Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
26

25

1

Koronawirus pomysly

Kategoria: Koronawirus
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_Koronawirus_113946
Data zgłoszenia: 10.03.2020
1. L4 płatne z ZUS dla pracowników oraz JDG za okres kwarantanny, odciąży to budżety przedsiębiorstw, tym bardziej gdy cały zakład zostanie przesłany do kwarantanny a niemożliwa jest praca zdalna.
2. odgórna decyzja z rządu, aby wysłać wszystkich pracowników, którzy mogą pracować zdalnie - do pracy zdalnej.
3. Rozwiązania dla firm (głownie JDG), gdzie przez chorobę nie było możliwości wysłania deklaracji PIT, VAT, JPK lub opłacanie składek / zaliczek podatków.
4. Otwarcie się urzędów na telefonicznie / online załatwianie spraw, które nie są teraz wspierane przez EPUAP.
Odpowiedź MF:
W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa, mając na uwadze bezpieczeństwo zarówno pracowników urzędów skarbowych jak i ich klientów, w piątek 13 marca 2020 r. podjęliśmy decyzję o ograniczeniu dostępu do budynków urzędów skarbowych.

Podatnicy mogą składać zeznania i deklaracje drogą elektroniczną, wnioski o wydanie zaświadczenia mogą złożyć i zaświadczenie otrzymać przez internet, a wszystkie potrzebne informacje mogą uzyskać telefonicznie. Informacje na temat dostępnych e-usług oraz o sposobie załatwiania spraw bez wychodzenia z domu można znaleźć na stronach internetowych urzędów, izb administracji skarbowej i Ministerstwa Finansów.