Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
3

3

0

Procedura "składu poza składem"

Kategoria: Akcyza
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_Akcyza_114645
Data zgłoszenia: 07.05.2020
Status pomysłu: Wyjaśnione
Należy dopuścić, fakultatywną w prawie UE, możliwość przewozu w procedurze zawieszenia poboru akcyzy wyrobów kierowanych do miejsc odbioru znajdujących się poza składem podatkowym w oparciu o zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego przy jednoczesnym wykorzystaniu zabezpieczenia składu na wyjście z zawieszenia.
Uprości to procedury i zmniejszy koszty utrzymywania zabezpieczeń akcyzowych przez podmioty, przy zapewnieniu bezpieczeństwa obrotu.
Odpowiedź MF:
Obecnie obowiązujące przepisy o podatku akcyzowym przewidują możliwość przemieszczania wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy tylko pomiędzy określonymi podmiotami i tylko do określonych miejsc odbioru: w przypadku przemieszczania na terytorium kraju co do zasady do składu podatkowego, natomiast w przypadku przemieszczania w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego – do składu podatkowego albo do miejsca odbioru zarejestrowanego odbiorcy.

Miejsca te muszą spełniać określone wymogi wynikające z przepisów o podatku akcyzowym oraz warunki do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej wynikające z przepisów o Krajowej Administracji Skarbowej, których spełnienie weryfikowane jest w toku urzędowego sprawdzenia. Uwzględnienie postulatu w zakresie umożliwienia dostarczania podmiotowi prowadzącemu skład podatkowy wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy do innego miejsca niż skład podatkowy, czyli do tzw. miejsca dostawy bezpośredniej, o którym mowa w dyrektywie Rady 2008/118/WE z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie ogólnych zasad dotyczących podatku akcyzowego, uchylającej dyrektywę 92/12/EWG, wymagałoby głębszych analiz (m.in. w zakresie: funkcjonowania takiego rozwiązania w innych państwach członkowskich, dostosowania Systemu EMCS PL2 do nowych rozwiązań, potrzeby zmian systemowych w przepisach o podatku akcyzowym oraz w przepisach o KAS), konsultacji (zwłaszcza z organami KAS) oraz dokonania oceny wpływu regulacji i oszacowania ewentualnych kosztów związanych z wprowadzeniem proponowanego rozwiązania.