Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
10

8

2

pakiet e-commerce - paczki z Chin

Kategoria: VAT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_VAT_114680
Data zgłoszenia: 19.05.2020
Status pomysłu: Wyjaśnione
Od 1 stycznia 2021r. prawie każda przesyłka z poza EU będzie musiała zostać obciążona podatkiem VAT. Z chińskich sklepów internetowych co roku dociera do Polski wiele milionów przesyłek. Oclenie ich wszystkich przez Pocztę Polską i KAS będzie trudne logistycznie i spowoduje opóźnienia w dostawie przesyłek.

Proponuję stworzenie internetowego systemu, w którym każda osoba dokonująca zakupów z poza EU będzie mogła samodzielnie zgłosić paczkę (podając numer paczki i jej wartość) i opłacić przez internet należny podatek VAT. Po dotarciu paczki do Polski, PP sprawdzi jej numer w systemie i nie będzie musiała podejmować działań związanych z jej ocleniem. Zachętą do zgłaszania paczek do systemu może być brak opłat manipulacyjnych obieranych przez PP i szybsze dostarczenie przesyłki.

Już teraz wiele osób chciałoby legalnie zapłacić VAT za zakupy w Chinach, ale obecna procedura jest zbyt skomplikowana (oczywiście jeżeli ma się "szczęście" i nie trafi się na kontrolę celną). Wprowadzenie elektronicznego systemu poprawiłoby ściągalność VAT.
Możliwa jest też próba zachęcenia zagranicznych serwisów aukcyjnych do udostępnienia możliwości zapłacenia VAT podczas składania zamówienia, co ułatwiłoby życie kupującym.
Odpowiedź MF:
Dostrzegając potrzeby związane z przywozem na obszar UE dużych ilości przesyłek małej wartości Komisja Europejska wraz z państwami członkowskimi zdecydowała o wprowadzeniu nowych regulacji prawnych z zakresu podatku VAT od takich przesyłek. Od 1 stycznia 2021 r. wejdzie w życie szereg zmian wynikających z pakietu unijnych przepisów o VAT w zakresie handlu elektronicznego (tzw. pakiet e-commerce) i wszystkie państwa członkowskie, w tym Polska, zobligowane są do zaimplementowania tej dyrektywy do swoich przepisów krajowych. Najpóźniej z tą samą datą nowy model odpraw pocztowych powinien być wdrożony po stronie KAS i Poczty Polskiej.

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa podjęły już działania związane z wdrożeniem nowych zasad w zakresie obsługi odpraw celnych. W przypadku Poczty Polskiej KAS prowadzi prace dotyczące zmiany modelu odprawy celnej przesyłek pocztowych, przedstawianych organom KAS przez Pocztę Polską S.A. Prace te oprócz konieczności wdrożenia wspomnianego pakietu VAT e-commerce związane są z dostosowaniem formalności celnych w obrocie pocztowym do przepisów Unijnego Kodeksu Celnego. Przepisy te przewidują możliwość składania przez operatora pocztowego zgłoszeń celnych do procedury dopuszczenia do obrotu z ograniczonym zestawem danych w odniesieniu do towarów w przesyłce pocztowej o wartości do 1.000 euro, nie podlegających zakazom i ograniczeniom, w odniesieniu do których nie został złożony wniosek o zwrot lub umorzenie należności celnych. Efektem prowadzonych działań będzie kluczowa zmiana roli biznesowej Poczty Polskiej w procesie dopełniania formalności celnych przesyłek pocztowych.

Dotychczas rola ta sprowadzała się do przedstawiania przesyłek i pobierania podczas doręczania paczek należności celno-podatkowych. Według nowych zasad Poczta Polska S.A. przejmie obowiązki polegające na dokonywaniu elektronicznych zgłoszeń celnych na rzecz odbiorców przesyłek pocztowych.

W związku z powyższym utrzymanie dotychczasowych zasad tj. wyłącznie przedstawianie przesyłek przez Pocztę Polską do dalszej obsługi odprawy przez KAS nie będzie możliwe, zarówno w świetle uregulowań unijnych związanych z UKC, jak również pakietem VAT e-commerce.