Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
5

2

3

Doręczenie przez odbiór osobisty - pisma z postępowania podatkowego

Kategoria: Ordynacja_podatkowa
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_Ordynacja_podatkowa_115492
Data zgłoszenia: 25.05.2022
Status pomysłu: Wyjaśnione
Proponuję ograniczyć sposób odbierania pism urzędowych w procedurach podatkowych (postępowanie podatkowe, czynności sprawdzające, kontrola podatkowa) do osobistego odbioru przesyłki na poczcie przez strony zainteresowane. Samo doręczanie przesyłek przez listonoszy sprawia problemy natury organizacyjnej i powoduje, że ciężar sporu z podmiotami prawa podatkowego przenoszony jest z merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy podatkowej na drugorzędne udowodnianie, czy przesyłka pocztowa z pismem urzędowym została doręczona, czy też nie została doręczona. A ponieważ organy podatkowe nie mają bezpośredniego wpływu na działania Poczty Polskiej, w ten sposób zwiększy się prawdopodobieństwo, że przesyłka pocztowa trafi do właściwego adresata. Proponuję również, aby termin odbioru osobistego na poczcie takiej przesyłki został określony na 30 dni liczone od czasu pozostawienia pierwszego awizo.
Propozycja ograniczenia sposobu odbierania pism urzędowych w procedurach podatkowych (postępowanie podatkowe, czynności sprawdzające, kontrola podatkowa) do osobistego odbioru przesyłki na poczcie jest niezasadna. Jest ona niekorzystna dla osób odbierających pisma, ponieważ pozbawia te osoby możliwości odbioru pism w ich miejscu zamieszkania. Nie ma powodów, aby pozbawiać podatników możliwości odbioru pism w miejscu zamieszkania, w szczególności w dobie upowszechnienia pracy zdalnej, a więc w sytuacji gdy sposób doręczenia przez listonosza jest najdogodniejszy.
Ponadto art. 150a ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540, z późn. zm.) przewiduje już możliwość osobistego odbioru przesyłki na poczcie. Na wniosek strony, doręczenie może być dokonane na wskazany przez nią adres skrytki pocztowej.
Propozycja, aby termin odbioru osobistego na poczcie przesyłki został określony na 30 dni liczone od czasu pozostawienia pierwszego awizo nie jest zasadna. Jej przyjęcie oznaczałoby przedłużenie procedur podatkowych. W szczególności znacznemu wydłużeniu uległyby te procedury, w których prowadzona jest liczna korespondencja z podatnikiem.