Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
2

1

1

Akcje pracownicze

Kategoria: PIT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_PIT_115508
Data zgłoszenia: 11.06.2022
Status pomysłu: Wyjaśnione
- pracodawca może zaoferować pracownikom akcje pracodawcy (notowane na giełdzie) z minimalnie 20% a maksymalnie 40% dyskontem- akcje pracownicze muszą być trzymane przez pracownika minimum 4 lata - 30% dyskonto jest zwolnione z ZUS pracownika i pracodawcy oraz PIT - pracownik może zakupić akcje za maksymalnie 25% rocznego wynagrodzenia brutto i nie więcej niż 100.000 zł (kwota co roku zwiększana o poziom wzrostu wynagrodzeń w PL) - jeżeli pracownik utrzyma akcje przez 7 lat, zwolnione są one z podatku Belki.

Korzyści: 1. Pobudzenie akcjonariatu obywatelskiego. 2. Przeniesienie częściowej własności przedsiębiorstw na pracowników. 3. Większy udział pracowników w podejmowaniu decyzji w przedsiębiorstwie. 4. Większa motywacja do pracy dla pracowników.
1 października 2019 r. Rada Ministrów przyjęła Strategię Rozwoju Rynku Kapitałowego, która stanowi pierwszy szczegółowy i kompleksowy plan rozwoju tego sektora w Polsce. Zgodnie z postulatami SRRK, w 2022 r. wprowadzono rozwiązanie, zgodnie z którym akcje zakupione przez inwestora na IPO (również gdy są to akcje zakupione z dyskontem przez pracownika) są zwolnione z podatku PIT o ile m.in. zostaną sprzedane po upływie min. 3 lat (art. 21 ust. 1 pkt 105a ustawy PIT). Zwolnienie obejmuje zatem szersze grono inwestorów, nie tylko pracowników. Warto jednak zauważyć, że umożliwienie pracownikom zakupu akcji spółki z wysokim dyskontem lub wręcz przekazanie pracownikom akcji debiutującej na giełdzie spółki nieodpłatnie jest praktykowane właśnie przy okazji IPO (szczególnie w przypadku tzw. dużych prywatyzacji poprzez giełdę). Jednocześnie, w ramach realizacji SRRK prowadzone są obecnie w Ministerstwie Finansów prace koncepcyjne nad dedykowanymi programom akcjonariatu pracowniczego rozwiązaniami. Jednocześnie, warto podkreślić, że szeroki program Partycypacji Finansowej Pracowników jest obecnie prowadzony przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.