Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
37

35

2

ulga internetowa

Kategoria: PIT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_PIT_114493
Data zgłoszenia: 08.04.2020
Status pomysłu: Wyjaśnione
Należy zlikwidować ulgę internetową. Internet stał się tak powszechny, że dalsze istnienie ulgi, zwłaszcza w takiej formule 2 kolejne lata max 760 zł jest bezsensowne. Większość nawet nie pamięta czy kiedyś odliczała czy nie i ponownie korzysta. Jaki sens żeby urzędnik sprawdzał po całej Polsce czy ktoś kiedyś parę złotych z tego tytułu odliczał? Chyba że macie narzędzie i od razu widzicie całą Polskę. Po za tym kto by to sprawdzał, na podatku to niewielkie pieniądze. Zlikwidować to.
Odpowiedź MF:
W trwającej sytuacji kryzysowej dla wielu podatników podatku PIT ulgi i odliczenia to dodatkowe wsparcie. W trakcie pandemii mogło się zdarzyć, że ci którzy dotychczas nie korzystali z Internetu, właśnie zawarli stosowne umowy ze względu np. na potrzebę utrzymania kontaktu z wnukami czy dziećmi albo na zdalną edukację czy pracę.
Z informacji dot. rozliczenia podatku PIT za 2018 r. wynika, że ulgę odliczyło 287 751 podatników - w stosunku do 2017 r. jest to większa liczba podatników.

Ponadto do Ministerstwa Finansów wpływają petycje w sprawie zmian w tej uldze. To kolejny argument przemawiający za tym, że jest to odliczenie nadal potrzebne. Jako przykład należy wskazać petycję z dnia 16 września 2019 r. Z jej treścią i odpowiedzią można zapoznać się na stronie internetowej Ministerstwa Finansów w dziale „Załatw sprawę” w części „Petycje”. Poniżej link:
https://www.gov.pl/web/finanse/wrzesien-2019-r

Zatem aktualnie nie planujemy rezygnacji z ulgi na Internet.