Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
3

3

0

Zwolnienie z podatku od dywidendy po zainwestowaniu w inne przedsięb.

Kategoria: PIT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_PIT_114984
Data zgłoszenia: 14.01.2021
Status pomysłu: Wyjaśnione
Polski przedsiębiorca, który na ogół występuje jako osoba fizyczna – udziałowiec spółki kapitałowej, pobierając dywidendę musi zapłacić od niej podatek dochodowy. Zniechęca przedsiębiorcę do dalszego inwestowania, bądź zmusza do zakładania różnego rodzaju funduszy inwestycyjnych, aby nie płacić podatku dochodowego od dywidendy. Takiego podatku nie płacą udziałowcy zagraniczni, gdyż na ogół w polskich spółkach udziałowcem zagranicznym jest spółka kapitałowa. Tym sposobem mamy do czynienia z nierównym traktowaniem na gruncie prawa podatkowego podatnika zagranicznego i podatnika polskiego. Fundacji Pomyśl o Przyszłości proponuje przyjęcie zmiany w ustawie o podatku PIT, poprzez dodanie do art. 21 pkt 149: 149) dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, które są przez podatników reinwestowane (np. wnoszone jako udział kapitałowy), przy spełnieniu następujących warunków: a) reinwestowanie może dotyczyć już istniejącego podmiotu lub podmiotu nowopowstałego; b) wypłata dywidendy w kwocie brutto jest realizowana w oparciu o oświadczenie podatnika o przeznaczeniu zysku na nabycie udziałów w spółce kapitałowej prawa handlowego; c) reinwestowanie musi zostać rozliczone w ciągu roku od wypłaty dywidendy, d) sposób rozliczenia środków pozyskanych z dywidendy a przeznaczonych na nabycie udziałów spółce kapitałowej prawa handlowego określa deklaracja ustalona Rozporządzeniem Ministra Finansów.
Przedstawione propozycje zmian w przepisach podatkowych, polegające na wprowadzeniu zwolnienia z PIT przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, przeznaczonych na reinwestycje zostaną poddane wnikliwej analizie, a wypływające z niej wnioski zostaną rozważone przy ewentualnych zmianach prawa podatkowego.

Dodatkowo podkreśla się, iż obecny rząd prowadzi politykę zachęcającą przedsiębiorców do nowych inwestycji. Jej wyrazem są już istniejące liczne preferencje podatkowe np. ulga na B+R czy ryczałt od dochodów spółek kapitałowych (tzw. estoński CIT).