Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
1

1

0

JPK vat.

Kategoria: Inne
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_Inne_114660
Data zgłoszenia: 14.05.2020
Status pomysłu: Wyjaśnione
Główny problem podatników (Małych i Mikro przedsiębiorców) w dobie Koronowianina, to płynność finansowa. Dłużnicy zasłaniają się nadzwyczajnymi okolicznościami i odmawiają zapłaty za FV (najtańsza i najszybsza form pożyczki). Podatnik ma obowiązek odprowadzić w terminie podatek niezależnie od tego, czy otrzymał zapłatę za fakturę czy nie. W ten sposób nawet rzetelny przedsiębiorca wyzbywa się zasobów finansowych i sam bez swojej winy traci płynność. Najlepszym rozwiązaniem byłby wykorzystanie mechanizmu splitpayment i wprowadzenie zasady, że od faktur wystawionych z adnotacją "Obowiązkowa płatność Split Payment" podatnik nie jest zobowiązany zapłacić odprowadzić podatku do 25-go. Gdyby jednak doszło do pomyłki i przelano by do niego całą kwotę brutto, to jest zobowiązany rozliczyć się na zwykłych zasadach. Można tym mechanizmem objęć np. FV o terminach płatności np. do 14 dni. Obecna sytuacja i stan epidemii jest nadużywana przez dużych, korporacyjnych odbiorców , którzy w ten sposób kredytują się na dostawcach towarów i usług.
Odpowiedź MF:
W zakresie zatorów płatniczych ustawa o VAT posiada rozwiązanie, które pozwala na poprawę płynności finansowej przedsiębiorców w przedstawionej sytuacji. Regulacją tą jest tzw. ulga na złe długi, której celem jest uwolnienie podatnika-wierzyciela od konieczności ekonomicznego ponoszenia ciężaru nieuiszczonego mu przez dłużnika podatku.

W zakresie stosowanie tzw. ulgi na złe długi zgodnie z art. 89a ust. 1 ustawy o VAT podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Korekta dotyczy również podstawy opodatkowania i kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona. Nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną, w przypadku gdy wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze (art. 89a ust. 1a ustawy o VAT).