Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
12

7

5

Ryczałt od sprzedaży niektórych przedmiotów użytku osobistego

Kategoria: PIT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_PIT_114810
Data zgłoszenia: 20.07.2020
Status pomysłu: Wyjaśnione
Proponuję opodatkowanie ryczałtem dochodów ze sprzedaży przedmiotów użytku osobistego, na które podatnik nie ma dowodów potwierdzających ich nabycie. Każdy ma w domu sporo przedmiotów użytku osobistego, które mógłby zbyć np. na portalach aukcyjnych. Do celów podatkowych ważne jest by podatnik udowodnił datę ich nabycia i fakt używania na cele osobiste. Niestety, trudno mieć na wszystko imienne rachunki. Zdecydowana większość przedmiotów takich była kupowana z myślą o ich używaniu, a nie późniejszej odsprzedaży i nikt nie troszczył się wtedy o należyte udokumentowanie zakupu. Proponuję wprowadzić podatek ryczałtowy od przychodu z takiej sprzedaży, z jednoczesnym jej pełnym zwolnieniem z VAT i obowiązku rejestracji przychodów za pomocą kasy fiskalnej. Ów podatek dotyczyłby przedmiotów wyłącznie używanych, których przeznaczenie świadczyłoby o tym, że były przedmiotami użytku osobistego. Bezdzietny kawaler nie mógłby sprzedać wózka dziecięcego w ramach takiej sprzedaży, to oczywiste. Górny limit roczny takich przychodów można ustalić na np. 5000-10000 złotych, ale niekoniecznie. Podatek ryczałtowy od działalności gospodarczej wynosi min. 3%, VAT 0-23%. Gdyby taki podatek łącznie wynosił jakieś 20% od przychodu, byłby to niekwestionowany pożytek dla budżetu. Podatnik zapłaciłby podatek ryczałtowy i odprowadziłby go na podstawie rocznego zeznania podatkowego. Za to nie musiałby martwić się o rozliczenie podatku VAT, obowiązek rejestracji sprzedaży kasą fiskalną, czy składki ZUS.
Przychód ze sprzedaży rzeczy ruchomych pochodzących z majątku osobistego, a więc gdy sprzedaż następuje poza działalnością gospodarczą podlega opodatkowaniu, jeżeli zbycie zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Przychody te opodatkowane są na ogólnych zasadach z zastosowaniem skali podatkowej.

Data nabycia zbywanej rzeczy może być udokumentowana nie tylko dowodem zakupu. Zgodnie z art. 180 § 1 Ordynacji podatkowej, jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.

Proponowana zmiana sposobu opodatkowania przychodów ze sprzedaży rzeczy osobistych, nie rozwiązuje ewentualnych problemów z udokumentowaniem okresu posiadania danej rzeczy, o których mowa w odpowiedzi. Dla powstania obowiązku opodatkowania przychodów ze sprzedaży rzeczy osobistych proponowanym ryczałtem, nadal istotne będzie ustalenie czy powstało źródło przychodów, czyli czy nie upłynął jeszcze okres 6 miesięcy od nabycia danej, zbywanej rzeczy.