Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
10

8

2

pomoc uzależniona od płacenia podatków w latach poprzednich.

Kategoria: Inne
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_Inne_114742
Data zgłoszenia: 16.06.2020
Status pomysłu: Wyjaśnione
Patrzę na to jak niektórzy przedsiębiorcy korzystają z pomocy oferowanej przez nasze Państwo. Ponieważ Polacy należą do zaradnych to część przedsiębiorców z uwagą czyta przepisy i wykorzystuje sytuację.
Myślę, że dobrą praktyką powinno się stać: możesz liczyć na pomoc jeżeli płacisz podatki.
Jeśli firma istnieje od lat. Z roku na rok wykazuje stratę i nie płaci podatków. To nie ma uzasadnienia dla złej sytuacji z powodu Covid-19. Ta firma i tak odniosła by na koniec roku stratę (nie zapłaciłaby podatku). Porównywanie przychodów miesiąc do miesiąca roku poprzedniego, przedsiębiorcy mogą łatwo obejść. Uważam, że dużo lepszy skutek odniosło by porównywanie dochodu, ponieważ stanowi on podstawę do naliczenia podatku.
Gdyby przyjąć spadek dochodu a nie przychodu (jak jest teraz) przedsiębiorcy mieli by utrudnione kreowanie spadków ponieważ oprócz przychodu, musieli by brać pod uwagę również koszty.
Wyjątkiem mogłyby być firmy rozpoczynające działalność. Np. uzasadnienie dla strat przez pierwsze 2 lata na rynku.
Takie rozwiązanie było by uczciwe. Państwo nagrodziłoby tych przedsiębiorców, którzy wywiązują się ze swoich zobowiązań względem niego. Płacisz podatki- masz prawo oczekiwać pomocy od Państwa.
Odpowiedź MF:
Wiele rozwiązań osłonowych wprowadzonych w ramach poszczególnych tarcz antykryzysowych jest kierowanych do przedsiębiorców, którzy ponoszą negatywne konsekwencje ekonomiczne w związku z rozprzestrzenianiem się COVID-19. Potwierdzeniem tego ma być m.in. spadek przychodów w stosunku do przychodów 2019 r. W podatkach dochodowych przyjęto spadek przychodów o 50% w stosunku do przychodów 2019 r. Uznano bowiem, że jeśli przychody danej firmy utrzymują się na zbliżonym poziomie, to sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się COVID-19, nie ma decydującego wpływu na działanie firmy w 2020 r.

Przychód jest kategorią, która lepiej niż dochód odzwierciedla wpływ epidemii na sytuację ekonomiczną podatnika. Spadek przychodów wynika bowiem z braku zleceń lub zamówień, czy rezygnacji z realizowanych lub zawieranych umów. Dochód natomiast jest wynikową osiąganych przychodów i ponoszonych przez podatnika kosztów. Przedsiębiorca ponosząc koszty związane np. z czynionymi inwestycjami, które nie mają związku z epidemią koronawirusa, zmniejsza swój dochód do opodatkowania. Uzależnienie prawa do preferencji podatkowych wprowadzonych z uwagi na epidemię koronawirusa od spadku wysokości dochodu, spowodowałoby, że przedsiębiorca ten zyskałby prawo do preferencji podatkowych, pomimo, że jego sytuacja ekonomiczna nie pogorszyła się z powodu COVID-19. Mogłoby wręcz spowodować, że z działań osłonowych korzystaliby przedsiębiorcy, których sytuacja ekonomiczna nie tylko nie pogorszyła się ale również polepszyła, co pozwoliło im na ponoszenie zwiększonych kosztów i w konsekwencji, na zmniejszenie dochodu.
Komentarze:
  • 19.06.2021

    Bardzo trafna i celna rzeczowo odpowiedź ze strony MF

>
1 - 1 z 1
>