Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
6

5

1

Podatek liniowy i prawo do rozliczenia z małżonkiem

Kategoria: PIT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_PIT_115222
Data zgłoszenia: 12.08.2021
Status pomysłu: Wyjaśnione
Przejście na podatek liniowy w trakcie roku podatkowego i utrata prawa do rozliczenia rocznego dochodu wspólne z małżonkiem powinny działać do przodu, a nie tak jak dziś gdyż przejście na podatek liniowy automatem skutkuje utratą prawa do rozliczenia z małżonkiem. Jest to niesprawiedliwe gdyż podatnik deklaruje przejście na podatek liniowy od swoich przyszłych dochodów i akceptuje, że nie rozliczy się wspólnie z małżonkiem od tych dochodów. Jednak dzisiejsze przepisy w zakresie utraty prawa do wspólnego rozliczenia skutkują wstecz, a deklaracja o przejściu na podatek liniowy dotyczy przyszłych okresów, a nie działa wstecz. Uważam, że jest to niesprawiedliwe i powinno być zmienione. Nikt nie zna wszystkich przepisów, ale większość podatników wie, że prawo nie działa wstecz, zatem intuicyjnie podejmuje decyzje nie sądząc, że ta decyzja może przynieść skutki wstecz jedynie w zakresie utraty prawa do wspólnego rozliczenia, bez jednoczesnego nabycia prawa do stawki liniowej wstecz w danym roku podatkowym.
Rokiem podatkowym w podatku PIT jest rok kalendarzowy. Rozpoczęcie zatem stosowania opodatkowania tzw. podatkiem liniowym w trakcie roku podatkowego wywołuje skutek w całym roku, w którym podatnik stosuje to opodatkowanie.
Korzystanie z opodatkowania podatkiem liniowym jest jednoznaczne z utratą możliwości wspólnego opodatkowania dochodów obojga małżonków.
Wybór tej formy opodatkowania w danym roku podatkowym (np. w 2021) powoduje, że za ten właśnie rok podatkowy (za 2021) podatnik nie będzie mógł rozliczyć swoich dochodów wspólnie z małżonkiem (czyli złożyć zeznania wspólnie z małżonkiem w 2022 r. za 2021 r.). Ze względu na fakt, że rozliczenie dotyczy całego roku podatkowego, to w omawianym przypadku nie można mówić o działaniu prawa wstecz.