Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
7

7

0

Podatek Belki od umorzenia jednostek uczestnictwa w dewizowym funduszu

Kategoria: PIT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_PIT_114957
Data zgłoszenia: 15.12.2020
Status pomysłu: Wyjaśnione
Panie Ministrze! Pilnej zmiany wymaga opodatkowanie umorzenia jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych w prowadzonych w obcej walucie. Lokata w polskim Banku np. w USD powoduje jedynie opodatkowanie odsetek od tej lokaty, czyli grosze. Natomiast te same pieniądze ulokowane w funduszu inwestycyjnym pieniężnym (zatem takim jak lokata) przy umorzeniu, mechanizm przyjęty przez ustawodawcę powoduje totalną stratę. Bo wpłacone USD przelicza się po kursie z dnia wpłaty i z dnia wypłaty, no i opodatkowuje się fikcyjny zysk powstały ze spadku wartości PLN do USD z uwagi na inflację, klient banku w funduszu ma stratę, ale w wyniku wyliczenia różnic kursowych ma fikcyjny dochód, który jest opodatkowany wysokim podatkiem. Moja 87-letnia matka miała trochę USD na czarną godzinę, tzw. wdowi grosz w TFI Pioneer. I matka poniosła stratę w TFI na 8.000 USD, a US Warszawa jeszcze pobrał podatku Belki ponad 3000zl. To woła o pomstę do nieba. WSA W-wa skarge oddalił. Link do wyroku poniżej. Czy uważa Pan Panie Ministrze, że to jest uczciwe? Jestem ciekawa Pana stanowiska w sprawie. http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/BA482839DF
Stosownie do art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy PIT, w przypadku inwestycji w fundusze kapitałowe opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym podlega dochód (nadwyżka uzyskanego przychodu nad wydatkami określonymi w art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy PIT). Dochód do opodatkowania ustala się w złotych. Przychód i koszty uzyskania przychodu uzyskane w walutach obcych przelicza się na złote, na zasadach określonych w art. 11a ustawy PIT, czyli według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień odpowiednio uzyskania przychodu i poniesienia kosztu (wydatku).

Z kolei zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy PIT, w przypadku gromadzenia środków na rachunkach bankowych opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym podlega przychód z odsetek, bez możliwości pomniejszenia o koszty uzyskania przychodu. Przychód z odsetek od środków zgromadzonych na rachunku bankowym do opodatkowania uzyskany w walutach obcych przelicza się na złote również według zasad określonych w art. 11a ustawy PIT.

Odmienność określania podstawy opodatkowania przychodów z inwestycji w fundusze kapitałowe i gromadzenia środków na rachunkach bankowych wynika z odmiennego charakteru tych inwestycji kapitałowych i sposobu generowania wyniku finansowego.
Komentarze:
  • 28.12.2021

    Przerabiam to samo.
    Wpłata w USD na fundusz , wypłata w USD,
    (zatem gdzie tu zysk kapitałowy?) i
    pobranie fikcyjnego podatku dochodowego.
    Co się kłóci z definicją podatku dochodowego i podatkiem od zysków kapitałowych.
    Walka z wiatrakami i podstawowe naruszenie praw człowieka.
    Już lepiej nie robić nic ze środkami.
    To tak jakbym pożyczył np. EURO komuś (ktoś zapłaciłby od tego 2% PCC od pożyczki), Euro by urosło i osoba pożyczająca po kilku latach powołując się na wyższy kurs oddała mi mniejszą kwotę bo tak.
    Paranoja.

    Ministerstwo Finansów:
    Zgodnie z przepisami ustawy PIT, przychód i koszty uzyskania przychodów uzyskane w walutach obcych przelicza się na złote, na zasadach określonych w art. 11a ustawy PIT, czyli według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień odpowiednio uzyskania przychodu i poniesienia kosztu (wydatku).
    Dotyczy to wszystkich inwestycji rozliczanych w walutach obcych - nie tylko w fundusze kapitałowe, ale także np. w papiery wartościowe (w tym akcje), udziały spółek, czy pochodne instrumenty finansowe.
    Jest to zasada ogólna i dotyczy wszystkich przychodów i kosztów uzyskiwanych w walutach obcych, na potrzeby określenia podatku PIT.
    W wyniku takich zasad przeliczania przychodów i kosztów na złote, dla celów podatkowych, może powstać także sytuacja, że podatnik mimo uzyskania wzrostu wartości jednostek uczestnictwa w walutach obcych i osiągnięcia w tych walutach ekonomicznego zysku, nie zapłaci podatku, albo zapłaci podatek od dochodu w niższej wysokości niż ekonomiczny zysk z inwestycji kapitałowej w walutach obcych z uwagi na zmianę kursu waluty, w której dokonana jest ta transakcja w stosunku do złotego.

>
1 - 1 z 1
>