7
0
Ulga mieszkaniowa w PIT
Obecne przepisy z art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 są zbyt kazuistyczne i rodzą wielość niespójnych interpretacji.

Obecnie nie są prowadzone prace w kierunku wprowadzenia postulowanych zmian.
-
15.09.2021
Państwa stanowisko cyt. "Zgłoszone propozycje uściślenia przepisów dotyczących ulgi mieszkaniowej skutkowałyby znacznym ograniczeniem tej ulgi. Wdrożenie tych propozycji, np. określenie dopuszczalnej ilości nieruchomości, które można nabyć w ramach ulgi czy wprowadzenie warunku minimalnego czasu stałego zamieszkiwania w nieruchomości, spowodowałoby, że część podatników nie mogłaby skorzystać z tej ulgi" powoduje, że często podatnik ma domiar podatku na etapie postepowania podatkowego. Podtrzymuję postulat uściślenia przypadków utraty prawa do ulgi mieszkaniowej.
Ministerstwo Finansów:
Cele, na które można wydatkować przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości, żeby skorzystać z ulgi mieszkaniowej są sprecyzowane w ustawie PIT (art. 21 ust. 25). Ewentualne wątpliwości interpretacyjne, nie uzasadniają zawężenia kręgu podmiotów, które mogą korzystać z ulgi mieszkaniowej. Ponadto, wszelkie wątpliwości wyjaśniamy w drodze interpretacji ogólnych Ministra Finansów.
W ostatnich miesiącach wyjaśniliśmy:
• kwalifikację niektórych wydatków poniesionych na remont i wykończenie nieruchomości jako wydatków stanowiących realizację celu mieszkaniowego,
• kwestie wydatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych na wpłaty realizowane z umowy deweloperskiej,
• moment nabycia nieruchomości należącej do majątku wspólnego małżonków, w przypadku uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia tej nieruchomości, po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej.
W przedstawionym przypadku nie widzimy takiej potrzeby, a tym bardziej zmiany przepisów.