Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
26

26

0

Obniżenie kosztów pracy

Kategoria: Inne
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_Inne_114076
Data zgłoszenia: 13.03.2020
Status pomysłu: Wyjaśnione
Pierwszym ruchem powinno być obniżenie składek ubezpieczeniowych oraz zwolnienie wynagrodzenia z podatku (albo wreszcie podniesienie kwoty wolnej od podatku do poziomu posłów), jakie przedsiębiorstwa ponoszą w związku z wypłatą wynagrodzenia swoim pracownikom.

Dzięki temu pensja pracownika będzie mniejszym kosztem dla przedsiębiorstwa - zachowa dzięki temu lepszą płynność, a sam pracownik utrzyma dochody netto na tym samym poziomie. Pracownik dalej będzie w stanie dalej nabywać niezbędne towary zasilając budżet w postaci VATu.

Taki ruch wpłynie korzystnie na przedsiębiorstwa ze wszystkich branż (turystyka, transport, gastronomia ale również budownictwo - budowa jest skupiskiem ludzi i dużej ilości sprzętu). Pozwoli to zachować przedsiębiorstwom wspomnianą już płynność finansową i pomoże uchronić przed ewentualnym upadkiem i zwolnieniami ludzi.
Z punktu widzenia pracownika, również to będzie korzystne ponieważ nie straci pracy, zyska poczucie bezpieczeństwa i będzie miał środki do życia. Pieniądze i tak będzie musiał wydać więc wszystko wróci w postaci i tak już za wysokiego 23% VATu.
Odpowiedź MF:
Propozycja dotyczy de facto całkowitej likwidacji podatku PIT, co raczej trudno obecnie sobie wyobrazić i według naszej wiedzy takie rozwiązanie nie funkcjonuje w żadnym z rozwiniętym krajów. Wpływy z PIT są istotną częścią dochodów nie tylko budżetu państwa, ale również jednostek samorządu terytorialnego.

Mimo to w ostatnim czasie PIT uległ zmniejszeniu. Przede wszystkim odczuwają to młode osoby do 26 lat, które mogą w ogóle nie płacić podatku. Istotne jest także zmniejszenie PIT w pierwszej skali z 18 do 17 proc. oraz podniesienie kosztów uzyskania przychodu, co również wpływa na zmniejszenie obciążeń podatkowych.

W ostatnich latach zostały zmienione przepisy odnośnie tzw. kwoty wolnej od opodatkowania, która dla najmniej zarabiających osób wzrosła do 8 tys. zł.

W związku z obecną sytuacją rząd zaproponował rozwiązania, które pozwolą firmom przetrwać trudny czas związany z epidemią koronawirusa. Jednym z nich jest możliwość zawieszenia płatności składek ZUS. Firmy, które borykają się z problemami w związku z obecną sytuacją mogą wystąpić do urzędu skarbowego z wnioskiem o umorzenie, odroczenie terminu płatności lub umorzenie należności podatkowych.

Wszystkie rozwiązania zawarte w tzw. Tarczy Antykryzysowej opisane są na stronie https://www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa