Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
10

2

8

Odliczenie podatku od kursów językowych

Kategoria: PIT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_PIT_114617
Data zgłoszenia: 02.05.2020
Status pomysłu: Wyjaśnione
Fantastycznie byłoby móc odliczyć podatek od kursów językowych i zajęć sportowych lub innych zajęć z tzw rozwoju osobistego osób dorosłych, ale też a może i przede wszystkim dzieci. Jeśli w gospodarstwie domowym jest 2ójka dzieci to zliczając koszty nauki języka, nauki pływania, robotyki, kursu matema czy też gry na instrumencie to się robi suma ok 1000pln/ 1 dziecko/miesiąc! Natomiast inwestując w ten sposób w dzieci nie tylko wychowuje się przyszłych inżynierów, sportowców i lekarzy, ale też poprawia się gospodarkę dając pracę firmom,które się tym zajmują.
W chwili obecnej nie są prowadzone prace związane z wprowadzeniem ulgi na dokształcanie dzieci.

Nie wszystkie osoby, które ponoszą wydatki związane z dokształcaniem dzieci, są podatnikami podatku PIT (np. nie płacą go rolnicy, więc nie skorzystaliby z proponowanej ulgi). Oznacza to, że ulga podatkowa nie jest najwłaściwszym narzędziem wsparcia dla osób ponoszących wydatki na dodatkowe zajęcia przyczyniające się do rozwoju dzieci i młodzieży, bowiem nie obejmie wszystkich osób, które takie wydatki ponoszą.

Poza zakresem tej ulgi znalazłyby się nie tylko osoby, które nie są podatnikami podatku PIT, ale także osoby będące podatnikami tego podatku, jednakże opłacający go w formie lub w wysokości uniemożliwiającej zastosowanie odliczenia.

Nie oznacza to jednak, że rząd nie dostrzega faktu, iż wykształcenie i wychowanie dzieci wiąże się z dużym obciążeniem finansowym dla osób, u których pozostają one na utrzymaniu. Wręcz przeciwnie. Z tych też względów, w dniu 11 lutego 2016 r. Sejm RP uchwalił ustawę o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195). Celem tej ustawy jest pomoc finansowa dla rodzin wychowujących dzieci. Ponieważ pomoc ta odbywa się poza systemem podatkowym, dotyczy wszystkich rodzin, a nie tylko tych które są podatnikami podatku PIT.

Otrzymane na podstawie tej ustawy świadczenie wychowawcze tzw. „500 plus” jest wolne od podatku dochodowego.

Ponadto ustawa PIT już dziś zawiera szereg preferencji związanych z kształceniem dzieci i młodzieży. Chodzi w szczególności o zwolnienie od podatku większości stypendiów i innych świadczeń, które otrzymują uczniowie i studenci. Obecnie zatem prace nad taką dodatkową ulga nie są prowadzone.