podlegających opodatkowaniu VAT czynności bez rozróżnienia sposobu realizacji transakcji na sprzedaż stacjonarną, czy przez internet.
Natomiast proponowany wyjątek od zasady ogólnej z uwagi na transakcje w internecie różnicuje te same transakcje przez pryzmat sposobu ich realizacji. Taki wyjątek nie mieści się w granicach odstępstwa, na które zezwala dyrektywa VAT.