887
4
Obowiązki sprawozdawcze podmiotów
co miesięczny obowiązek sporządzenia i wysyłania plików JPK_VAT, deklaracji VAT, deklaracji ZUS, dodatkowo sprawozdania roczne GUS, np. SP
w przypadku zachorowania, obowiązkowej kwarantanny (być może całego zakładu pracy) nie będzie możliwe wywiązanie się z powyższych obowiązków
pomysł: specustawa w zakresie przesunięcia obowiązkowych terminów, podobnie jak specustawa przygotowywana przez Min. Rozwoju (przesunięcie terminów nowych JPK/ wpisu do CRBR).
Na mocy uchwalonej ustawy i rozporządzeń wykonawczych termin na złożenie sprawozdania finansowego został odroczony, tak samo jak termin na złożenie deklaracji CIT-8.
W przypadku ZUS zostały wprowadzone nowe rozwiązania dotyczące mikroprzedsiębiorców. W przypadku JPK-VAT wprowadzone zostały ułatwienia, które polegają na fakultatywności sankcji w przypadku wystąpienia błędów w przesłanym pliku.
W przypadku wystąpienia przekroczeń terminów na złożenie określonych dokumentów lub nieterminowych płatności wprowadzone zostały instrumenty, które pozwalają eliminować odpowiedzialność wynikającą z dotychczasowego brzmienia przepisów.
Przy odroczeniu terminów płatności podatku lub rozłożeniu go na raty nie pobiera się już opłaty prolongacyjnej. Ponadto Minister Finansów będzie mógł wydać rozporządzenie w przedmiocie zaniechania poboru karnych odsetek, a także Rada Ministrów będzie mogła rozporządzeniem wstrzymać postępowania egzekucyjne.
Termin wejścia w życie nowego pliku JPK-VAT został przesunięty, na lipiec 2020 r. W przypadku wpisu do CBRD termin również został przedłużony do lipca 2020 r.
Pakiet rozwiązań w ramach „Tarczy Antykryzysowej” opracowany został przez Ministerstwo Rozwoju, jednak rozwiązania podatkowe w swojej istocie zostały opracowane przez Ministerstwo Finansów. Ze względu na konieczność tworzenia kompleksowych rozwiązań, nie ma potrzeby tworzenia i uchwalania ustaw obejmujących wyłącznie zagadnienia związane z prawem podatkowym.
Ministerstwo Finansów stale monitoruje sytuację i analizuje przesyłane postulaty. Prowadzone są ciągłe prace legislacyjne, aby zapewnić możliwie największe wsparcie naszym klientom, przy jednoczesnym zachowaniu wpływów budżetowych niezbędnych dla funkcjonowania Państwa i tworzenia szczegółowych programów pomocowych.
-
22.03.2020
Prowadzę Biuro Rachunkowe rozliczam ok. 120 firm w tym dział. jednoosobowe, przedsi. zatrudniających pracowników oraz małe spółki z o.o. Od ponad tygodnia mam połowę załogi, więc bieżąca działalność jest na pograniczu ryzyka nie terminowego przekazania dekl. VAT , JPK i innych wymaganych prawem deklaracji. Dodatkowo obsługujemy zwiększoną ilość L4 oraz zasiłków opiekuńczych które należy w imieniu pracodawców przesłać do ZUS. Z naszej strony to naprawdę heroiczna praca bo zdajemy sobie sprawę z tego iż pracownicy mogą pozostać bez środków do życia i niekoniecznie z winy pracodawcy. Każde przesunięcie terminu jest dla nas jest możliwością uzyskania chociaż minimalnego czasu na pomoc małym przedsiębiorcom – przecież oni sami nie wypełnią wniosków nie wyślą je drogą elektroniczną do Urzędów. Przesuńcie terminy składania rocznych zeznań CIT, PIT oraz sporządzenia sprawozdań finansowych. To nie pomysł ale prośba o czas na pomoc pozbierania się tu i teraz na pomoc tym którzy jej potrzebują.
-
20.03.2020
W przypadku CIT-8 i sprawozdań finansowych, przesunięcie terminu złożenia jest zabiegiem, w praktyce, bezkosztowym dla budżetu. Zaliczki wszak są wpłacone, różnice remanentowe działać będą w obie strony. Skoro jest propozycja prolongowania terminu rozliczeń PIT, uczciwym było by również pochylić się nad CIT. Z punktu widzenia doradcy podatkowego, wobec absencji załogi spowodowanej głównie scedowanymi na nich obowiązkami zapewnienia opieki w czasie zamknięcia szkół, przy jednoczesnym ograniczeniu lub też uniemożliwieniu wglądu w dokumenty papierowe spółek, zamknięte księgi w dacie 31 marca może nie odzwierciedlać stanu faktycznego, a sporządzone na jego podstawie sprawozdanie finansowe obciążone może być błędem. Jako osoba wykonująca zawód zaufania publicznego od 22 lat, maqjąca myślę spore doświadczenie w tej materii, wnioskuję o przesunięcie terminów o 14 dni od momentu zniesienia ograniczeń dla działalności firm.
-
20.03.2020
popieram i mam nadzieję,że ten apel zostanie zauważony i uwzględniony byle nie dopiero 31 marca
-
18.03.2020
zwracamy się z prośbą o przesunięcie terminu sporządzenia i podpisania sprawozdania finansowego oraz pozostałych obowiązków wobec urzędu skarbowego, GUS. Sprawa bardzo pilna!!!