Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
16

14

2

Powiadomienia i widok historii transakcji

Kategoria: Uslugi_elektroniczne
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_Uslugi_elektroniczne_114515
Data zgłoszenia: 11.04.2020
Status pomysłu: Zrealizowane
W firmach świadczących usługi jak dostawa mediów (prąd) czy telekomunikacyjnych (telefon, internet) można zalogować się na konto i podejrzeć historię operacji. Często pojawiają się też powiadomienia typu "wystawiliśmy fakturę" czy "zarejestrowaliśmy Twoją wpłatę" lub "zbliża się termin płatności". O ile mniej problemów wynikających z komunikacji byłoby gdyby system np. PIT informował na koncie, że wpłacono zaliczkę na podatek, lub że zaksięgowano wpłatę. W takiej sytuacji od razu istnieje możliwość sprawdzenia czy np. nie doszło do pomyłki i np. kwota za PIT-38 została omyłkowo przelana jako PIT-37. Jeśli pojawia się na koncie należność do uregulowania wtedy również ją od razu widać. Ile wynoszą odsetki do zapłaty? - można by to sprawdzić na portalu i po prostu zlecić przelew (a czemu nie płatność BLIK lub inna szybka forma zapłaty).

Proszę zobaczyć jak sprawnie działają systemy transakcyjne typu Allegro czy inne i każdy potrafi sobie z tym poradzić bez pism, telefonów czy drogi urzędowej - na to zawsze jest czas. Proszę sobie wyobrazić kiedy ktoś płaci podatek i ewentualnie jakieś odsetki lub coś podobnego - o ile łatwiej byłoby wszystkim gdyby podatnik dostał prostą informację w systemie - zarejestrowaliśmy Twoją wpłatę, Twoje saldo (w końcu mamy konta indywidualne) w chwili obecnej wynosi 0 zł.
Odpowiedź MF:
Pracujemy nad takim rozwiązaniem. Usługi te będą dostępne w ramach e-Urzędu Skarbowego. E-Urząd Skarbowy zapewni podatnikom ergonomiczne i użyteczne narzędzia ułatwiające wywiązywanie się z obowiązków (m.in. podatkowych), w szczególności poprzez usprawnienie komunikacji na linii m.in. podatnik, płatnik, pełnomocnik, notariusz – urząd skarbowy, który jest najczęstszym punktem kontaktu. Zaplanowane jest dostarczenie nowoczesnych usług elektronicznych – odpowiednio do zakresu obowiązków podmiotu oraz wymaganych lub udostępnianych mu informacji, co powinno znacząco ograniczyć czas poświęcany przez podmiot na wymagane czynności.

Dodatkowo klienci KAS uzyskają korzyści z dostępu do zintegrowanych danych operacyjnych z obszarów podatków PIT, CIT, VAT lub postępowań egzekucyjnych i spraw majątkowych (np. aktów notarialnych) w pojedynczym punkcie kontaktu.

Projekt e-Urząd dostarczy między innymi następujące usługi:
• e-konto podatnika – umożliwiające podatnikom PIT, CIT, VAT będącymi osobami fizycznymi, prawnymi lub podmiotami nieposiadającymi osobowości prawnej realizację czynności związanych z transakcjami, wykonywaniem obowiązków podatkowych i informacyjnych lub związanych z postępowaniem podatkowym za pomocą kanałów komunikacji elektronicznej.
• e-konto płatnika – umożliwiające płatnikom zaliczek na podatek PIT będącymi osobami fizycznymi, prawnymi lub podmiotami nieposiadającymi osobowości prawnej realizację czynności związanych z transakcjami, wykonywaniem obowiązków podatkowych i informacyjnych lub związanych z postępowaniem za pomocą kanałów komunikacji elektronicznej.
• e-konto pełnomocnika – umożliwiające osobom fizycznym, posiadającym stosowne upoważnienie dostęp do danych podatkowych związanych ze sprawami podatkowymi, wykonywaniem obowiązków podatkowych i informacyjnych lub w postępowaniu podatkowym za pomocą kanałów komunikacji elektronicznej.
• e-konto notariusza – umożliwiające notariuszom realizację czynności związanych z transakcjami, wykonywaniem obowiązków informacyjnych za pomocą kanałów komunikacji elektronicznej.
Komentarze:
 • 02.08.2022

  Złożyliśmy PCC-3 i opłaciliśmy podatek przez bankowość na stronę odpowiedniego urzędu, na stronie nadal saldo jest ujemne na czerwono, co z tym zrobić?

  Ministerstwo Finansów:
  Takie zgłoszenia należy kierować do właściwego urzędu skarbowego.

 • 12.04.2021

  Dlaczego jak wpłaciłem pieniądze na konto bankowe i ciągle pisze na tej stronie saldo ujemne jak ja już wpłaciłem i mi zabrali pieniądze?proszę o odpowiedź

  Ministerstwo Finansów:
  W e-Urzędzie Skarbowym obsługiwane są płatności online dokonywane w ramach systemu.
  Pracujemy nad integracją płatności w ramach usługi Twoje ePIT, tak żeby płatności realizowane poprzez Twój ePIT były widoczne w historii płatności w eUS.

  Płatności dokonywane poza e-Urzędem Skarbowym nie są widoczne w historii płatności dla danego konta.

>
1 - 2 z 2
>