Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
48

42

6

ZWIĘKSZENIE LIMITU DO BADANIA BILANSU

Kategoria: Sprawozdania
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_Sprawozdania_114924
Data zgłoszenia: 04.11.2020
Status pomysłu: Wyjaśnione
Może warto zastanowić się nad zwiększeniem limitów, które obligują podmioty do badania bilansu przez biegłego rewidenta. Limity te są nie zmieniane od wielu, wielu lat, a w dobie pandemii mogłoby to obniżyć koszty firm. Wiadomo, że jest to bardzo duży koszt dla firmy.
Na podstawie art. 64 ust. 1 pkt 4 ustawy o rachunkowości jednostki kontynuujące działalności (z wyłączeniem podmiotów, których sprawozdania finansowe podlegają corocznemu badaniu bez względu na rozmiary prowadzonej działalności – art. 64 ust. 1 pkt 1-3) powinny poddać badaniu swoje roczne sprawozdanie finansowe, jeżeli w poprzedzającym roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdania finansowe, spełniły co najmniej dwa z następujących warunków:
a) średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób,
b) suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2 500 000 euro,
c) przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej 5 000 000 euro.

Z danych Polskiej Izby Biegłych Rewidentów wynika, iż w 2019 r. przeprowadzonych zostało ponad 27,5 tys. badań sprawozdań finansowych, w tym o charakterze obligatoryjnym:
- jednostkowych sprawozdań finansowych ponad 26,3 tys. badań,
- skonsolidowanych sprawozdań finansowych ponad 1,3 tys. badań,
oraz ponad 4,6 tys. fakultatywnych badań sprawozdań finansowych.

Na tle liczby przedsiębiorstw niefinansowych prowadzących księgi rachunkowe w 2019 r. tj. 295,8 tys. jednostek, liczba jednostek, których sprawozdania finansowe podlegały obowiązkowemu badaniu stanowi niespełna 9%.
Dodatkowo wyrażenie progów do badania w walucie euro powoduje ich automatyczną indeksację, co w przypadku zmiany kursu złotego wpływa odpowiednio na zmianę kryteriów do badania.

Kontrahenci, instytucje kredytowe oraz pozostali interesariusze podejmują decyzje gospodarcze na podstawie danych zawartych w sprawozdaniach finansowych, które powinny rzetelnie i jasno przedstawiać sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy jednostek prowadzących księgi rachunkowe (w 2019 r. na 2 211,6 tys. przedsiębiorstw niefinansowych tylko 295,8 tys., tj. 13%, prowadziło księgi rachunkowe). Zatem zbadane sprawozdanie finansowe przez firmę audytorską zdecydowanie wpływa na zwiększenie zachowania bezpieczeństwa obrotu gospodarczego, które jest szczególnie ważne w czasie pandemii COVID-19.

Biorąc powyższe pod uwagę aktualnie w Ministerstwie Finansów nie są prowadzone prace legislacyjne, zmierzające do zmiany w ustawie o rachunkowości obowiązujących progów do badania rocznego sprawozdania finansowego (art. 64 ust. 1 pkt 4).
Komentarze:
  • 15.03.2022

    Przy rosnącej inflacji należałoby zrewidować odpowiedź na zadane pytanie i zaktualizować limity

    Ministerstwo Finansów:
    W oparciu o dotychczasowe dane makroekonomiczne nie była podejmowana decyzja o zmianie obowiązujących wymogów co do obligatoryjnego prowadzenia ksiąg rachunkowych i badania sprawozdań finansowych. Jednocześnie informujemy, że z uwagi na dynamicznie zmieniające się warunki gospodarcze prowadzenia działalności gospodarczej w bieżącym okresie, kwestia ewentualnego podniesienia progów do badania sprawozdań finansowych oraz prowadzenia ksiąg rachunkowych jest na bieżąco monitorowana i analizowana.

>
1 - 1 z 1
>