Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
4

1

3

Ulgi dla przedsiębiorców

Kategoria: PIT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_PIT_114862
Data zgłoszenia: 01.09.2020
Status pomysłu: Wyjaśnione
Zwolnienie przedsiębiorcy z obowiązku płacenia PIT. Każdy kto zdecyduje się na prowadzenie działalności będzie przez okres 3 lat płacił składki ZUS bez zmian. Po okresie 3 lat może zadecydować co zrobi - czy dalej płaci składki bez zmian, czy płaci 50% wartości składek jeśli bez zmian to dalej płaci ZUS w pełnym wymiarze. Jeśli decyduje się na płacenie 50% to tyle płaci, ale pod warunkiem że ubezpieczy się na własną rękę gdzie sam będzie chciał. Po kolejnych 2 latach, czyli po 5 latach prowadzenia działalności każdy może w każdej chwili zdecydować co robi dalej czy płaci dalej cały ZUS czy rezygnuje z płacenia i sam się ubezpiecza. Ten który płacił 50% również ma możliwość rezygnacji z całych opłat. Dodatkowo po tych 5 latach prowadzenia firmy każdy może zdecydować co zrobić z nagromadzonym kapitałem - czy wypłaca go razem z odsetkami wyliczonymi, czy zostawia jako zabezpieczenie na przyszłość. Nie mają tej możliwości pracownicy zatrudnieni na umowę i pracujący w tym czasie na umowę i prowadzący firmę.
Nie znajduje się uzasadnienia do zwolnienia osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą z obowiązku płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Jak w takiej sytuacji czułyby się inne osoby fizyczne osiągające dochody z innych źródeł, opłacające podatek PIT?

Przedsiębiorcy, osiągający przychody z działalności gospodarczej mogą dla tych przychodów wybrać najbardziej korzystną formę opodatkowania podatkiem PIT (skala podatkowa, podatek liniowy, opodatkowanie zryczałtowane, karta podatkowa). Kierując się rachunkiem ekonomicznym uwzględniającym również obciążenia z tytułu tego podatku, mogą wybrać sposób opodatkowania, który jest dla nich najbardziej opłacalny.

Mogą także korzystać z szeregu rozwiązań, które wpływają na zmniejszenie obciążenia podatkiem PIT, czy niekiedy wręcz go „wyzerowują”. Są to mechanizmy w zakresie kosztów uzyskania przychodów, które powodują zmniejszenie podstawy opodatkowania i w konsekwencji wysokości podatku PIT czy ulgi dedykowane tylko przedsiębiorcom, np. ulga IP BOX czy ulga B+R.

Nie mają również obowiązku wpłacania zaliczek na podatek PIT, jeżeli kwota zaliczki podlegająca wpłacie nie przekracza 1000 zł.

Natomiast zaproponowane rozwiązanie dotyczące składek ZUS znajduje się poza zakresem działania MF, dotyczy obszaru będącego we właściwości Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.