Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
25

24

1

Sprzedaż wysyłkowa elektroniki dla firm bez VAT Art. 113 ust. 13f

Kategoria: VAT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_VAT_114180
Data zgłoszenia: 18.03.2020
Status pomysłu: Wyjaśnione
Do końca sierpnia 2019 r. była możliwa sprzedaż wysyłkowa elektroniki (PKWiU 26) i innych towarów dla firm nie będących płatnikiem VAT (Art. 113 ust. 13f). Od września 2019 r. małe firmy jak moja (sprzedaż do limitu 200 tys. zł rocznie) zwolniona z VAT mogła czynnie prowadzić sprzedaż internetową i wysyłkową takich przedmiotów jak własne wyroby (produkowane na wsiach gdzie popyt jest niski ale folklor sprzedaje się w sieci), zwroty konsumenckie czy elektronika użytkowana, używana lub z ekspozycji.

Ustawa miała bezpośrednio uderzyć w firmy handlujące telefonami komórkowymi, które nadużywały przepisów ale takim jak ja odbiło się rykoszetem, wiele firm się zamknęło a nieliczni musieli przejść na VAT co wiązało się z gwałtownym dodatkowym kosztem dla firmy, hamując jej rozwój. Firmy które prowadziły sprzedaż wysyłkową i niezdecydowany się przejść na VAT zmuszone były do zainwestowania w sprzedaż stacjonarną, stragany, lub handel bezpośredni, co również generuje dodatkowe koszty. Aby pobudzić ten sektor rynku i wyjść do klienta w czasie trudnym dla całego świata, należy przywrócić ( sprzed września 2019 r.) lub zmodyfikować ustawę o VAT Art. 113 ułatwiając handel wysyłkowy bez-vatowcom. Teraz o tyle trudniej sprzedawać bezpośrednio bo stan zagrożenia epidemicznego, jeśli nie nastąpi zmiana ten rynek zbankrutuje.
Brak jest uzasadnienia do zmiany obowiązującego od dnia 1 września 2019 r. art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. f ustawy o VAT.

Należy jednak zauważyć, że nie każda dokonana przez Internet sprzedaż towarów wskazanych w powyższym przepisie ustawy o VAT (m.in. komputerów, urządzeń elektronicznych) będzie oznaczała dla podatnika utratę prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT.

Dla zastosowania tego przepisu ustawy o VAT, konieczne jest spełnienie łącznie wszystkich wskazanych w nim przesłanek, tj.:
1) zawarcie umowy (na dostawę wskazanych towarów) w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość,
2) brak jednoczesnej fizycznej obecności stron,
3) wyłączne wykorzystanie jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie (np. sprzedaż internetowa lub telefoniczna).

Przedmiotowa regulacja ustawy o VAT ma na celu zapobieganie procederowi unikania opodatkowania w obrocie tymi towarami (tj. m.in. komputerami, urządzeniami elektronicznymi, czy też podanymi jako przykład - nowymi telefonami, które były oferowane jako towary używane i stosowane było do nich opodatkowanie VAT marża).

Jednocześnie warto wskazać, że podatnicy VAT czynni, którzy w roku podatkowym nie przekroczyli kwoty obrotu (wraz z podatkiem) w wysokości 1.200 000 Euro w przeliczeniu na polskie złote, mogą korzystać również metody kasowej rozliczeń VAT, która oznacza w praktyce odroczenie w czasie rozliczenia VAT do momentu otrzymania zapłaty od kontrahentów. Wybór metody kasowej rozliczeń oznacza też przesunięcie możliwości odliczenia VAT z tyt. faktur dokumentujących wydatki do działalności opodatkowanej do okresu dokonania zapłaty za nabyte towary/usługi (zob. przepisy dotyczące metody kasowej: art. 2 pkt 25, art. 20 i art. 86 ust. 10e ustawy o VAT).