Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
75

56

19

Możliwość zmiany numeru konta bankowego

Kategoria: Uslugi_elektroniczne
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_Uslugi_elektroniczne_114676
Data zgłoszenia: 17.05.2020
Status pomysłu: Wyjaśnione
Z tego, co widzę, to nie mam możliwości zmiany numeru konta bankowego, na który miałby być dokonany zwrot z tytułu nadpłaty podatku. Muszę się wybrać z tym do urzędu skarbowego. Możliwość aktualizacji numeru konta bankowego powinna być online.
Numer rachunku bankowego do zwrotu nadpłaty można zmienić zarówno w zeznaniu PIT-37 np. w usłudze Twój e-PIT oraz na drukach ZAP-3 (dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej) i NIP-7 oraz w formularzu CEIDG-1 (dla prowadzących działalność).
Złożenie informacji o rachunku bankowym na formularzu ZAP-3 jest możliwe po uwierzytelnieniu się do serwisu e-Urząd Skarbowy. Natomiast w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej zgłoszenie/zmiana rachunku możliwa jest poprzez złożenie wniosku CEIDG-1, który może być podpisany również profilem zaufanym. Zmiana numeru rachunku w formularzu PIT-37 w usłudze Twój e-PIT możliwa jest przy użyciu wszystkich form autoryzacji dla tej usługi.
Komentarze:
  • 14.06.2022

    Czyli jeśli zmieniłem numer rachunku w ceidg to dostanę zwrot podatku na podany tam numer rachunku? Chyba jednak nie, bo znów dostałem na stary numer...

    Ministerstwo Finansów:
    W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej zgłoszenie/zmiana rachunku możliwa jest poprzez złożenie wniosku CEIDG-1, Na wniosku CEIDG można zmienić rachunek bankowy zarówno firmowy związany z działalnością jak i osobisty. Zwrot podatku nastąpi na rachunek wskazany do zwrotu podatku lub nadpłaty.

  • 05.05.2022

    W jaki sposób mogę zmienić nr rachunku bankowego do zwrotu nadpłaty w sytuacji, gdy zaprzestałem wykonywania działalności w październiku 2021, zatem zostałem z niej wykreślony, ale musiałem złożyć rozliczenie PIT-36 (wspólnie z żoną, która prowadziła i nadal prowadzi działalność gospodarczą). Próbuję online poprzez biznes.gov.pl zaznaczając "Chcę edytować wykreślony wpis". Po kliknięciu "Dalej" pojawiają się opcje "Wykreślenie wpisu z CEIDG
    Powód zaprzestania wykonywania działalności
    Bez zmian
    Przekształcenie w jednoosobową spółkę kapitałową
    Nie podjęto wykonywania działalności
    Likwidacja firmy"
    .... a więc nie opcji zmiany rachunku bankowego.
    W jaki sposób mogę więc zmienić rachunek bankowy do zwrotu nadpłaty?

    Ministerstwo Finansów:
    Po likwidacji działalności i wykreśleniu wpisu z CEIDG zmianę rachunku bankowego do zwrotu nadpłaty można zmienić zarówno w zeznaniu PIT-36 np. w usłudze Twój e-PIT oraz na formularzu ZAP-3( dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej). Złożenie informacji o rachunku bankowym na formularzu ZAP-3 jest możliwe po uwierzytelnieniu się do serwisu e-Urząd Skarbowy, pocztą tradycyjną lub osobiście w Urzędzie Skarbowym.

  • 27.03.2022

    Brak możliwości zmiany konta przez PIT 37. Telefon z U.S. Zwrot nadpłaty po uzupełnieniu przez ZAP-3 w U.Skarbowy.

    Ministerstwo Finansów:
    Prosimy o kontakt z właściwym urzędem skarbowym.
    Numer rachunku bankowego można złożyć w zeznaniu PIT-37. W przypadku rozliczenia indywidualnego należy wskazać wyłącznie rachunek, którego jest się posiadaczem (współposiadaczem). Wskazanie rachunku, którego posiadaczem (współposiadaczem) nie jest podatnik, a jest nim małżonek, jest możliwe jedynie w przypadku wspólnego rozliczenia małżonków.

    Złożenie informacji o rachunku bankowym na formularzu ZAP-3 jest możliwe po uwierzytelnieniu się do serwisu e-Urząd Skarbowy, pocztą tradycyjną oraz osobiście w Urzędzie Skarbowym. Należy wskazać wyłącznie rachunek, którego jest się posiadaczem (współposiadaczem).

  • 17.03.2022

    Czy można zrezygnować z podanego wcześniej rachunku osobistego (nie mam na myśli podania innego nr rachunku a całkowitą rezygnację) poprzez "twój e-pit" nie posiadając podpisu elektronicznyego?

    Ministerstwo Finansów:
    Podanie rachunku osobistego właściwego do zwrotu nadpłaty nie jest obowiązkowe w przypadku osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej.
    W przypadku likwidacji zgłoszonego rachunku osobistego należy złożyć formularz ZAP-3 i zaznaczyć kwadrat z pozycji 53 tym samym oznacza to rezygnację przez składającego z otrzymywania ewentualnego zwrotu nadpłaty lub podatku na rachunek osobisty (również z powodu likwidacji rachunku).
    Złożenie informacji o rachunku bankowym na formularzu ZAP-3 jest możliwe po uwierzytelnieniu się do serwisu e-Urząd Skarbowy, poczta tradycyjną, osobiście w urzędzie skarbowym.

  • 06.03.2022

    Chciałam zapytać . Jeśli w zeszłym roku nie podawałam numeru konta i zwrot był na adres , to czy w tym roku jeśli taki numer podaje a system i rozliczenie odrzuca , czy to jest jakiś błąd ?? Wszytskie inne dane są zgodne i nie wiem co może być przyczyna odrzucenia deklaracji , jedyne co mi przychodzi do głowy to fakt ze rok temu był to adres domowy a w tym roku próbuje podać nr konta . W jaki sposób zrobić to poprawnie ? Dziękuje

    Ministerstwo Finansów:
    Jeżeli numer rachunku bankowego nie był wcześniej zgłaszany w urzędzie skarbowym, to numer konta do przelewu nadpłaty podatku można uzupełnić:
    - w zeznaniu PIT-37 np. w usłudze Twój e -PIT w części N Rachunek osobisty właściwy do zwrotu nadpłaty.
    W przypadku rozliczenia indywidualnego należy wskazać wyłącznie rachunek, którego jest sie posiadaczem (współposiadaczem).Wskazanie rachunku, którego posiadaczem (współposiadaczem) nie jest podatnik, a jest nim małżonek, jest możliwe jedynie w przypadku wspólnego rozliczenia małżonków.
    lub
    - na formularzu ZAP-3.
    W tym celu konieczne będzie uzupełnienie niezbędnych danych: kraj siedziby banku, pełna nazwa banku, wskazanie posiadacza konta, pełen numer rachunku.
    Należy wskazać taki rachunek, którego jest się właścicielem lub współwłaścicielem.
    Złożenie informacji o rachunku bankowym na formularzu ZAP-3 jest możliwe po uwierzytelnieniu się do serwisu e-Urząd Skarbowy, osobiście w Urzędzie Skarbowym lub pocztą tradycyjną.

  • 22.02.2022

    Na https://epit.podatki.gov.pl:
    1. Do PIT-37 ciągle dodawane są moje stare dane odnośnie rachunku bankowego.
    Złożyłem już dwa razy druk ZAP-3, a nadal podczas wypełniania PIT pojawiają się stare dane.
    Co gorsza te stare dane ustawiają się również w moich ogólnych danych konta i znów muszę składać ZAP-3 żeby to poprawić.
    2. Nie idzie usunąć rachunku bankowego z PIT-37.
    W trakcie składania PIT nie ma opcji "usuń rachunek", można go tylko zmienić na inny - obecnie nie posiadam rachunku.
    Jest to nielogiczne przecież składając PIT papierowy nie ma obowiązku wpisać rachunku.
    Usunięcie danych posiadacza czy rachunku nie pomaga. “Formularz zawiera błędy, proszę poprawić wszystkie błędy przed zatwierdzeniem.”

    Ministerstwo Finansów:
    1. Formularz ZAP-3 przeznaczony jest wyłącznie dla osób fizycznych, które: posiadają PESEL, nie prowadzą działalności gospodarczej, nie są podatnikami podatku od towarów i usług, nie są płatnikiem podatków, nie są podatnikami składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenia zdrowotne. W przypadku zmiany numeru konta bankowego należy uzupełnić informacje dotyczące osobistego rachunku w części B.4. Należy wskazać taki rachunek, którego jest się właścicielem lub współwłaścicielem.
    W celu wyjaśnienia opisanej sytuacji prosimy o kontakt z właściwym urzędem skarbowym.

    2. W zeznaniu PIT-37 można dodać albo dokonać aktualizacji rachunku bankowego. Wskazany rachunek aktualizuje poprzednio zgłoszony rachunek służący do zwrotu podatku lub nadpłaty. W przypadku likwidacji zgłoszonego rachunku osobistego należy złożyć formularz ZAP-3 i zaznaczyć kwadrat z pozycji 53 - co tym samym oznacza rezygnację z otrzymywania pieniędzy na wcześniej podany rachunek.

  • 21.02.2022

    Wyslalam PIT 37 ale numer konta był stary, za chwilę wyslalam zap 3. Czy wszystko jest dobrze czy muszę zrobić korekrw?

    Ministerstwo Finansów:
    Jeśli został złożony formularz ZAP-3 z aktualizacją rachunku bankowego do zwrotu nadpłaty nie ma obowiązku składania korekty zeznania. Wystarczająca jest zmiana w jednym miejscu.

  • 21.12.2021

    Ok. tydzień temu zmieniłem konto główne i do zwrotu VAT w CEIDG-1 (konto firmowe) i nadal w e-urząd jest nie widoczne jako konto do zwrotu VAT. Również moje stare konto prywatne widnieje w dziale moje dane. Jak zmienić stare konto osoby bez działalności? ZAP-3 nie mogę bo mam teraz działalność a tamto konto jest już nie aktualne.

    Ministerstwo Finansów:
    W celu wyjaśnienia opisanej sytuacji prosimy o kontakt z właściwym urzędem skarbowym.

  • 13.07.2021

    Przed chwilą dzwoniono do mnie z US i powiedziano mi, że muszę przez PIT-37 bo przez ZAP-3 który wysłałem się nie da. A tutaj Ministerstwo pisze, że się da. Brawo WY!

    Ministerstwo Finansów:
    W przypadku zmiany adresu miejsca zamieszkania przez podatnika będącego osobą fizyczną, której identyfikatorem podatkowym jest PESEL, nieprowadzącą działalności gospodarczej lub niebędącą zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, za dokonanie aktualizacji uznaje się podanie przez tego podatnika aktualnego adresu miejsca zamieszkania w składanej deklaracji lub innym dokumencie związanym z obowiązkiem podatkowym. Podatnicy mogą również dokonać aktualizacji adresu miejsca zamieszkania poprzez złożenie zgłoszenia ZAP- 3 (art. 9 ustawy z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. 2020, poz. 170 ze zm.).

  • 31.05.2021

    Chyba jednak nie ma takiej możliwości , bo również rozliczyłam pit_a i okazało się, że poszło ze starym nr konta bankowego. Co najgorsze od miesiąca staram się dodzwonić do US i niestety nikt nie odbiera... Normalka

    Ministerstwo Finansów:
    Pomoc w przypadku problemów technicznych przy obsłudze formularzy systemu e-Deklaracje dostępna jest pod adresem e-mail:
    info.e-deklaracje@mf.gov.pl
    dla usługi Twój e-PIT pod adresem:
    info.epit@mf.gov.pl

  • 13.05.2021

    Dalej nie ma możliwości zmiany zap-3 przez internet. Możesz złożyć pit i inne rzeczy online, a aktualizować chociażby numeru konta już online nie można..zróbcie coś z tym.

    Ministerstwo Finansów:
    Od maja 2021 roku istnieje możliwość złożenia ZAP-3 poprzez wykorzystanie udostępnianej usługi w serwisie e-Urząd Skarbowy .

  • 06.05.2021

    Też tego szukałem i znalazłem - po zalogowaniu do e-PIT na dole jest link "Mapa serwisu" i tam odnośnik do ZAP-3 (i chyba to jedyny sposób by go złożyć on-line)

  • 04.05.2021

    W jaki sposób mogę zrobić korektę PIT 37, chodzi o numer rachunku do zwrotu a dokładnie o dopisanie współwłaściciela rachunku.

    Ministerstwo Finansów:
    Przy składaniu korekty PIT-37 należy uzupełnić prawidłowo wszystkie pozycje w część N formularza tj. RACHUNEK OSOBISTY WŁAŚCIWY DO ZWROTU NADPŁATY

  • 25.04.2021

    Nadal niejasne. Czy Jeśli jestem osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gosp. to musze wykonać obie te czynności (zmiana w PIT i dodatkowo ZAP-3)? Czy wystarczy zmiana w PIT?

    Ministerstwo Finansów:
    Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, numer rachunku bankowego do zwrotu nadpłaty, mogą zmienić zarówno w zeznaniu PIT-37 w usłudze Twój e-PIT oraz na drukach ZAP-3 (dla osób).
    Wystarczająca jest zmiana w jednym miejscu.

  • 11.04.2021

    Pytałem, jak zmienić, dowiedziałem się że można i dalej nie wiem jak

    Ministerstwo Finansów:
    W udostępnionym zeznaniu w przypadku, gdy z zeznania wynika nadpłata istnieje możliwość dodania rachunku bankowego poprzez kliknięciem na „dodaj lub zmień rachunek bankowy”.

  • 17.03.2021

    Tylko jak to zrobić jak arkusz Pit-37 jest nie aktywny i nie można go edytować.

    Ministerstwo Finansów:
    Aby określić, dlaczego formularz PIT-37 jest nieaktywny trzeba byłoby mieć wiedzę z jakiej aplikacji korzysta podatnik, czy z usługi Twój e-PIT dostępnej po zalogowaniu do eUS (tu formularz powinien być zawsze aktywny, po złożeniu zeznania jako jego korekta), czy w aplikacji e-Deklaracja.

  • 19.02.2021

    Czyli jeśli rozliczyłam PIT i zmieniłam tam nr rachunku bankowego to zwrot nadpłaty normalnie dostanę czy muszę jeszcze wybrać się do urzędu i zrobić aktualizacje danych czyli zap-3 ?

    Ministerstwo Finansów:
    Tak, jeśli osoba nieprowadząca działalności gospodarczej zmieniła w zeznaniu PIT, z którego wynika nadpłata, rachunek bankowy to na ten rachunek dostanie zwrot nadpłaty. Nie musi dodatkowo składać ZAP-3.

  • 19.02.2021

    Po złożeniu PIT-37 ,Jako korekta nie można zmienić numeru konta bankowego.

    Ministerstwo Finansów:
    Na każdym etapie/również w korekcie PIT-37 (w przypadku, gdy podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej) można zmienić swój rachunek bankowy.

  • 18.02.2021

    Proszę o podanie jeżeli jest taka możliwość krok po kroku co mam otworzyć aby zmienić swój numer rachunku bankowego w PIT 37 przez internet. Po zalogowaniu się na e-pit jest tylko możliwość zmiany swoich danych ale nie numeru konta.

    Ministerstwo Finansów:
    W udostępnionym zeznaniu w przypadku, gdy z zeznania wynika nadpłata istnieje możliwość dodania rachunku bankowego poprzez kliknięciem na „dodaj lub zmień rachunek bankowy”.

  • 16.02.2021

    Nie można zmienić nr rachunku w usłudze twój e-pit ponieważ nie ma takiej pozycji. Pozycja taka ukazuje sie tylko, jeżli mamy zwrot podatku

  • 14.02.2021

    To końcu można zmienić nr konta przez internet czy nie?

    Ministerstwo Finansów:
    W udostępnionym zeznaniu w przypadku, gdy z zeznania wynika nadpłata istnieje możliwość dodania rachunku bankowego poprzez kliknięciem na „dodaj lub zmień rachunek bankowy”.

  • 10.02.2021

    nie rozumiem. Proszę o wyjaśnienie.
    Loguję się na https://epit.podatki.gov.pl/
    I gdzie mam kliknąć aby zmienić numer konta.
    Jestem osobą fizyczną i zmieniłem numer konta bankowego

    Ministerstwo Finansów:
    W udostępnionym zeznaniu w przypadku, gdy z zeznania wynika nadpłata istnieje możliwość dodania rachunku bankowego poprzez kliknięciem na „dodaj lub zmień rachunek bankowy”.

  • 18.06.2020

    Bardzo proszę o sprostowanie odpowiedzi MF z uwagi na rażący błąd we wskazaniach dotyczących aktualizacji danych przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Zgodnie z Ustawą o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników zgłoszeń aktualizacyjnych przedsiębiorca, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą dokonuje, składając formularz wniosku o wpis do CEIDG. Tak też traktuje sama ustawa o CEIDG z 06 marca 2018r. Formularz NIP-1 od wielu lat nie obowiązuje.

    Ministerstwo Finansów:
    Numer rachunku bankowego (albo rachunku w SKOK) do zwrotu nadpłaty można wskazać (zmienić) zarówno w zeznaniach udostępnianych w usłudze Twój e-PIT oraz w zgłoszeniu ZAP-3 (przez osoby posiadające numer PESEL i nieprowadzące działalności gospodarczej oraz niebędące zarejestrowanymi podatnikami VAT), we wniosku CEIDG-1 (przez prowadzących działalność rejestrowaną w CEIDG) i w zgłoszeniu NIP-7 (przez pozostałe osoby fizyczne). Podpisanie formularzy ZAP-3 i NIP-7 w wersji elektronicznej wymaga podpisu kwalifikowanego. Zmiana numeru rachunku w zeznaniach w usłudze Twój e-PIT możliwa jest przy użyciu wszystkich form autoryzacji dla tej usługi.

>
1 - 10 z 23
>