Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
19

16

3

Czytelność ustaw - tworzenie zasad czytelności

Kategoria: VAT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_VAT_114751
Data zgłoszenia: 18.06.2020
Status pomysłu: Wyjaśnione
Proponuję przeanalizować słownictwo i zasady czytelności w niemieckiej ustawie o VAT . Tam bardzo często w sposób jednoznaczny określa się zasady stosowania prawa podatkowego.
U nas są wyłączenia z znakami "-" spełnienia warunków i przywoływanie w jednym niesamowicie długim zdaniu artykułów i warunków w artykule itd. zamiast tego konstrukcja prawa podatkowego winna być jednoznaczna czyli .: treść .....wraz określeniem " wszystkie poniższe warunki do spełnienia łącznie " Następnie należy wyliczyć ponumerowane warunki do spełnienia.
Pozwoli to unikać zdań rozbudowanych środkowych typu ...,jeżeli...., więc....zgodnie z ust..... itd.
Aktem regulującym tworzenie przepisów prawa (w tym prawa podatkowego) w Polsce, jest rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie „Zasad techniki prawodawczej" (Dz.U. z 2016 r. poz. 283). Wszystkie akty prawne są konstruowane zgodnie z tymi zasadami. Zdania w aktach prawnych muszą być formułowane zgodnie z powszechnie przyjętymi regułami składni języka polskiego. Sposób budowania przepisów, w tym zawierających różnego rodzaju wyłączenia czy warunki, jest zgodny z tymi regułami. W trakcie procesu legislacyjnego projekty aktów prawnych są przedmiotem uzgodnień i oceny również pod względem ich czytelności i jasności, a także poprawności językowej.