Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
34

33

1

Problem ze składaniem PPO - problem z logowaniem na portal podatkowy

Kategoria: Inne
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_Inne_114396
Data zgłoszenia: 26.03.2020
Na obecną chwilę jeśli podatnik założył konto kilka lat temu i nie pamięta jaki utworzył login nie ma możliwości udzielenia pełnomocnictwa ogólnego, gdyż na portalu podatkowym nie ma możliwości odzyskania loginu, co uniemożliwia złożenie kolejnego pełnomocnictwa.

1. Najlepiej aby logowanie na portal podatkowy odbywało się z wykorzystaniem profilu zaufanego (można w ten sposób tylko odblokować konto) lub poprzez dodanie funkcji "ODZYSKAJ LOGIN".

2. Drugim problemem ze składaniem PPO jest konieczność złożenia pisemnego wniosku (osobiście lub pocztą ewentualnie przez epuap) aby do konta na profilu podatkowym dołączyć spółkę, której podatnik jest przedstawicielem. Dopiero po rozpatrzeniu wniosku przez urząd skarbowy można udzielić pełnomocnictwa, co znacząco wydłuża czs potrzebny na złożenie PPO.

Tutaj rozwiązaniem byłoby powiązanie portalu podatkowego z danymi z KRS/CEIDG, lub możliwość dodania podmiotu przez podatnika - bez ingerencji z urzędu. Wówczas w trakcie wpisywania pełnomocnictwa weryfikowany byłby także sposób reprezentacji.
Ważne aby doprecyzować tutaj także kwestię podpisów w sytuacji reprezentacji wieloosobowej.

Odpowiedź MF:
Funkcje obecnego Portalu podatkowego w niedalekiej przyszłości przejmie e-Urząd Skarbowy, stąd nie rozwijamy już funkcjonalności Portalu (za wyjątkiem funkcji informacyjnych).
E-Urząd Skarbowy zapewniał będzie podatnikom ergonomiczne i użyteczne narzędzia ułatwiające wywiązywanie się z obowiązków (m.in. podatkowych), w szczególności poprzez usprawnienie komunikacji na linii podatnik, płatnik, pełnomocnik, notariusz – urząd skarbowy, który jest najczęstszym punktem kontaktu. Zaplanowane zostało dostarczenie nowoczesnych usług elektronicznych – odpowiednio do zakresu obowiązków podmiotu oraz wymaganych lub udostępnianych mu informacji, co powinno znacząco ograniczyć czas poświęcany przez podmiot na wymagane czynności.

Dodatkowo klienci KAS uzyskają korzyści z dostępu do zintegrowanych danych operacyjnych z obszarów podatków PIT, CIT, VAT lub postępowań egzekucyjnych i spraw majątkowych (np. aktów notarialnych) w pojedynczym punkcie kontaktu.

Projekt e-Urząd Skarbowy dostarczy między innymi następujące usługi:
• e-konto podatnika – umożliwiająca podatnikom podatków PIT, CIT, VAT będących osobami fizycznymi, prawnymi lub podmiotom nieposiadającym osobowości prawnej realizację czynności związanych z transakcjami, wykonywaniem obowiązków podatkowych i informacyjnych lub związanych z postępowaniem podatkowym za pomocą kanałów komunikacji elektronicznej,
• e-konto płatnika – umożliwiająca płatnikom zaliczek na podatek PIT będących osobami fizycznymi, prawnymi lub podmiotom nieposiadającym osobowości prawnej realizację czynności związanych z transakcjami, wykonywaniem obowiązków podatkowych i informacyjnych lub związanych z postępowaniem za pomocą kanałów komunikacji elektronicznej,
• e-konto pełnomocnika – umożliwiająca osobom fizycznym, posiadającym stosowne upoważnienie dostęp do danych podatkowych związanych z sprawami podatkowymi, wykonywaniem obowiązków podatkowych i informacyjnych lub w postępowaniu podatkowym za pomocą kanałów komunikacji elektronicznej,
• e-konto notariusza – umożliwiająca notariuszom realizację czynności związanych z transakcjami, wykonywaniem obowiązków informacyjnych za pomocą kanałów komunikacji elektronicznej.
Komentarze:
 • 15.07.2021

  Jak się zalogować, jeśli zapomniałem loginu? Gdzie jest jakiś przycisk "przypomnij login"? Kto to w ogóle programował?

  Ministerstwo Finansów:
  Żeby odzyskać login należy wysłać zgłoszenie info.e-deklaracje@mf.gov.pl.
  W celu odzyskania hasła do Portalu Podatkowego prosimy skorzystać z opcji „zapomniałem hasła”.

 • 05.05.2021

  Tak to działa e -urzędem skarbowym że w tej chwili odsyłaja mnie zeby pobrać złozona deklaracje podatkowa na portal podatkowy, gdzie nie pamietam loginu. tym sposobem nie moge pobrac dokumentu z zadnego z tych portali. JEDEN WIELKI BUBEL

  Ministerstwo Finansów:
  - W przypadku pobrania deklaracji (KP, PCC, SD) złożonej przez Portal Podatkowy, podatnik może skorzystać z funkcjonalności „Wyszukaj deklarację/wniosek”, bez konieczności logowania do konta na Portalu Podatkowym.
  Zostanie wtedy przekierowany do okna, w którym należy wpisać adres e-mail oraz kod autoryzujący, który przesłany został na adres mailowy wskazany podczas składania deklaracji.

  - Natomiast w przypadku pobrania zeznania PIT, złożonego w usłudze Twój e-PIT, należy po zalogowaniu do usługi wybrać zakładkę „Złożone dokumenty”.
  W tym miejscu można pobrać zarówno złożony PIT jak i UPO.

  - W przypadku logowania do Portalu Podatkowego, aby odzyskać login (identyfikator użytkownika) do konta, należy wysłać zgłoszenie na adres: info.e-deklaracje@mf.gov.pl .

  - W przypadku utraty/zapomnienia hasła do konta na PP, użytkownik może po wpisaniu prawidłowego loginu skorzystać z opcji „Zapomniałem hasła”.

 • 11.03.2021

  I co z tego, jak pisma mi jakieś przysyłają z informacją tylko uznająca za doręczone, a ja nie jestem w stanie ich odebrać z tego powodu.

  Ministerstwo Finansów:
  Pracujemy nad integracją usług Portalu Podatkowego z e-Urzędem Skarbowym.
  W sytuacji, w której logowanie do Portalu Podatkowego jest utrudnione lub niemożliwe proszę o przesłanie informacji bezpośrednio na adres info.e-deklaracje@mf.gov.pl.

>
1 - 3 z 3
>