Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
76

67

9

e-pit przy 0 przy zerowym zwrocie

Kategoria: PIT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_PIT_114484
Data zgłoszenia: 07.04.2020
należy ! umożliwić logowanie i wypełnianie e-pit przy zerowym zwrocie !!!
bez zaufanego profilu
Odpowiedź MF:
Podanie informacji o niedopłacie lub zwrocie podatku z poprzedniego roku jest jednym z elementów weryfikacyjnych, który w jeszcze większym stopniu chroni dane z systemu Twój e-PIT.

Dzięki temu nasze wrażliwe informacje o wynagrodzeniach i kwestiach podatkowych są właściwie zabezpieczone. Umożliwienie logowania się przy kwocie 0 sprawiłoby odstępstwo od rygorystycznych i koniecznych zasad bezpieczeństwa. W bardzo wielu sytuacjach roczne rozliczenie podatkowe nie powoduje bowiem konieczności dopłaty i zwrotu. Zatem łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której ktoś podszywający się po inną osobę przy próbie nieuprawnionego logowania do systemu podaje jako pierwszą liczbę 0.
Obecnie ze względów bezpieczeństwa nie dopuszczamy takiej możliwości, a w przypadku braku zwrotu lub nadpłaty do usługi można zalogować się za pośrednictwem profilu zaufanego. Niemniej dziękujemy za ten sygnał i ponownie przeanalizujemy możliwość uwierzytelnienia w takiej sytuacji.
Komentarze:
 • 14.04.2021

  uważam, że jak ktoś ma zerowy zwrot powinien mieć możliwość rozliczenia na portalu!!

  Ministerstwo Finansów:
  Nie mamy możliwości zrezygnowania z wyłączenia logowania kwotami „0” ze względów bezpieczeństwa i z uwagi na stanowisko UODO.

  W ostatnim czasie wdrożonych zostało wiele mechanizmów ułatwiających założenie i logowanie PZ do usługi TeP, m.in. możliwość założenia tymczasowego PZ bez konieczności wizyty w urzędzie, czy logowania poprzez węzeł krajowy (login.gov) i bankowość elektroniczną wybranych banków polskiego sektora.

 • 22.04.2020

  Uważam, że pomysł bardzo dobry. Równość dla wszystkich w celu skorzystania z platformy do rozliczania PIT.

>
1 - 2 z 2
>