Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
3

3

0

Wydłużenie terminu na odpowiedź z 7 do 14 dni interpretacje podatkowe

Kategoria: Ordynacja_podatkowa
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_Ordynacja_podatkowa_115363
Data zgłoszenia: 31.01.2022
Status pomysłu: Wyjaśnione
Proponuję wydłużyć termin do odpowiedzi na wezwanie w sprawie uzupełnienia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej z obecnych 7 dni do 14 dni. Termin 7 dni jest bardzo krótki biorąc pod uwagę np. obieg dokumentów w urzędach. Od momentu wpływu pisma do kancelarii, poprzez osoby z sekretariatu skarbnika i następnie naczelnika wydziału do momentu otrzymania pisma przez osobę właściwą merytorycznie do udzielenia odpowiedzi mijają czasem nawet 2-3 dni. Jeżeli sprawa jest skomplikowana skonstruowanie odpowiedzi na niejednokrotnie wiele pytań również wymaga poświęcenia kilku dni, a pismo musi zostać jeszcze końcowo zaakceptowane przez inne osoby z urzędu. Wydłużenie terminu na odpowiedź o 1 tydzień byłoby najlepszym rozwiązaniem i dałoby podatnikom czas na przygotowanie bardziej wyczerpujących informacji.
Siedmiodniowy termin do usunięcia braków formalnych wynika z art. 169 § 1 o.p. i ma charakter generalny, co oznacza, że dotyczy nie tylko przepisów o interpretacjach indywidualnych, ale stanowi ogólną zasadę stosowaną przy uzupełnianiu podań w sprawach podatkowych. Co więcej, termin ten jest przejawem realizacji ogólnej zasady usuwania braków formalnych podań w postępowaniach administracyjnych, wyrażonej w art. 64 § 2 k.p.a.

Należy wskazać, że zgodnie z art. 14b § 3 o.p., na wnioskodawcy ciąży obowiązek wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Wezwanie do uzupełnienia wniosku wynika więc z faktu, że wnioskodawca nie dopełnił obowiązku wyczerpującego opisu sprawy.

Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej składany jest z inicjatywy wnioskodawcy. Ma on zatem możliwość przewidzieć, że w związku z tym Dyrektor KIS może wystosować wezwanie w sprawie uzupełnienia opisu wniosku. Co istotne, w postępowaniach w sprawie wydania interpretacji nie przeprowadza się postępowania dowodowego, zatem Dyrektor KIS nie może wymagać od wnioskodawcy przedłożenia żadnych dokumentów, których ewentualne pozyskanie mogłoby okazać się czasochłonne. Ponadto Dyrektor KIS w wezwaniu wskazuje, o jakie informacje należy wniosek uzupełnić. Uzupełnienie wniosku, co do zasady, jest więc procesem mniej absorbującym, niż samo sporządzenie wniosku. Tym samym aktualnie obowiązujący termin jest wystarczający, a jego dotrzymanie uzależnione jest od odpowiedniej organizacji i należytej staranności wnioskodawcy, nie zaś od odrębnych procedur administracyjnych.