Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
4

4

0

Banderole na jednostkowe opakowania nietypowe

Kategoria: Akcyza
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_Akcyza_114689
Data zgłoszenia: 24.05.2020
Status pomysłu: Wyjaśnione
Aktualnie nakładanie banderol na jednostkowe opakowania nietypowe wymaga uprzedniej decyzji organu podatkowego (art. 121 u.p.a.). Przy czym zasada jest taka, że decyzja w sprawie nanoszenia znaków akcyzy odnosi się do konkretnego typu opakowania jednostkowego stosowanego przez podatnika.

Warto umożliwić organom podatkowym wydawanie decyzji w sprawie nanoszenia znaków akcyzy na "określony rodzaj" opakowań jednostkowych stosowanych przez podatnika. Dla przykładu: podatnik stosuje trzy rodzajów opakowań jednostkowych o pojemności 20 litrów każdy (plastikowe-beczka, metalowe-beczka, plastikowe-kanister). Każde z nich zawiera trzy miejsca wlewu/wylewu. Organ podatkowy mógłby być uprawniony do wydania jednej decyzji, w której zbiorczo wskaże sposób nanoszenia znaków akcyzy na tego rodzaju opakowania stosowane przez podatnika. Przy czym decyzja taka powinna mieć zastosowanie także do zupełnie nowych rodzajów opakowań, które podatnik chciałby zastosować w przyszłości, pod warunkiem, że cechy tych nowych opakowań byłyby "istotnie" zbliżone do już stosowanych (np. te nowe też miałby pojemność 20 litrów i trzy miejsca wlewu/wylewu). Takie podejście wyeliminowałoby dodatkowy nakład pracy potrzebny na pozyskiwanie kolejnych decyzji w sprawie nanoszenia banderol na nowe opakowania jednostkowe.
Odpowiedź MF:
Zgodnie z przepisami art.121 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym naczelnik urzędu skarbowego w sprawach znaków akcyzy w przypadku nietypowych opakowań jednostkowych wyrobów akcyzowych, na pisemny wniosek podmiotu obowiązanego do oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy, wskazuje, w drodze decyzji, sposób nanoszenia znaków akcyzy na opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych lub na wyroby akcyzowe, z uwzględnieniem ogólnych zasad nanoszenia znaków akcyzy.

Przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 czerwca 2019 r. w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy doprecyzowują jakie opakowania jednostkowe są typowe i jeżeli opakowanie różni się od opakowania typowego należy wystąpić o decyzję w sprawie odmiennego sposobu oznaczania, którą wydaje naczelnik urzędu skarbowego właściwego w sprawach znaków akcyzy. Zgodnie z załącznikiem nr 5 do ww. rozporządzenia we wniosku o wskazanie sposobu nanoszenia znaków akcyzy na nietypowe opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych należy podać m. in.: rodzaj i nazwę wyrobu oraz kraj pochodzenia, rodzaj opakowania, pojemność lub zawartość opakowania, opis otwarcia lub miejsca przeznaczonego do otwarcia opakowania, położenie banderoli, która ma być naniesiona na opakowanie jednostkowe wyrobu akcyzowego, w stosunku do elementów tego opakowania oraz załączyć szkic opakowania jednostkowego wyrobu akcyzowego z propozycją naniesienia banderoli.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, organy mają możliwość wydania indywidualnej decyzji na określony rodzaj wyrobu akcyzowego. Oznacza to zatem, że organ wydaje decyzję na konkretny rodzaj opakowania jednostkowego wskazując sposób oznaczenia tego opakowania.

Podkreślenia wymaga, że organ nie może wydać decyzji na opakowania jednostkowe, których cechy byłyby "istotnie" zbliżone do już stosowanych. Taka praktyka powodowałaby nadużycia i nie określałaby sposobu nanoszenia znaków akcyzy w konkretny sposób, tak jak określono w decyzji. Do wydania decyzji w sprawie odmiennego sposobu oznaczania określa się między innymi położenie banderoli względem innych elementów, dlatego też mogłoby się okazać, że wykorzystanie decyzji byłoby niemożliwe.

Pamiętać należy, że naczelnicy urzędów skarbowych właściwi w sprawach znaków akcyzy każdorazowo wydają decyzje w sprawie odmiennego sposobu oznaczania opakowań jednostkowych wyrobów akcyzowych z uwzględnieniem ogólnych zasad nanoszenia znaków akcyzy oraz po wnikliwym przeanalizowaniu możliwego do zastosowania sposobu oznaczania, dlatego też przedstawione rozwiązanie w naszej opinii jest niezasadne.