Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
8

8

0

Leasing operacyjny poza limitacją z art. 15c Ustawy CIT

Kategoria: CIT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_CIT_115056
Data zgłoszenia: 15.03.2021
Status pomysłu: Wyjaśnione
Zgodnie z art. 15c Ustawy CIT należy wyłączyć z kosztów podatkowych koszty finansowania dłużnego, jeśli przekraczają one określony w przepisach pułap. Obecnie, panuje pewien chaos, związany z leasingiem operacyjnym. Ustawa CIT nie uwzględnia go wprost w limitowanych kosztach finansowania dłużnego, lecz w wydawanych interpretacjach indywidualnych wskazuje się, że tak powinno być. Podejście takie, oprócz wskazanego zamieszania, jest problematyczne, bowiem bazuje na kwalifikacji rachunkowej. Jest to zaś o tyle niezasadne, że od kilku już lat panuje zgoda, że przepisy rachunkowe stosujemy podatkowo, tylko jeśli ustawa wyraźnie tak stanowi (czego tu brak). Proponuję: wydanie interpretacji ogólnej lub nowelizację ustawy tak, aby jednoznacznie rozwiązać ten problem i wskazać, że limitacja nie dotyczy leasingu operacyjnego.
Należy przyjąć, iż art. 15c ust. 12 ustawy CIT dotyczy części odsetkowej raty leasingowej zarówno w przypadku leasingu operacyjnego, jak i leasingu finansowego, gdyż formułując ww. przepis ustawodawca nie wskazał jednego rodzaju leasingu, do jakiego przepis powyższy mógłby mieć zastosowanie. Ograniczenie stosowania ww. regulacji do jednego rodzaju umowy leasingu, tj. wyłącznie tzw. leasingu finansowego, przeczyłoby treści przepisów ustawy podatkowej, jak również zasadzie równości podmiotów wobec prawa, które mogłyby tak kształtować warunki zawartych umów, aby wykluczyć konieczność stosowania wskazanych powyżej ograniczeń.

Za ww. wykładnią przepisu art. 15c ust. 12 ustawy CIT przemawia także okoliczność, że jednym z celów dyrektywy ATAD, której implementację stanowi omawiany przepis, jest ograniczenie możliwości odliczenia odsetek oraz innych wydatków finansowych. Podstawą dla regulacji przewidzianych w tej dyrektywie były m.in. wnioski płynące z działań opracowanych w ramach inicjatywy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) dotyczącej przeciwdziałania erozji bazy podatkowej i przenoszeniu zysków. Jedno z działań OECD („Action 4”) odnosi się wprost do „Ograniczenia erozji bazy opodatkowania poprzez odliczenia odsetek oraz innych wydatków finansowych”.