Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
1

0

1

Optyk całkowity brak przychodów od 15-03-2020

Kategoria: Inne
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_Inne_114441
Data zgłoszenia: 30.03.2020
Status pomysłu: Wyjaśnione
Z uwagi na zamknięcie 7 zakładów optycznych (25 pracowników) w centrach halowych utraciłem 100 % przychodów z dnia na dzień = brak płynności finansowej. Obecnie mam nie zapłacony ZUS, PIT i VAT. Pensje będą okrojone, leasingi odroczone, czynsze muszę płacić bo nie ma słowa OPTYK w rozporządzeniu Ministra Szumowskiego i straszą mnie karami. Maksymalny czas do bankructwa to 1 miesiąc bez przychodu. Proponuję z mocy nowo stanowionego prawa odroczyć wszelkie zobowiązania wobec Państwa, ograniczyć czynsze do opłaty eksploatacyjnej na czas pandemii. Pensje pracowników wypłaca Państwo polskie w wysokości najniższej krajowej. Powstałe zobowiązania firm należy umorzyć chociaż częściowo lub rozłożyć na raty. To jest bezwarunkowe żądanie a nie prośba. Od 20 lat jestem przedsiębiorcą (optykiem) i nie da się prowadzić biznesu bez przychodów. Jeżeli Państwo polskie zamyka możliwość handlu i do tego namawia ludzi żeby zostali w domu i nie wydalali pieniędzy to niech Państwo polskie weźmie za to pełną odpowiedzialność. NBP pana Glapińskiego na nieograniczone pokłady gotówki to niech podzieli się nią z obywatelami. Proponuję wariant RESETU zobowiązań i w lipcu 2020 zaczynamy wszystko od nowa. Płacę wszelkie bieżące podatki, czynsze , leasingi, kredyty, pensje - bo mam dochody.
Odpowiedź MF:
Wraz z pojawieniem się wirusa SARS-cov-2, rozpoczęliśmy pracę nad rozwiązaniami, które pomogą polskim przedsiębiorcom przetrwać ten trudny czas.

Ustawą o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, zwaną powszechnie „Tarczą Antykryzysową” wdrożyliśmy szereg ułatwień w wypełnianiu obowiązków podatkowych lub też zaproponowaliśmy ich ograniczenie.

Szczegóły programów pomocowych znajdują się na stronach internetowych: https://www.gov.pl/web/finanse/tarcza-antykryzysowa i https://www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa