Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
9

3

6

Papier dla małych

Kategoria: CIT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_CIT_114424
Data zgłoszenia: 28.03.2020
Status pomysłu: Zrealizowane
Proponuję przywrócenie przepisu umożliwiającego składanie CIT w formie papierowej małym podmiotom, zatrudniającym do 5 pracowników, jak to miało miejsce wcześniej. Albo umożliwienie podpisywania deklaracji ePUAP-em. Wymaganie podpisu elektronicznego z certyfikatem kwalifikowanym jest znaczącym utrudnieniem życia małym podmiotom, zwłaszcza NGO, które nie generują zysków i utrzymują się w większości z darowizn i składek członkowskich.
Od 25 października 2019 r. przywrócono niektórym podatnikom podatku CIT możliwość składania zeznania CIT w postaci papierowej.
Więcej na ten temat w komunikacie MF zamieszczonym pod linkiem:
https://www.podatki.gov.pl/cit/zmiany-w-prawie-cit/przywrocenie-niektorym-podatnikom-mozliwosci-skladania-zeznan-cit-8-w-postaci-papierowej/
Komentarze:
  • 03.07.2020

    Jako przedstawiciel sektora NGO podpisuję się pod tym pomysłem. Wprowadzenie obowiązku składania deklaracji CIT wyłącznie z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego spowodowało znaczne utrudnienia w życiu np. małych, dopiero kształtujących się stowarzyszeń, których bardzo często nie stać na wydatek rzędu 250 zł na kwalifikowany podpis. Zwłaszcza, że większość przychodów takich organizacji pochodzi ze składek członkowskich i darowizn (czasami aktywów pieniężnych w ogóle nie ma). Ludzie, którzy poświęcają swój czas na cele społeczne, nie powinni musieć płacić tak na prawdę za swoje istnienie (czy osiągną przychód, czy nie - deklarację należy złożyć). Pieniądze takiej organizacji można o wiele lepiej spożytkować. Dlatego też proponuję powrót do możliwości składania deklaracji papierowych lub udostępnienie darmowego systemu do składania deklaracji dla NGO.

>
1 - 1 z 1
>