Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
14

13

1

Przeksięgowanie zwrotu vat

Kategoria: VAT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_VAT_114634
Data zgłoszenia: 05.05.2020
Status pomysłu: Zrealizowane
W deklaracjach vat zabrakło możliwości wpisania uwagi/notatki na temat możliwości przeksięgowania wnioskowanego zwrotu vat na podatek dochodowy. W tej chwili należy do elektronicznej deklaracji dołączać papierowe pisma o przeksięgowanie tego zwrotu, co powoduje gromadzenie zbędnych papierów w dobie cyfryzacji.
Należy zauważyć, że od 1 października 2020 r. w celu uproszczenia obowiązków sprawozdawczych w podatku VAT wprowadzono połączenie składanych dotychczas odrębnie informacji o prowadzonej ewidencji w formie JPK_VAT oraz deklaracji VAT-7 lub VAT-7K w jeden dokument elektroniczny JPK_VAT, w formie JPK_V7M lub JPK_V7K.

Od dnia 1 października 2020 r. nie ma możliwości składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K oraz ewidencji w inny sposób niż w formie nowego JPK_VAT. Podatnicy rozliczający się miesięcznie składają JPK_VAT w formie JPK_V7, a podatnicy rozliczający się kwartalnie składają JPK_VAT w formie JPK_V7K.

Nowy JPK_VAT umożliwia elektronicznie (bez składania dodatkowych dokumentów papierowych) zaliczenie zwrotu podatku (nadwyżki podatku naliczonego nad należnym) na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. W tym celu, w JPK_V7 lub JPK_V7K w polu 59 należy wprowadzić „1” w przypadku wnioskowania przez podatnika o zaliczenie zwrotu podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, zgodnie z art. 76 § 1 i art. 76b § 1 Ordynacji podatkowej. Następnie w polu 60 należy wprowadzić kwotę dotyczącą zwrotu podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Dodatkowo w polu 61 należy wprowadzić rodzaj przyszłego zobowiązania podatkowego na poczet którego zalicza się zwrot podatku.

Szczegółowe informacje nt. nowego dokumentu JPK_VAT dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Finansów pod adresem: https://www.gov.pl/web/kas/struktury-jpk.

W przypadku wątpliwości związanych z wypełnieniem JPK_VAT można również skontaktować z Krajową Informacją Skarbową telefonicznie 801 055 055 lub 22 330 03 30 lub drogową e-mailową korzystając z formularza kontaktowego (https://ppuslugi.mf.gov.pl/_/) lub ze swoim urzędem skarbowym.
Komentarze:
  • 13.05.2020

    Deklaracje są składane i tak drogą elektroniczną. Wniosek o przeksięgowanie i to na inny podatek nie może być elementem konstrukcji deklaracji VAT. Zatem zwykły dokument elektroniczny o ewentualnym przeksięgowaniu powiązany jako załącznik z dokumentem głównym deklaracją VAT też byłby w formie elektronicznej

>
1 - 1 z 1
>