Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
26

21

5

Obniżony pit dla pracy zdalnej

Kategoria: PIT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_PIT_114639
Data zgłoszenia: 06.05.2020
Status pomysłu: Wyjaśnione
Pracownicy wykonujący pracę z domu płacili by niższy PIT. Zachęciło by ich to do zamieszkiwania w małych miejscowościach, co zapobiegłoby odpływowi ludzi do wielkich aglomeracji. Rozwiązuje to problem przeludnienia i braku mieszkań w dużych miastach. I wspiera polskie małe miejscowości. Tacy pracownicy wydawali by większość pieniędzy na lokalnym rynku napędzając lokalne biznesy. Dodatkowo tacy pracownicy nie muszą się codziennie przemieszać co wpływa na ilość CO2 oraz statystyki wypadków, tempo zużycia infrastruktury. Również długoterminowo w przypadku nagłego pojawienia się nowego patogenu, większe rozproszenie ludności spowalnia jego rozpowszechnianie.
Odpowiedź MF:
Wprowadzenie każdej ulgi podatkowej wiąże się z ujemnymi skutkami budżetowymi, powodując ubytek zarówno w dochodach budżetu państwa jak i w dochodach budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Stanowi także odstępstwo od zasady równości i sprawiedliwości społecznej. Wprowadzenie tego rozwiązania wprowadziłoby nieuzasadnione zróżnicowanie sytuacji prawno-podatkowej pracowników. Nie w każdym bowiem przypadku istnieje możliwość zdalnego wykonywania pracy. Przede wszystkim dotyczy to osób wykonujących zawody medyczne, czy usługi opiekuńcze wymagające osobistego kontaktu z pacjentem, czy podopiecznym. Dotyczy to także osób zatrudnionych w górnictwie, budownictwie, zakładach produkcyjnych czy usługach wymagających bezpośredniego kontaktu z klientem. W konsekwencji, zdecydowanie większa grupa pracowników byłaby pozbawiona przywileju w postaci obniżonej stawki podatku PIT.

Korzystniejsze prawnopodatkowe traktowanie osób, które pracują w domu, minimalizując ryzyko zagrożenia chorobą, w odniesieniu do tych pracowników, którzy realizują usługi publiczne wykluczające pozostanie w domu (zwłaszcza zawody medyczne i usługi opiekuńcze) byłoby kontrowersyjne.

Warto podkreślić, że w ubiegłym roku obniżono zobowiązania podatkowe dla wszystkich podatników. Od 1 października wprowadzono powszechną obniżkę podatku PIT, poprzez zastąpienie stawki 18% stawką 17%. Beneficjentami tej obniżki jest około 25 mln podatników. Ponadto wprowadzono ponad 100-procentową podwyżkę kosztów uzyskania przychodów dla wszystkich pracujących Polaków, tj. ponad 13 mln Polaków, co również wpłynęło na obniżenie faktycznej kwoty podatku odprowadzanej do urzędu skarbowego.

Poprzez obniżkę podatku PIT zmniejszono klin podatkowy co zwiększa aktywność ludzi na rynku pracy i opłacalność pracy.
W konsekwencji MF nie rekomenduje tego rozwiązania.
Komentarze:
  • 16.05.2020

    Brzmi sensownie, ale trochę mało konkretów.

  • 13.05.2020

    Tylko w jaki sposób faktycznie sprawdzić miejsce wykonywania takiej pracy? W jaki sposób ma to zachęcić do pozostawania w małych miejscowościach?
    Chyba, że mówimy o osobach dojeżdżających z miejscowości okolicznych.

  • 12.05.2020

    świetny pomysł! Popieram!

>
1 - 3 z 3
>