Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
132

82

50

Elektroniczny PIT-0

Kategoria: PIT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_PIT_114102
Data zgłoszenia: 14.03.2020
Status pomysłu: Wyjaśnione
Z uwagi na fakt, iż deklaracje PIT-0 wypełniają również osoby niepełnosprawne, wydaje się bezzasadnym utrudnieniem, pozbawienie ich możliwości przesyłania tej deklaracji w formie elektronicznej. A każdym razie, w obecnej sytuacji jak i w każdej innej , zmuszanie osób niepełnosprawnych do osobistego składania deklaracji PIT w US, budzi wątpliwość czy wzięto pod uwagę trudną sytuację tych osób. Dlatego też wnoszę o jak najszybsze, wprowadzenie zmiany w obowiązujących przepisach, tak by, jeszcze teraz w okresie szalejącej pandemii koronawirusa, mogli składać deklaracje podatkowe w formie elektronicznej.
Załącznik PIT/O jest załącznikiem do zeznania rocznego PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS LUB PIT-37.
Załącznik PIT/O należy wypełniać równocześnie z zeznaniem.

ZAŁĄCZNIK PIT/O jest przeznaczony dla podatników korzystających z odliczeń od dochodu (przychodu) lub od podatku, z wyjątkiem odliczeń wydatków mieszkaniowych lub odliczeń bezpośrednio wymienionych w zeznaniach podatkowych. Odliczana kwota nie może przekroczyć wysokości dochodu/przychodu (w przypadku odliczeń od dochodu/przychodu) lub wysokości podatku (w przypadku odliczeń od podatku), od których jest odliczana w zeznaniu.

W przypadku łącznego opodatkowania dochodów małżonków składa się wspólny załącznik PIT/O. Jeżeli z odliczeń korzysta zarówno mąż jak i żona, należy wypełnić odpowiednie pozycje „podatnik” jak również pozycje „małżonek”. Jeżeli małżonkowie opodatkowują swoje dochody indywidualnie i każdy z nich korzysta z odliczeń, załącznik PIT/O wypełnia i dołącza do swojego zeznania każdy z małżonków, podając w nim dane identyfikacyjne obojga małżonków.

Załącznik PIT/O można złożyć zarówno przez e-Deklaracje: https://www.podatki.gov.pl/pit/e-deklaracje-pit, jak i w usłudze Twój e-PIT: https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/

W aplikacji e-Deklaracje jest on „dodawany” do zeznania po wpisaniu cyfry wskazującej na ilość załączonych formularzy, np.: 1 w części „Informacje o załącznikach” –„PIT/O” – 1.

W usłudze Twój e-PIT: https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/, poprzez edycję zakładki ulgi i odliczenia – dodaj lub zmień ulgi.
Komentarze:
 • 16.03.2023

  Co zrobić jeśli przesłałam PIT 37 bez dodania załącznika PIT-0?

  Ministerstwo Finansów:
  Jeśli zostało wysłane zeznanie PIT-37 bez załącznika i bez ulgi i odliczeń wynikających z załącznika PIT/O to należy złożyć korektę zeznania wraz z załącznikiem PIT/O, w której wykazane zostaną ulgi i odliczenia.

 • 13.03.2023

  Drodzy Państwo, powielacie swoją odpowiedź, podczas gdy kolejne osoby piszą, że nie ma gdzie wpisać kwoty bazowej, na bazie której ulga ma być obliczona. Jedynym (nie ma nic innego!) polem, który się wyświetla po kliknięciu „dodaj lub zmień ulgi” jest pole na wpisanie kwoty odliczenia z PIT/0. Jak mamy ją obliczyć, skoro absolutnie nigdzie nie ma możliwości podania najpierw kwoty bazowej? Rozumiem Wasz przekaz, że PIT/0 generuje się automatycznie, ale zrozumcie, że z jakichś powodów, nie da się wykonać kroków, które opisujecie. Zamiast automatycznie odpowiadać kolejnym osobom, warto sprawdzić, z jakich powodów nie widzimy tego, co Państwo i jak mamy realnie sobie z tym poradzić.

  Ministerstwo Finansów:
  W usłudze Twój e-PIT dopisujemy ulgi i odliczenia wynikające z załącznika PIT/O po wejściu i po kliknięciu na: "Dodaj lub zmień ulgi". Po uzupełnieniu wszystkich przysługujących ulg i odliczeń kwoty łączne ulg i odliczeń będą automatycznie zsumowane i widoczne zarówno w oknie podstawowym jak i w zeznaniu. Natomiast załącznik PIT/O zostanie dodany do zeznania wraz z odpowiednimi wyliczeniami wynikającymi ze wskazanych ulg i odliczeń.

 • 05.03.2023

  W nawiązaniu do licznych poniższych komentarzy (bo to się nie zmieniło od ubiegłego roku): Czy nikt nie wpadł na to, że tekst "Kwota odliczenia podatnika (poz. 33 z PIT/O)" sugeruje, że takowy załącznik już istnieje i wprowadza użytkownika w błąd?
  Koledzy Podatnicy: wpisujcie kwoty a PIT/0 sam się pojawi - potwierdza to "Pogląd"
  A żeby zobaczyć "pogląd" trzeba kliknąć wcześniej "zapisz".

  Ministerstwo Finansów:
  W usłudze Twój e-PIT po edycji sekcji "Dodaj lub zmień ulgi" po wybraniu odpowiednich ulg i odliczeń prezentowany jest załącznik PIT/O, który przy wysyłce jest dołączany do zeznania.

 • 05.03.2023

  Podane informacje nie są aktualne. Dodawanie pitów przy odliczaniu krwiodawstwa czy innych sytuacji nie jest intuicyjne.

  Ministerstwo Finansów:
  W usłudze Twój e-PIT dopisujemy po wejściu po kliknięciu na: "Dodaj lub zmień ulgi" -> "Darowizny" -> "Krwiodawstwo". Załącznik PIT/O jest wówczas dodawany do zeznania wraz z odpowiednimi wyliczeniami wynikającymi ze wskazanych ulg i odliczeń.

 • 27.02.2023

  Wystarczy dopisać w polu Ulga Termomodernizacyjna: wpisz kwotę brutto usługi/towaru, a PIT/O wygeneruje się automatycznie. Znajdziesz go pod dokumentem (podgląd).

  Ministerstwo Finansów:
  W usłudze Twój e-PIT dopisujemy ulgę termomodernizacyjną po wejściu i po kliknięciu na: "Dodaj lub zmień ulgi" -> "Ulga termodernizacyjna". Załącznik PIT/O jest wówczas dodawany do zeznania wraz z odpowiednimi wyliczeniami wynikającymi ze wskazanych ulg i odliczeń.

 • 26.02.2023

  Trzeba się naszukać i dużo główkować żeby wpisać ulgę z krwiodawstwa.
  Nie dodaje się oddzielnie PIT-0 (jak myślałem wcześniej i jak widzę po komentarzach większość) tak jak np. PIT-11 gdzie widzimy załącznik. Przy składaniu PIT-37. Wchodzimy w Ulgi i wpisujemy kwotę do odliczenia i obdarowanego. Po zrobieniu można sprawdzić w podglądzie PIT-37. Puki nie zatwierdzicie PITU-37 można wszystko zmieniać :D. Powodzenia!

  Ministerstwo Finansów:
  W usłudze Twój e-PIT po edycji sekcji "Dodaj lub zmień ulgi" po wybraniu odpowiednich ulg i odliczeń prezentowany jest załącznik PIT/O, który przy wysyłce jest dołączany do zeznania.

 • 26.02.2023

  Po dodaniu ulgi w zakładce, kwota podatku nie zmienia się...

  Ministerstwo Finansów:
  W usłudze Twój e-PIT po edycji sekcji "Dodaj lub zmień ulgi" po wybraniu odpowiednich ulg i odliczeń prezentowany jest załącznik PIT/O, który przy wysyłce jest dołączany do zeznania.
  Po uzupełnianiu kwot ulg i odliczeń kwota podatku jest na bieżąco przeliczana i pokazywana w odpowiedniej wysokości.

 • 22.02.2023

  W usłudze e-pit załącznik PIT/O jest dodawany poprzez edycję zakładki "ulgi i odliczenia – dodaj lub zmień ulgi".
  W darowiznach należy wpisać sumę darowizn, a następnie poniżej pojawia się pole do wpisania obdarowanych organizacji. Formularz przepuszcza dalej gdy suma kwot poszczególnych darowizn zgadza się z sumą darowizn podaną na początku.

  Ministerstwo Finansów:
  W usłudze Twój e-PIT po edycji sekcji "Dodaj lub zmień ulgi" po wybraniu odpowiednich ulg i odliczeń prezentowany jest załącznik PIT/O, który przy wysyłce jest dołączany do zeznania.
  Przy uzupełnianiu kwot, w tym także kwot darowizn pilnowana jest poprawność uzupełniania danych, w tym sumy kwot przekazanych na rzecz obdarowanych i odliczanych w zeznaniu.

 • 29.04.2022

  Jak dodać PIT-0 do PIT 37? Ministerstwo pisze, że trzeba dodać informacje w części ulgi i odliczenia, jednak po dodaniu informacji o kwotach darowizn i fundacjach kwota nadal się nie pojawia i nie ma PIT-0 w podglądzie PIT. Brawo po co ludzie mają cokolwiek odliczać? Niech płaca maksymalne podatki...

  Ministerstwo Finansów:
  Formularz PIT/O jest załącznikiem do zeznania i przesyła się go w formie elektronicznej wraz z zeznaniem np. PIT-37. Aby dodać załącznik PIT/O w usłudze Twój e-PIT należy w sekcji "Ulgi i odliczenia" uzupełnić przysługujące odliczenie np. kwoty przekazanych darowizn podlegających odliczeniu wraz z informacją o obdarowanym. Sekcja "Ulgi i odliczenia" pozwala uzupełnić wszystkie potencjalnie przysługujące preferencje np. odliczenie darowizn, ulgę rehabilitacyjną, IKZE czy wydatki poniesione na termomodernizację. Po uzupełnieniu odliczeń (wpisaniu kwot) i zatwierdzeniu zmian załącznik zostanie automatycznie dodany do zeznania. Na ekranie głównym zakładki "Bieżące dokumenty" dostępna jest opcja "Podgląd PIT". Po użyciu tej funkcjonalności możliwe jest obejrzenie wypełnionego zeznania PIT-37 oraz załącznika PIT/O. Załącznik PIT/O wyświetlony jest w podglądzie poniżej zeznania PIT-37. Aby przesłać tak wypełnione zeznanie należy kliknąć przycisk "Akceptuj i wyślij", a następnie po zapoznaniu się z wyświetlonym komunikatem należy kliknąć "Wyślij".

 • 28.04.2022

  Po wejściu do zakładki "dodaj lub zmień ulgi" i wybraniu ulgi mam podać kwoty z poszczególnych pozycji PIT/O. Jak mam to zrobić, jak nie znalazłem PIT/O żeby go wypełnić?

  Ministerstwo Finansów:
  Formularz PIT/O jest załącznikiem do zeznania i przesyła się go w formie elektronicznej wraz z zeznaniem np. PIT-37. Aby dodać załącznik PIT/O w usłudze Twój e-PIT należy w edytorze "Ulgi i odliczenia" uzupełnić przysługujące odliczenia. Sekcja "Ulgi i odliczenia" pozwala uzupełnić wszystkie potencjalnie przysługujące preferencje np. odliczenie darowizn, ulgę rehabilitacyjną, IKZE czy wydatki poniesione na termomodernizację. Po uzupełnieniu odliczeń (wpisaniu kwot) i zatwierdzeniu zmian załącznik zostanie automatycznie dodany do zeznania. Na ekranie głównym zakładki "Bieżące dokumenty" dostępna jest opcja "Podgląd PIT". Po użyciu tej funkcjonalności możliwe jest obejrzenie wypełnionego zeznania PIT-37 oraz załącznika PIT/O. Załącznik PIT/O wyświetlony jest w podglądzie poniżej zeznania PIT-37. Aby przesłać tak wypełnione zeznanie należy kliknąć przycisk "Akceptuj i wyślij", a następnie po zapoznaniu się z wyświetlonym komunikatem należy kliknąć "Wyślij".

 • 28.04.2022

  Wbrew temu co Państwo piszą w pit 36 nie można dołączyć pit 0. W zakładce dodaj darowizny nie ma takiej możliwości. Przy uzupełnieniu darowizn wyświetla się błąd i nie ma możliwości dodania pit 0

  Ministerstwo Finansów:
  Formularz PIT/O jest załącznikiem do zeznania i przesyła się go w formie elektronicznej wraz z zeznaniem np. PIT-36. Aby dodać załącznik PIT/O w usłudze Twój e-PIT należy w edytorze "Ulgi i odliczenia" uzupełnić przysługujące odliczenia. Sekcja "Ulgi i odliczenia" pozwala uzupełnić wszystkie potencjalnie przysługujące preferencje np. odliczenie darowizn, ulgę rehabilitacyjną, IKZE czy wydatki poniesione na termomodernizację. Po uzupełnieniu odliczeń (wpisaniu kwot) i zatwierdzeniu zmian załącznik zostanie automatycznie dodany do zeznania. Na ekranie głównym zakładki "Bieżące dokumenty" dostępna jest opcja "Podgląd PIT". Po użyciu tej funkcjonalności możliwe jest obejrzenie wypełnionego zeznania PIT-36 oraz załącznika PIT/O. Załącznik PIT/O wyświetlony jest w podglądzie poniżej zeznania PIT-36. Aby przesłać tak wypełnione zeznanie należy kliknąć przycisk "Akceptuj i wyślij", a następnie po zapoznaniu się z wyświetlonym komunikatem należy kliknąć "Wyślij".

 • 28.04.2022

  W jaki sposób mogę dodać do PIT-36/PIT-0 załączniki do ulgi na internet (faktury i potwierdzenia ich opłacenia?)

  Ministerstwo Finansów:
  Formularz PIT/O jest załącznikiem do zeznania i przesyła się go w formie elektronicznej wraz z zeznaniem np. PIT-36. Aby dodać załącznik PIT/O w usłudze Twój e-PIT należy w edytorze "Ulgi i odliczenia" uzupełnić przysługujące odliczenia. Sekcja "Ulgi i odliczenia" pozwala uzupełnić wszystkie potencjalnie przysługujące preferencje np. odliczenie darowizn, ulgę rehabilitacyjną, wydatki na internet, IKZE czy wydatki poniesione na termomodernizację. Po uzupełnieniu odliczeń (wpisaniu kwot) i zatwierdzeniu zmian załącznik zostanie automatycznie dodany do zeznania. Na ekranie głównym zakładki "Bieżące dokumenty" dostępna jest opcja "Podgląd PIT". Po użyciu tej funkcjonalności możliwe jest obejrzenie wypełnionego zeznania PIT-36 oraz załącznika PIT/O. Załącznik PIT/O wyświetlony jest w podglądzie poniżej zeznania PIT-36. Aby przesłać tak wypełnione zeznanie należy kliknąć przycisk "Akceptuj i wyślij", a następnie po zapoznaniu się z wyświetlonym komunikatem należy kliknąć "Wyślij". Do zeznania nie należy dołączać żadnych innych załączników (faktur i potwierdzeń wpłat). Przedstawia się je dopiero na żądanie urzędu skarbowego.

 • 28.04.2022

  W jaki sposób dodać pit 0 do korekty zeznania pit 36?

  Ministerstwo Finansów:
  Formularz PIT/O jest załącznikiem do zeznania i przesyła się go w formie elektronicznej wyłącznie wraz z zeznaniem lub korektą np. PIT-36. Aby dodać załącznik PIT/O w usłudze Twój e-PIT należy w edytorze "Ulgi i odliczenia" uzupełnić przysługujące odliczenia. Sekcja "Ulgi i odliczenia" pozwala uzupełnić wszystkie potencjalnie przysługujące preferencje np. odliczenie darowizn, ulgę rehabilitacyjną, IKZE czy wydatki poniesione na termomodernizację. Po uzupełnieniu odliczeń (wpisaniu kwot) i zatwierdzeniu zmian załącznik zostanie automatycznie dodany do zeznania. Na ekranie głównym zakładki "Bieżące dokumenty" dostępna jest opcja "Podgląd PIT". Po użyciu tej funkcjonalności możliwe jest obejrzenie wypełnionego zeznania PIT-36 oraz załącznika PIT/O. Załącznik PIT/O wyświetlony jest w podglądzie poniżej zeznania PIT-36. Aby przesłać tak wypełnione zeznanie należy kliknąć przycisk "Akceptuj i wyślij", a następnie po zapoznaniu się z wyświetlonym komunikatem należy kliknąć "Wyślij".

 • 23.04.2022

  instrukcja bardzo zagmatwana niezrozumiała

  Ministerstwo Finansów:
  Formularz PIT/O jest załącznikiem do zeznania i przesyła się go w formie elektronicznej wraz z zeznaniem np. PIT-37. Aby dodać załącznik PIT/O w usłudze Twój e-PIT należy w edytorze "Ulgi i odliczenia" uzupełnić przysługujące odliczenia. Sekcja "Ulgi i odliczenia" pozwala uzupełnić wszystkie potencjalnie przysługujące preferencje np. odliczenie darowizn, ulgę rehabilitacyjną, IKZE czy wydatki poniesione na termomodernizację. Po uzupełnieniu odliczeń (wpisaniu kwot) i zatwierdzeniu zmian załącznik zostanie automatycznie dodany do zeznania. Na ekranie głównym zakładki "Bieżące dokumenty" dostępna jest opcja "Podgląd PIT". Po użyciu tej funkcjonalności możliwe jest obejrzenie wypełnionego zeznania PIT-37 oraz załącznika PIT/O. Załącznik PIT/O wyświetlony jest w podglądzie poniżej zeznania PIT-37. Aby przesłać tak wypełnione zeznanie należy kliknąć przycisk "Akceptuj i wyślij", a następnie po zapoznaniu się z wyświetlonym komunikatem należy kliknąć "Wyślij".

 • 18.04.2022

  Czy jeśli korzystam z systemu "Twój e-PIT", czy jest wymagane żeby udowodnić kwotę ulgi wynikającej z wpłaty na IKZE dokumentem potwierdzającym wpłatę na IKZE?

  Ministerstwo Finansów:
  Formularz PIT/O jest załącznikiem do zeznania i przesyła się go w formie elektronicznej wraz z zeznaniem np. PIT-37. Aby dodać załącznik PIT/O w usłudze Twój e-PIT należy w edytorze "Ulgi i odliczenia" uzupełnić przysługujące odliczenia. Sekcja "Ulgi i odliczenia" pozwala uzupełnić wszystkie potencjalnie przysługujące preferencje np. odliczenie darowizn, ulgę rehabilitacyjną, IKZE czy wydatki poniesione na termomodernizację. Do zeznania nie należy dołączać żadnych innych załączników (faktur, potwierdzeń wpłat). Przedstawia się je dopiero na żądanie urzędu skarbowego.

 • 01.04.2022

  może sam sprawdzisz jak to zrobić, bo to jest niemożliwe (dodanie pit O do pit 37)

  Ministerstwo Finansów:
  Formularz PIT/O jest załącznikiem do zeznania i przesyła się go w formie elektronicznej wraz z zeznaniem np. PIT-37. Aby dodać załącznik PIT/O w usłudze Twój e-PIT należy w edytorze "Ulgi i odliczenia" uzupełnić przysługujące odliczenia. Sekcja "Ulgi i odliczenia" pozwala uzupełnić wszystkie potencjalnie przysługujące preferencje np. odliczenie darowizn, ulgę rehabilitacyjną, IKZE czy wydatki poniesione na termomodernizację. Po uzupełnieniu odliczeń (wpisaniu kwot) i zatwierdzeniu zmian załącznik zostanie automatycznie dodany do zeznania. Na ekranie głównym zakładki "Bieżące dokumenty" dostępna jest opcja "Podgląd PIT". Po użyciu tej funkcjonalności możliwe jest obejrzenie wypełnionego zeznania PIT-37 oraz załącznika PIT/O. Załącznik PIT/O wyświetlony jest w podglądzie poniżej zeznania PIT-37. Aby przesłać tak wypełnione zeznanie należy kliknąć przycisk "Akceptuj i wyślij", a następnie po zapoznaniu się z wyświetlonym komunikatem należy kliknąć "Wyślij".

 • 01.04.2022

  Pomogło. Ale naszukałem się zakładki 'ulgi i odliczennia'.

 • 30.03.2022

  Pstępując zgodnie z wcześniejszymi wskazówkami:
  Po wejściu z zakładkę "dodaj lub zmień ulgi", a następnie "dodaj ulgę na internet" system prosi o wpisanie Kwoty odliczenia (poz. 31 z PIT/O), ale skąd mam wziąć te dane, skoro nigdzie nie ma opcji uzupełnienia PIT/O... Gdzie on się znajduje?

  Ministerstwo Finansów:
  Formularz PIT/O jest załącznikiem do zeznania i przesyła się go w formie elektronicznej wraz z zeznaniem np. PIT-37. Aby dodać załącznik PIT/O w usłudze Twój e-PIT należy w edytorze "Ulgi i odliczenia" uzupełnić przysługujące odliczenia. Sekcja "Ulgi i odliczenia" pozwala uzupełnić wszystkie potencjalnie przysługujące preferencje np. odliczenie darowizn, ulgę rehabilitacyjną, internet, IKZE czy wydatki poniesione na termomodernizację. Poza wpisaniem kwoty odliczenia na internet we wskazanej pozycji nie jest wymagane podawanie innych danych. Po uzupełnieniu odliczeń (wpisaniu kwot) i zatwierdzeniu zmian załącznik zostanie automatycznie dodany do zeznania. Na ekranie głównym zakładki "Bieżące dokumenty" dostępna jest opcja "Podgląd PIT". Po użyciu tej funkcjonalności możliwe jest obejrzenie wypełnionego zeznania PIT-37 oraz załącznika PIT/O. Załącznik PIT/O wyświetlony jest w podglądzie poniżej zeznania PIT-37. Aby przesłać tak wypełnione zeznanie należy kliknąć przycisk "Akceptuj i wyślij", a następnie po zapoznaniu się z wyświetlonym komunikatem należy kliknąć "Wyślij".

 • 13.03.2022

  Proszę wytłumaczyć jak prostemu człowiekowi gdzie jest PIT-0 ?! nie pisać takim językiem żeby zwykły szarak nie rozumiał. Wiadomo ,że jeżeli nie rozumie to państwo ma korzyść?

  Ministerstwo Finansów:
  Formularz PIT/O jest załącznikiem do zeznania i przesyła się go w formie elektronicznej wraz z zeznaniem np. PIT-37. Aby dodać załącznik PIT/O w usłudze Twój e-PIT należy w edytorze "Ulgi i odliczenia" uzupełnić przysługujące odliczenia. Sekcja "Ulgi i odliczenia" pozwala uzupełnić wszystkie potencjalnie przysługujące preferencje np. odliczenie darowizn, internet, ulgę rehabilitacyjną, IKZE czy wydatki poniesione na termomodernizację.Po uzupełnieniu odliczeń (wpisaniu kwot) i zatwierdzeniu zmian załącznik zostanie automatycznie dodany do zeznania. Na ekranie głównym zakładki "Bieżące dokumenty" dostępna jest opcja "Podgląd PIT". Po użyciu tej funkcjonalności możliwe jest obejrzenie wypełnionego zeznania PIT-37 oraz załącznika PIT/O. Załącznik PIT/O wyświetlony jest w podglądzie poniżej zeznania PIT-37. Aby przesłać tak wypełnione zeznanie należy kliknąć przycisk "Akceptuj i wyślij", a następnie po zapoznaniu się z wyświetlonym komunikatem należy kliknąć "Wyślij".

 • 13.03.2022

  Po wejściu w usłudze Twój e-PIT - poprzez edycję zakładki ulgi i odliczenia i dodaniu Ulga na internet dostajemy pola "Kwota odliczenia (poz. 31 z PIT/O)" i "Kwota odliczenia małżonka (poz. 32 z PIT/O)" - co powinno zostać wpisane w te pola? (skoro PIT/O ma się wypełnić automatycznie). Rozliczenie dotyczy emerytów

  Ministerstwo Finansów:
  Formularz PIT/O jest załącznikiem do zeznania i przesyła się go w formie elektronicznej wraz z zeznaniem np. PIT-37. Aby dodać załącznik PIT/O w usłudze Twój e-PIT należy w edytorze "Ulgi i odliczenia" uzupełnić przysługujące odliczenia. Sekcja "Ulgi i odliczenia" pozwala uzupełnić wszystkie potencjalnie przysługujące preferencje np. odliczenie darowizn, ulgę rehabilitacyjną, internet, IKZE czy wydatki poniesione na termomodernizację. Poza wpisaniem kwoty odliczenia na internet we wskazanej pozycji nie jest wymagane podawanie innych danych. Po uzupełnieniu odliczeń (wpisaniu kwot) i zatwierdzeniu zmian załącznik zostanie automatycznie dodany do zeznania. Na ekranie głównym zakładki "Bieżące dokumenty" dostępna jest opcja "Podgląd PIT". Po użyciu tej funkcjonalności możliwe jest obejrzenie wypełnionego zeznania PIT-37 oraz załącznika PIT/O. Załącznik PIT/O wyświetlony jest w podglądzie poniżej zeznania PIT-37. Aby przesłać tak wypełnione zeznanie należy kliknąć przycisk "Akceptuj i wyślij", a następnie po zapoznaniu się z wyświetlonym komunikatem należy kliknąć "Wyślij".

 • 07.03.2022

  W usłudze Twój e-Pit po wybraniu zakładki ulgi i odliczenia – dodaj lub zmień ulgi pojawiają się dwa okna (rozliczam się razem z żoną) "Kwota odliczenia podatnika (poz. 33 z PIT/O) ". Kiedy ja dopiero chę dodać ten Pit/0 do zeznania.

  Ministerstwo Finansów:
  Formularz PIT/O jest załącznikiem do zeznania i przesyła się go w formie elektronicznej wraz z zeznaniem np. PIT-37. Aby dodać załącznik PIT/O w usłudze Twój e-PIT należy w edytorze "Ulgi i odliczenia" uzupełnić przysługujące odliczenia. Sekcja "Ulgi i odliczenia" pozwala uzupełnić wszystkie potencjalnie przysługujące preferencje np. odliczenie darowizn, ulgę rehabilitacyjną, internet, IKZE czy wydatki poniesione na termomodernizację. Poza wpisaniem kwoty odliczenia na internet we wskazanej pozycji nie jest wymagane podawanie innych danych. Po uzupełnieniu odliczeń (wpisaniu kwot) i zatwierdzeniu zmian załącznik zostanie automatycznie dodany do zeznania. Na ekranie głównym zakładki "Bieżące dokumenty" dostępna jest opcja "Podgląd PIT". Po użyciu tej funkcjonalności możliwe jest obejrzenie wypełnionego zeznania PIT-37 oraz załącznika PIT/O. Załącznik PIT/O wyświetlony jest w podglądzie poniżej zeznania PIT-37. Aby przesłać tak wypełnione zeznanie należy kliknąć przycisk "Akceptuj i wyślij", a następnie po zapoznaniu się z wyświetlonym komunikatem należy kliknąć "Wyślij".

 • 07.03.2022

  Po zalogowaniu danymi podatkowymi brak możliwości dodania / edycji PIT 0 , trzeba wpisać kwoty z wyliczonego załącznika. Wygląda to na niedoróbkę oprogramowania. Inne załączniki raczej działają.

  Ministerstwo Finansów:
  Formularz PIT/O jest załącznikiem do zeznania i przesyła się go w formie elektronicznej wraz z zeznaniem np. PIT-37. Aby dodać załącznik PIT/O w usłudze Twój e-PIT należy w edytorze "Ulgi i odliczenia" uzupełnić przysługujące odliczenia. Sekcja "Ulgi i odliczenia" pozwala uzupełnić wszystkie potencjalnie przysługujące preferencje np. odliczenie darowizn, ulgę rehabilitacyjną, internet, IKZE czy wydatki poniesione na termomodernizację. Poza wpisaniem kwot odliczeń we wskazanych pozycjach nie jest wymagane podawanie innych danych. Po uzupełnieniu odliczeń (wpisaniu kwot) i zatwierdzeniu zmian załącznik zostanie automatycznie dodany do zeznania. Na ekranie głównym zakładki "Bieżące dokumenty" dostępna jest opcja "Podgląd PIT". Po użyciu tej funkcjonalności możliwe jest obejrzenie wypełnionego zeznania PIT-37 oraz załącznika PIT/O. Załącznik PIT/O wyświetlony jest w podglądzie poniżej zeznania PIT-37. Aby przesłać tak wypełnione zeznanie należy kliknąć przycisk "Akceptuj i wyślij", a następnie po zapoznaniu się z wyświetlonym komunikatem należy kliknąć "Wyślij".

 • 27.02.2022

  Czy jeśli w usłudze Twój e-PIT: "https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/, poprzez edycję zakładki ulgi i odliczenia – dodaj lub zmień ulgi" wpiszę kwotę ulgi na np. IKZE to będzie równoznaczne w zadeklarowaniem Pit 0

  Ministerstwo Finansów:
  Formularz PIT/O jest załącznikiem do zeznania i przesyła się go w formie elektronicznej wraz z zeznaniem np. PIT-37. Aby dodać załącznik PIT/O w usłudze Twój e-PIT należy w edytorze "Ulgi i odliczenia" uzupełnić przysługujące odliczenia. Sekcja "Ulgi i odliczenia" pozwala uzupełnić wszystkie potencjalnie przysługujące preferencje np. odliczenie darowizn, ulgę rehabilitacyjną, internet, IKZE czy wydatki poniesione na termomodernizację. Poza wpisaniem kwoty odliczenia na IKZE we wskazanej pozycji nie jest wymagane podawanie innych danych. Po uzupełnieniu odliczeń (wpisaniu kwot) i zatwierdzeniu zmian załącznik zostanie automatycznie dodany do zeznania. Na ekranie głównym zakładki "Bieżące dokumenty" dostępna jest opcja "Podgląd PIT". Po użyciu tej funkcjonalności możliwe jest obejrzenie wypełnionego zeznania PIT-37 oraz załącznika PIT/O. Załącznik PIT/O wyświetlony jest w podglądzie poniżej zeznania PIT-37. Aby przesłać tak wypełnione zeznanie należy kliknąć przycisk "Akceptuj i wyślij", a następnie po zapoznaniu się z wyświetlonym komunikatem należy kliknąć "Wyślij".

 • 25.02.2022

  Kiedy ktoś z ministerstwa zrozumie, że na tej stronie nie da się wyliczyć kwoty do PIT-0??? Czy muszę znaleźć formularz gdzieś w Internecie, na kalkulatorze policzyć kwotę ulgi i dopiero ją wpisać??? Poniżej widzę wiele pytań, i wiele odpowiedzi, które nie odpowiadają na pytanie- skąd wziąć kwotę z PITU0, którego nie mam?

  Ministerstwo Finansów:
  Formularz PIT/O jest załącznikiem do zeznania i przesyła się go w formie elektronicznej wraz z zeznaniem np. PIT-37. Aby dodać załącznik PIT/O w usłudze Twój e-PIT należy w edytorze "Ulgi i odliczenia" uzupełnić przysługujące odliczenia. Sekcja "Ulgi i odliczenia" pozwala uzupełnić wszystkie potencjalnie przysługujące preferencje np. odliczenie darowizn, ulgę rehabilitacyjną, internet, IKZE czy wydatki poniesione na termomodernizację. Poza wpisaniem kwoty odliczenia we wskazanych pozycjach nie jest wymagane podawanie innych danych. Po uzupełnieniu odliczeń (wpisaniu kwot) i zatwierdzeniu zmian załącznik zostanie automatycznie dodany do zeznania. Na ekranie głównym zakładki "Bieżące dokumenty" dostępna jest opcja "Podgląd PIT". Po użyciu tej funkcjonalności możliwe jest obejrzenie wypełnionego zeznania PIT-37 oraz załącznika PIT/O. Załącznik PIT/O wyświetlony jest w podglądzie poniżej zeznania PIT-37. Aby przesłać tak wypełnione zeznanie należy kliknąć przycisk "Akceptuj i wyślij", a następnie po zapoznaniu się z wyświetlonym komunikatem należy kliknąć "Wyślij".

 • 20.02.2022

  Dzień dobry,
  W 2021 roku poniosłem wydatki na montaż instalacji fotowoltaicznej. Ulga modernizacyjna została odliczona (odliczyłem całą kwotę wydatku) w PIT-37 i PIT-0 za 2021r. W bieżącym roku ponoć wiosną ruszy program rządowy ,,Mój Prąd 4”. Podejrzewam, że dotację z tego programu otrzymam pod koniec tego roku. W związku z tym takie pytanie:
  Czy po otrzymaniu dotacji z programu "Mój Prąd 4.0" po terminie 30 kwietnia 2022r, będę mógł złożyć korektę zeznania PIT-37 i pomniejszyć kwotę ulgi o kwotę otrzymanej dotacji ? Czy skorzystać z opcji drugiej : w przyszłym roku, w zeznaniu za 2022 rok doliczyć do dochodu kwotę, która została mi zwrócona.
  Dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam.

  Ministerstwo Finansów:
  Prosimy o zapoznanie się z treścią Objaśnień podatkowych z 30 marca 2023 r. dot. formy wsparcia przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w podatku dochodowym od osób fizycznych, które są opublikowane na stronie MF pod linkiem:
  https://www.gov.pl/web/finanse/objasnienia-podatkowe-z-30-marca-2023-r-dot-formy-wsparcia-przedsiewziecia-termomodernizacyjnego-w-podatku-dochodowym-od-osob-fizycznych
  Konkretnie chodzi o część 4.10. pod tytułem „Zwrot ulgi” (str. 17), gdzie obok informacji są także zamieszczone przykłady (29 i 30).

 • 17.02.2022

  Problem z PIT-O. Z RCKiK dostałam zaświadczenie o oddanej darowiźnie na rzecz Służby zdrowia. Informacjami z tego zaświadczenia mam wypełnić PIT-O, ale gdzie on jest? Na stronie ePIT mogę tylko dodać PIT-O - dodać jakiś istniejący (tylko skąd), a nie go dopiero stworzyć w oparci o dane z zaświadczenia. ePIT każe mi już wpisać wartość z PIT-O, ale gdzie mogę wypełnić PIT-O danymi z zaświadczenia od RCKiK?

  Ministerstwo Finansów:
  Formularz PIT/O jest załącznikiem do zeznania i przesyła się go w formie elektronicznej wraz z zeznaniem np. PIT-37. Aby dodać załącznik PIT/O w usłudze Twój e-PIT należy w edytorze "Ulgi i odliczenia" uzupełnić przysługujące odliczenia. Sekcja "Ulgi i odliczenia" pozwala uzupełnić wszystkie potencjalnie przysługujące preferencje np. odliczenie darowizn, ulgę rehabilitacyjną, internet, IKZE czy wydatki poniesione na termomodernizację. Poza wpisaniem kwoty odliczenia we wskazanej pozycji oraz podaniu informacji o obdarowanym nie jest wymagane podawanie innych danych. Po uzupełnieniu odliczeń (wpisaniu kwot) i zatwierdzeniu zmian załącznik zostanie automatycznie dodany do zeznania. Na ekranie głównym zakładki "Bieżące dokumenty" dostępna jest opcja "Podgląd PIT". Po użyciu tej funkcjonalności możliwe jest obejrzenie wypełnionego zeznania PIT-37 oraz załącznika PIT/O. Załącznik PIT/O wyświetlony jest w podglądzie poniżej zeznania PIT-37. Aby przesłać tak wypełnione zeznanie należy kliknąć przycisk "Akceptuj i wyślij", a następnie po zapoznaniu się z wyświetlonym komunikatem należy kliknąć "Wyślij".

 • 17.02.2022

  Chciałam uzupełnić "PIT/0" dla pitu 37 jak to jest opisane poniżej. Jednak gdy wchodzę w " dodaj lub zmień ulgi" - dodaj ulge na internet, chce ode mnie już konkretna kwotę z pozycji 31 z PIT/0. Tylko skąd ja mam wziąć jak nie mam PIT-u/O wypełnionego?? Jakies to pomieszane.

  Ministerstwo Finansów:
  Formularz PIT/O jest załącznikiem do zeznania i przesyła się go w formie elektronicznej wraz z zeznaniem np. PIT-37. Aby dodać załącznik PIT/O w usłudze Twój e-PIT należy w edytorze "Ulgi i odliczenia" uzupełnić przysługujące odliczenia. Sekcja "Ulgi i odliczenia" pozwala uzupełnić wszystkie potencjalnie przysługujące preferencje np. odliczenie darowizn, ulgę rehabilitacyjną, internet, IKZE czy wydatki poniesione na termomodernizację. Poza wpisaniem kwoty odliczenia na internet we wskazanej pozycji nie jest wymagane podawanie innych danych. Po uzupełnieniu odliczeń (wpisaniu kwot) i zatwierdzeniu zmian załącznik zostanie automatycznie dodany do zeznania. Na ekranie głównym zakładki "Bieżące dokumenty" dostępna jest opcja "Podgląd PIT". Po użyciu tej funkcjonalności możliwe jest obejrzenie wypełnionego zeznania PIT-37 oraz załącznika PIT/O. Załącznik PIT/O wyświetlony jest w podglądzie poniżej zeznania PIT-37. Aby przesłać tak wypełnione zeznanie należy kliknąć przycisk "Akceptuj i wyślij", a następnie po zapoznaniu się z wyświetlonym komunikatem należy kliknąć "Wyślij".

 • 16.02.2022

  WItam, zgodnie z informacją i poniższymi komentarzami dodałem po wejsciu w usługę e-PIT ulgę termomodernizacyjną. W miejscu kwoty podałem całkowity koszt poniesiony na wykonanie instalacji gazowej w domu. Automatycznie przeliczyło mi wszystko i pokazało kwotę nadpłaty (do zwrotu). W podgląd PIT widzę PIT37 oraz PIT/0. Natomiast czy nie muszę w żaden sposób dokumentować poniesionego wydatku na instalację gazową? Posiadam fakturę VAT od instalatora na to przedsięwzięcie. Powinienem ją dodać jakoś do wysyłanego rozliczenia?

  Ministerstwo Finansów:
  Formularz PIT/O jest załącznikiem do zeznania i przesyła się go w formie elektronicznej wraz z zeznaniem np. PIT-37. Aby dodać załącznik PIT/O w usłudze Twój e-PIT należy w edytorze "Ulgi i odliczenia" uzupełnić przysługujące odliczenia. Sekcja "Ulgi i odliczenia" pozwala uzupełnić wszystkie potencjalnie przysługujące preferencje np. odliczenie darowizn, ulgę rehabilitacyjną, internet, IKZE czy wydatki poniesione na termomodernizację. Poza wpisaniem kwoty odliczenia na termomodernizację we wskazanej pozycji nie jest wymagane podawanie innych danych. Do zeznania nie należy dołączać żadnych innych załączników (faktur, potwierdzeń wpłat). Przedstawia się je dopiero na żądanie urzędu skarbowego.

 • 16.02.2022

  Odnosząc się do informacji, że załącznik PIT/O można złożyć "W usłudze Twój e-PIT: https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/, poprzez edycję zakładki ulgi i odliczenia – dodaj lub zmień ulgi." System umożliwia jedynie wpisanie gotowej kwoty odliczenia w uldze termomodernizacyjnej - nie otwiera się załącznik PIT/0. Co należy w takim wypadku zrobić?

  Ministerstwo Finansów:
  Formularz PIT/O jest załącznikiem do zeznania i przesyła się go w formie elektronicznej wraz z zeznaniem np. PIT-37. Aby dodać załącznik PIT/O w usłudze Twój e-PIT należy w edytorze "Ulgi i odliczenia" uzupełnić przysługujące odliczenia. Sekcja "Ulgi i odliczenia" pozwala uzupełnić wszystkie potencjalnie przysługujące preferencje np. odliczenie darowizn, ulgę rehabilitacyjną, internet, IKZE czy wydatki poniesione na termomodernizację. Poza wpisaniem kwoty odliczenia na termomodenizację we wskazanej pozycji nie jest wymagane podawanie innych danych. Po uzupełnieniu odliczeń (wpisaniu kwot) i zatwierdzeniu zmian załącznik zostanie automatycznie dodany do zeznania. Na ekranie głównym zakładki "Bieżące dokumenty" dostępna jest opcja "Podgląd PIT". Po użyciu tej funkcjonalności możliwe jest obejrzenie wypełnionego zeznania PIT-37 oraz załącznika PIT/O. Załącznik PIT/O wyświetlony jest w podglądzie poniżej zeznania PIT-37. Aby przesłać tak wypełnione zeznanie należy kliknąć przycisk "Akceptuj i wyślij", a następnie po zapoznaniu się z wyświetlonym komunikatem należy kliknąć "Wyślij".

 • 16.02.2022

  W jaki sposób odliczyć internet ? Jak edytuję zakładkę 'ulgi i odliczenia' a następnie pozycję Ulga na internet to muszę tam wpisać kwotę z PIT/0 poz. 31. Skąd mam to wziąć ?

  Ministerstwo Finansów:
  Formularz PIT/O jest załącznikiem do zeznania i przesyła się go w formie elektronicznej wraz z zeznaniem np. PIT-37. Aby dodać załącznik PIT/O w usłudze Twój e-PIT należy w edytorze "Ulgi i odliczenia" uzupełnić przysługujące odliczenia. Sekcja "Ulgi i odliczenia" pozwala uzupełnić wszystkie potencjalnie przysługujące preferencje np. odliczenie darowizn, ulgę rehabilitacyjną, internet, IKZE czy wydatki poniesione na termomodernizację. Poza wpisaniem kwoty odliczenia na internet we wskazanej pozycji nie jest wymagane podawanie innych danych. Po uzupełnieniu odliczeń (wpisaniu kwot) i zatwierdzeniu zmian załącznik zostanie automatycznie dodany do zeznania. Na ekranie głównym zakładki "Bieżące dokumenty" dostępna jest opcja "Podgląd PIT". Po użyciu tej funkcjonalności możliwe jest obejrzenie wypełnionego zeznania PIT-37 oraz załącznika PIT/O. Załącznik PIT/O wyświetlony jest w podglądzie poniżej zeznania PIT-37. Aby przesłać tak wypełnione zeznanie należy kliknąć przycisk "Akceptuj i wyślij", a następnie po zapoznaniu się z wyświetlonym komunikatem należy kliknąć "Wyślij".

 • 16.02.2022

  To jest bzdura, bo w dodawaniu ulg nie ma opcji dodania załączników. Można tylko wpisać kwotę z PIT/O. Czy ktoś wie, jak w Twój e-PIT dodać załącznik PIT/O?

  Ministerstwo Finansów:
  Formularz PIT/O jest załącznikiem do zeznania i przesyła się go w formie elektronicznej wraz z zeznaniem np. PIT-37. Aby dodać załącznik PIT/O w usłudze Twój e-PIT należy w edytorze "Ulgi i odliczenia" uzupełnić przysługujące odliczenia. Sekcja "Ulgi i odliczenia" pozwala uzupełnić wszystkie potencjalnie przysługujące preferencje np. odliczenie darowizn, ulgę rehabilitacyjną, internet, IKZE czy wydatki poniesione na termomodernizację. Poza wpisaniem kwoty odliczenia we wskazanej pozycji nie jest wymagane podawanie innych danych. Po uzupełnieniu odliczeń (wpisaniu kwot) i zatwierdzeniu zmian załącznik zostanie automatycznie dodany do zeznania. Na ekranie głównym zakładki "Bieżące dokumenty" dostępna jest opcja "Podgląd PIT". Po użyciu tej funkcjonalności możliwe jest obejrzenie wypełnionego zeznania PIT-37 oraz załącznika PIT/O. Załącznik PIT/O wyświetlony jest w podglądzie poniżej zeznania PIT-37. Aby przesłać tak wypełnione zeznanie należy kliknąć przycisk "Akceptuj i wyślij", a następnie po zapoznaniu się z wyświetlonym komunikatem należy kliknąć "Wyślij".

 • 14.02.2022

  Jeśli chciałbym skorzystać z ulgi na internet i zaznaczam 1 załacznik wypełniam kwotę w rubryce dla podatnika 760zł i e-deklaracja mi wszystko wylicza. Mogę przesłać swój PIT.
  A pytanie mam takie w jaki sposób mam przesłać dowody opłacania internetu (faktury)?

  Ministerstwo Finansów:
  Formularz PIT/O jest załącznikiem do zeznania i przesyła się go w formie elektronicznej wraz z zeznaniem np. PIT-37. Poza wpisaniem kwoty odliczenia na internet we wskazanej pozycji nie jest wymagane podawanie innych danych. Do zeznania nie należy dołączać żadnych innych załączników (faktur, potwierdzeń wpłat). Przedstawia się je dopiero na żądanie urzędu skarbowego.

 • 28.04.2021

  Jak znaleźć znaleźć załącznik Pit-0 do Pita 36.
  Padły już odpowiedzi jak to zrobić w przypadku Pit-37, ale w przypadku Pit-36 nie ma takiej możliwości.

  Ministerstwo Finansów:
  Sposób postepowania z PIT/O dla PIT-36 jest analogiczny jak do PIT-37:
  Załącznik PIT/O można złożyć zarówno przez e-Deklaracje: https://www.podatki.gov.pl/pit/e-deklaracje-pit, jak i w usłudze Twój e-PIT: https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/

  W aplikacji e-Deklaracje jest on „dodawany” do zeznania po wpisaniu cyfry wskazującej na ilość załączonych formularzy, np.: 1 w części „Informacje o załącznikach” –„PIT/O” – 1.

  W usłudze Twój e-PIT: https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/, poprzez edycję zakładki ulgi i odliczenia – dodaj lub zmień ulgi.

 • 26.04.2021

  W jaki sposób po zalogowaniu na platformę "e-Urząd Skarbowy" można przejść do pozycji nr 137 żeby wpisać cyfrę "1" i otrzymać załącznik z PIT/O? Mam opcję "Twój dochód", "dochód i odliczenia", "Twój podatek",itp. itd. Wybierając każdą z dostępnych zakładek w żadnym miejscu nie mam możliwości edycji pola 137. Jak wchodzę w darowizny i wybieram krwiodawstwo to muszę już tam wpisać dane z PIT/O, ale nie da się go nigdzie uzyskać....

  Ministerstwo Finansów:
  W usłudze Twój e-PIT aby dodać przysługujące ulgi i odliczenia, a co za tym idzie załącznik PIT/O, należy edytować zakładkę „ulgi i odliczenia” – poprzez przycisk „dodaj lub zmień ulgi”. Po uzupełnieniu poszczególnych ulg i odliczeń usługa automatycznie doda załącznik PIT/O. Nie ma możliwości manualnego uzupełnienia pozycji 137 zeznania PIT-37 w celu generowania załącznika. Zmienione wartości w przygotowanym zeznaniu oraz w załączniku PIT/O można zweryfikować wybierając z okna głównego usługi opcję: „podgląd PIT”.

 • 18.04.2021

  gdzie jest PIT 0 ??

  Ministerstwo Finansów:
  W usłudze Twój e-PIT po poprawnym zalogowaniu użytkownikowi zostają wyświetlone edytowalne sekcje zawierające główne informacje dotyczące jego rozliczenia. Aby uzupełnić przysługujące ulgi i odliczenia, a tym samym wypełnić załącznik PIT/O, należy edytować zakładkę „ulgi i odliczenia” – poprzez przycisk „dodaj lub zmień ulgi”. Po uzupełnieniu poszczególnych kwot usługa automatycznie doda załącznik PIT/O z wypełnionymi kwotami. Zmienione wartości w przygotowanym zeznaniu oraz w załączniku PIT/O można zweryfikować wybierając z okna głównego usługi opcję: „podgląd PIT”.
  Natomiast w przypadku systemu e-Deklaracje załącznik PIT/O można dodać wpisując 1 w poz. 137 w części dotyczącej informacji o załącznikach (część M poz. 137 zeznania PIT-37).

 • 17.04.2021

  Czy w roku 2021 trzeba sobie na kolanie wypełnić PIT/O i potrzebne pozycje wpisać w formularz? Zakładka: Ulgi wymaga wpisywania gotowych kwot z PIT/O.

  Ministerstwo Finansów:
  W usłudze Twój e-PIT po poprawnym zalogowaniu użytkownikowi zostają wyświetlone edytowalne sekcje zawierające główne informacje dotyczące jego rozliczenia. Aby uzupełnić przysługujące ulgi i odliczenia, a tym samym wypełnić załącznik PIT/O, należy edytować zakładkę „ulgi i odliczenia” – poprzez przycisk „dodaj lub zmień ulgi”. Wszystkie podsekcje dotyczące poszczególnych ulg i odliczeń zawierają wyjaśnienia i są szczegółowo opisane. Po uzupełnieniu poszczególnych kwot usługa automatycznie doda załącznik PIT/O z wypełnionymi kwotami. Zmienione wartości w przygotowanym zeznaniu oraz w załączniku PIT/O można zweryfikować wybierając z okna głównego usługi opcję: „podgląd PIT”.

 • 14.04.2021

  Jak w zeznaniu wpisać ulgę termomodernizacyjną?

  Ministerstwo Finansów:
  W usłudze Twój e-PIT po poprawnym zalogowaniu użytkownikowi zostają wyświetlone edytowalne sekcje zawierające główne informacje dotyczące jego rozliczenia. Aby uzupełnić przysługujące ulgi i odliczenia (w tym ulgę termoizolacyjną) należy edytować zakładkę „ulgi i odliczenia” – poprzez przycisk „dodaj lub zmień ulgi”. Następnie wybierając podsekcję „ulga termomodernizacyjna” należy wpisać kwotę przysługującego odliczenia w wyświetlonym na ekranie oknie. Po uzupełnieniu kwoty usługa automatycznie doda załącznik PIT/O z wypełnioną pozycją 31 dla podatnika. Zmienione wartości w przygotowanym zeznaniu oraz w załączniku PIT/O można zweryfikować wybierając z okna głównego usługi opcję: „podgląd PIT”.

 • 13.04.2021

  Logując się danymi podatkowymi jakoś nie ma opcji edycji pit37 ,tylko podgląd... Więc wielce mądre to bo nie ma jak dodać w ogóle pit/o... bez sensu

  Ministerstwo Finansów:
  W usłudze Twój e-PIT po poprawnym zalogowaniu użytkownikowi zostają wyświetlone edytowalne sekcje zawierające główne informacje dotyczące jego rozliczenia. Aby uzupełnić przysługujące ulgi i odliczenia a tym samym dodać załącznik PIT/O do zeznania należy edytować zakładkę „ulgi i odliczenia” – poprzez przycisk „dodaj lub zmień ulgi”. Po uzupełnieniu ulg i odliczeń usługa automatycznie doda załącznik PIT/O. Zmienione wartości w przygotowanym zeznaniu oraz w załączniku PIT/O można zweryfikować wybierając z okna głównego usługi opcję: „podgląd PIT”.

 • 07.04.2021

  W usłudze e-PIT nie ma zakładki ulgi i odliczenia. No chyba, że jak odrzucę zaproponowany e-PIT, to może wtedy pojawi się taka zakładka. Czy tak to działa?

  Ministerstwo Finansów:
  W usłudze Twój e-PIT po poprawnym zalogowaniu użytkownikowi zostają wyświetlone na stronie głównej edytowalne sekcje zawierające główne informacje dotyczące jego rozliczenia, będące w posiadaniu Krajowej Administracji Skarbowej. Wśród tych sekcji znajdują się również „ulgi i odliczenia” – wraz z przyciskiem „dodaj lub zmień ulgi”. By edytować wymienioną sekcję nie ma konieczności odrzucania przygotowanego zeznania.

 • 06.04.2021

  nareszcie rozsądna podpowiedź :)

 • 25.03.2021

  W razie obdarowania kilku podmiotów teoretycznie należy dodać kilka załączników PIT/O (to mówi przypis "8)" tej deklaracji) , a aplikacja e-deklaracje pozwala na wpisanie w pozycji 137 PIT-37 tylko liczbę 1 załącznik.

  Ministerstwo Finansów:
  W opublikowanym w rozporządzeniu wzorze załącznika PIT/O możliwe jest uzupełnienie informacji o maksymalnie siedmiu obdarowanych (sekcja D.1 – D.7 w załączniku PIT/O). Tym samym jeżeli podatnik przekazał więcej darowizn oraz wypełnia papierową wersję załącznika - nie ma technicznej możliwości wpisania większej liczby obdarowanych. Stąd powstaje konieczność dołączenia kolejnego papierowego załącznika PIT/O. Natomiast aplikacja e-Deklaracje z uwagi na przyjęte rozwiązania techniczne nie wymaga dołączania większej liczby załączników, gdyż użytkownik ma możliwość manualnego dodania więcej niż siedmiu sekcji dotyczących obdarowanych podmiotów. Formularz elektroniczny nie jest ograniczony liczbą sekcji, w przeciwieństwie do wersji papierowej. Natomiast przypis został w formularzu elektronicznym umieszczony, mimo braku wspomnianych ograniczeń, z uwagi na to, że jest on odwzorowaniem wersji opublikowanej w rozporządzeniu.

 • 14.03.2021

  Jak wpisać w PIT-37 "1" w pozycji 137? Jak edytować PIT-37 żeby było można cokolwiek uzupełnić?

  Ministerstwo Finansów:
  W usłudze Twój e-PIT aby dodać przysługujące ulgi i odliczenia należy edytować zakładkę „ulgi i odliczenia” – poprzez przycisk „dodaj lub zmień ulgi”. Po ich uzupełnieniu usługa automatycznie doda załącznik PIT/O. Nie ma możliwości manualnego uzupełnienia pozycji 137 zeznania PIT-37 w celu generowania załącznika. Zmienione wartości w przygotowanym zeznaniu oraz w załączniku PIT/O można zweryfikować wybierając z okna głównego usługi opcję: „podgląd PIT”.

 • 02.03.2021

  System zbyt szybko wylogowuje podatnika z platformy. Cztery razy przerwano mi wypełnianie formularza PIT/0.

  Ministerstwo Finansów:
  Usługa Twój e-PIT w przypadku dłuższej bezczynności użytkownika powiadamia o upływającym czasie zakończenia sesji (5 minut). Sesję można jednak manualnie przedłużyć po przez kliknięcie w wyświetlony w usłudze komunikat.

 • 07.04.2020

  Pragnę zauważyć, że PIT/O jest załącznikiem do zeznań i nigdy nie był składany odrębnie. Od początku funkcjonowania systemu elektronicznej wysyłki deklaracji jest możliwość dodania PIT/O do zeznań. Wystarczy w PIT-37 wpisać w poz. 137 cyfrę 1, w PIT-36 w poz. 454, a w PIT-28 w poz. 143. Następnie zatwierdzić "Enterem" i PIT/O jako załącznik pojawi się na końcu zeznania. Po wypełnieniu odpowiednich rubryk, dane z załącznika przeniosą się do zeznania we właściwe pozycje, a wartości zostaną odpowiedni przeliczone. Całe zeznanie wraz z załącznikiem można przesłać do systemu e-Deklaracje.

>
1 - 10 z 44
>