Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
2

2

0

przesunięcie wejścia zmian stawek vat

Kategoria: Inne
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_Inne_114171
Data zgłoszenia: 18.03.2020
Status pomysłu: Wyjaśnione
Przez koronowirusa wielu pracowników jest nieobecnych w firmach, zmiany podatkowe aczkolwiek raczej na korzyść nas konsumentów potrzebują niestety pracy ludzkiej w działach księgowości, hurtowniach, firmach informatycznych oraz osób zajmujących się przestawianiem kas fiskalnych. Z uwagi na szczególną sytuację w której się znaleźliśmy jakoś nie mogę wyobrazić sobie np. sklepów spożywczych wielkopowierzchniowych, hurtowni typu cash&carry które mają mnóstwo indeksów których stawki vat ulegną zmianie, jak teraz w tych szczególnych warunkach zmieniają ceny na półkach. Może jednak trzeba by było przesunąć wejście w życie nowych stawek vat np na 1 lipca. Mamy 2 tygodnie, a czas jest szczególny.
Odpowiedź MF:
1 listopada 2019 r. weszła w życie ustawa z 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1751, z późn. zm.), która wprowadziła m.in. nową matrycę stawek VAT oraz instytucję wiążącej informacji stawkowej (WIS).
Nowe zasady stosowania stawek podatku VAT miały obowiązywać od 1 kwietnia 2020 r., jednakże w związku z zaistniałą sytuacją wynikającą z rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS CoV-2 stosowanie przepisów nowej matrycy stawek VAT zostało przesunięte o 3 miesiące, tj. od 1 lipca 2020 r.
Nowe przepisy w maksymalnie możliwy sposób upraszczają system stawek VAT, a także wprowadzają instrument ułatwiający podatnikom stosowanie przepisów dotyczących stawek podatku VAT i zapewniający im odpowiednią ochronę (WIS).

Z uwagi na fakt, iż przepisy nowej matrycy VAT są korzystne dla podatników, nie przewidywano dalszego odraczania terminu ich stosowania.