Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
0

0

0

Koszty pośrednie w CIT a ustawa o rachunkowości

Kategoria: CIT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_CIT_115594
Data zgłoszenia: 08.12.2022
Status pomysłu: Wyjaśnione
Przepisy ustawy wskazują, że koszty pośrednie należy zaliczać do kosztów podatkowych w momencie poniesienia. Brak jest definicji tych kosztów w ustawie. Jeszcze nie tak dawno można było w tym zakresie stosować przepisy ustawy o rachunkowości i przyjmować moment zaliczenia do kosztów podatkowych taki sam. Aktualnie podatnicy nie mają takiej możliwości, chociaż zmiany przepisów ustawy w tym zakresie nie było. Zmieniło się podejście organów, co widać w pojawiających się interpretacjach. Moment wydania z magazynu materiału na podstawie dokumentu RW nie może być momentem zaliczenia do kosztów podatkowych, jeżeli ten koszt jest pośredni. Bardzo to komplikuje pracę i powoduje konieczność podwójnego ujmowania takich operacji. Wcześniej jest rozpoznawany koszt podatkowy niż bilansowy, co wcześniej obniża podstawę opodatkowania niż wynik bilansowy. W celu uproszczenia należy wprowadzić możliwość rozliczania tych kosztów również wg ustawy o rachunkowości. Należy dać podatnikowi wybór taki jak ma przy różnicach kursowych. Podatnikowi to uprości bardzo prowadzenie działalności.
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji kosztu „bezpośrednio związanego z przychodami” oraz kosztu „innego niż bezpośrednio związanego z przychodami”; zatem konieczne jest dokonywanie oceny w tym zakresie na tle danego stanu faktycznego.
Z uwagi na powyższe określenie momentu poniesienia kosztu pośredniego powinno być dokonywane w każdym przypadku na tle określonej sytuacji, przy uwzględnieniu indywidualnych cech działalności podatnika i w warunkach, w których wydatki te są ponoszone.
Wyjaśniamy również, że MF nie prowadzi aktualnie prac dot. umożliwienia ujmowania kosztów pośrednich (podatkowych) na wzór rachunkowej metody ujmowania różnic kursowych.