Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
7

3

4

Definicje

Kategoria: Inne
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_Inne_114750
Data zgłoszenia: 18.06.2020
Status pomysłu: Wyjaśnione
Ogólnie używane w różnych ustawach definicje dziś są różne ( np definicja podmiotu ). W rzeczywistości muszą być wszędzie takie same, dlatego proponuję w formie jednej ustawy definicyjnej stworzyć katalog podstawowych definicji przywoływanych w wielu różnych ustawach i rozporządzeniach, a w niej zając się najważniejszymi definicjami, np : skategoryzować rodzaje przychodów, rodzaje podmiotów, wielkości podatników i ich limitów, zdefiniować rezydenta, podmioty powiązane itd ..........
Wówczas należy zaprzestać przywoływania w każdej ustawie innych definicji powołując się na ustawę źródłową. Ustawy tematyczne winny zawierać tylko inne pozostałe definicje.
Pozwoli to w bardzo szybkim tempie zmieniać zasady podatkowe we wszystkich ustawach jednocześnie.
Ujednolici definicje: np małego podatnika w VAT, PIT, CIT pozwoli szybko dostosować prawo do ustawodawstwa unijnego, itd.
Przykład: Przywołując w ustawie np: uopdf lub uopdp czy uor lub każdej innej pojęcie "mały podatnik " nie będzie konieczności przywoływania spełniania warunków z różnych wymienianych w ustawie art. u. pkt i liter. - wystarczy zwrot "mały podatnik " i powołać się na ustawę definicyjną ( w skrócie ).
Specyfika poszczególnych rodzajów podatków nie pozwala na wdrożenie postulowanej koncepcji. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której np. zakres podmiotowy i przedmiotowy jest taki sam w podatku dochodowym, podatku od towarów i usług, podatku od nieruchomości czy podatku od spadków i darowizn. Tylko w takim przypadku byłoby możliwe zdefiniowanie podmiotu i przedmiotu opodatkowania w odrębnej ustawie definicyjnej, co mogłoby znaleźć zastosowanie we wszystkich tych podatkach.

Tam, gdzie jest to możliwe są czynione starania ujednolicania definicji tych samych pojęć używanych w różnych ustawach podatkowych, niemniej nie zawsze jest to możliwe z ww. względów.

Ponadto podatek VAT podlega harmonizacji w UE, dlatego też nie powinno się umieszczać rozwiązań przewidzianych w ustawie o VAT poza przepisami dedykowanymi dla VAT.