Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
2

0

2

ŹRÓDŁA ODNAWIALNE - REKUPERACJA POMPA CIEPŁA A ODLICZENIE PIT

Kategoria: PIT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_PIT_114271
Data zgłoszenia: 20.03.2020
Status pomysłu: Wyjaśnione
Witam,
jestem osobą, która w niedawnym czasie przeprowadziła się do nowego mieszkania. W trakcie budowy przez developera po pierwszym komunikacie o wprowadzeniu możliwości odliczenia pompy ciepła czy rekuperacji w rozliczeniu PIT prowadziliśmy rozmowy z developerem o zmianach w projekcie ( informacja w mediach nie posiadła żadnych wykluczeń jak dom nowy czy stary). Teraz w obecnej sytuacji czuję się pokrzywdzony, bo wydaliśmy cztery razy więcej pieniędzy na to żeby zadbać o przyrodę a wyszliśmy na tym zdecydowanie gorzej. Dlaczego jest tak że tylko mogą odliczyć domy stare, które są modernizowane a nie budowane nowe tak jak nasz w którym pomimo innego projektu dokonaliśmy zmian na korzyść środowiska. Czyli mam rozumieć że tego rozliczenia już nie będziemy mogli zrobić z racji wykluczeń nowy do a modernizacja.
Zasady zastosowania ulgi termomodernizacyjnej m.in. informacje, komu przysługuje ulga, jak się ustala wysokość wydatków i kiedy odlicza się ulgę wraz z przykładami zostały zawarte w objaśnieniach podatkowych z 16 września 2019 r., dotyczących nowych preferencji w podatku dochodowym od osób fizycznych wspierających przedsięwzięcia termomodernizacyjne.

Objaśnienia te są zamieszczone na stronie:
https://www.gov.pl/web/finanse/zasady-stosowania-ulgi-w-pit-na-wsparcie-termomodernizacji-budynkow-jednorodzinnych
W objaśnieniach tych wyjaśniono, że prawo do odliczenia obejmuje wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego wyłącznie w budynku mieszkalnym służącym zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Zatem podatnik ma prawo do ulgi termomodernizacyjnej, jeśli budynek, którego jest właścicielem (współwłaścicielem), będzie miał status budynku mieszkalnego jednorodzinnego najpóźniej na dzień dokonania odliczenia.