Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
13

11

2

Przedłużenie terminu na zakup nieruchomości z tytułu odpłatnego zbycia

Kategoria: PIT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_PIT_114814
Data zgłoszenia: 21.07.2020
Status pomysłu: Zrealizowane
Problem dotyczy osób, które zbyły odpłatnie nieruchomość w 2018 roku i w roku 2020 do 31.12.20 muszą wydatkować środki ze sprzedaży na zakup nieruchomości na cele mieszkaniowe do końca br. Termin powinien być wydłużony o 1 rok z powodu koronawirusa. Wiele transakcji nie mogło dojść do skutku od marca do początku czerwca. Spora grupa klientów wycofała się w tym roku ze sprzedaży co powoduje, że jest mniej ofert na rynku mieszkaniowym. Inni chcący sprzedać mieszkanie i kupić droższe, bo większe mieszkanie czy dom nie dostaną w tym roku kredytu z tytułu innego niż dotychczas dochodu a co za tym idzie zdolności kredytowej liczonej przez bank. Pracodawcy utrzymują pracowników na podstawowym wynagrodzeniu, odjęli premie, dodatki itd. Wielu klientom nie uda się "dokredytować" do zakupu większego mieszkania, a już sprzedali swoje mieszkania. Na rynku ceny mieszkań praktycznie stoją w miejscu w mniejszych miejscowościach. Osoby starsze poszukujące mieszkań, które muszą rozliczyć się z ulgi do końca roku naprawdę mają problem, bo brakuje mieszkań. Deweloperzy też spóźnią się z oddaniem mieszkań ze wzg. covid, gdyż wszystkie sprawy formalne, oddania do użytkowania, pozwoleń przedłużają się o kwartał. Od jesieni może wrócić wirus, jak osoby 70 plus mają dokonywać oględzin mieszkań, wizyty u notariusza i w urzędzie. Termin winien być przedłużony o kolejny rok, dla osób, które sprzedały nieruchomość w 2018 roku. Opisywane sytuacje są mi znane osobiście, jestem licencj. pośr. w obr nier.
Uwzględniając postulaty podatników oraz mając na uwadze trwający stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19, Ministerstwo Finansów przygotowało stosowny projekt rozporządzenia przedłużającego termin do końca 2021 r. Po przeprowadzeniu procesu legislacyjnego, podpisaniu rozporządzenia przez Ministra FFiPR, rozporządzenie zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw. Prosimy zatem śledzić Biuletyn Informacji Publicznej na podmiotowej stronie Rządowego Centrum Legislacji, a konkretnie serwis Rządowy Proces Legislacyjny.
Komentarze:
  • 16.12.2020

    Opisany problem dotyczący wydatkowania kwoty ze sprzedaży nieruchomości jest bardzo adekwatny do sytuacji jaką zgotował podatnikom COVIT 19. Rynek w żadnym zakresie nie funkcjonuje normalnie, są obostrzenia i podatnicy pozamykani.

  • 20.10.2020

    Podobny problem dotyka tych co podjęli się remontu w ramach ulgi zwłaszcza tych w podeszłym wieku którzy zmuszeni sytuacją często podjęli decyzję przyspieszenia terminu remontu a nie dopiero po 25 czy 30 latach zamieszkiwania tak jak zamierzali wcześniej, bo kto nie chciałby wykorzystać przysługującej ulgi. Druga fala koronawirusa już jest i to nasila się z dnia na dzień co stwarza dodatkowe problemy a na wszystko trzeba czekać jak na niektóre pozwolenia administracyjne niekiedy straży pożarnej i wreszcie samych wykonawców obłożonych rozpoczętymi pracami z uwagi na wykruszaniu się pracowników z powodu pandemii. Także sama decyzja o remoncie i jego zakresie też musiała trwać w czasie gdy nikt nawet nie myślał że będzie taka pandemia.Przyznana ulga przez państwo nie powinna piętrzyć dodatkowo problemów bo to kłóci się z ideą ulgi zwłaszcza w sytuacji kiedy w niedługim czasie w tych sytuacjach Państwo znosi ten podatek.Budzi to frustracje tych co liczyli na dobrodziejstwo ulgi.

>
1 - 2 z 2
>