8
3
Usunięcie obowiązku posiadania kasy fiskalnej dla karty podatkowej

-
29.06.2021
Skoro podatek jest taki sam be względu na przychod (karta podatkowa) to gdzie mają miejsce nadużycia ?
Ministerstwo Finansów:
Zawężanie zakresu zwolnień z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących wynika z koncepcji systematycznego i stopniowego ograniczania odstępstw od docelowego rozwiązania przyjętego w ustawie o VAT, jakim jest powszechny charakter prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących przez podatników prowadzących sprzedaż na rzecz osób fizycznych wymienionych w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT. -
15.05.2021
Kasy w zakładzie fryzjerskim jednoosobowym totalna głupota naciąganie ludzi na koszty
Ministerstwo Finansów:
W kwestii obowiązku posiadania kasy rejestrującej w jednoosobowym zakładzie fryzjerskim rozliczającym się na zasadzie karty podatkowej, należy wskazać, że prowadzenie ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących ma charakter obowiązkowy i powszechny. Obowiązek ten został ustanowiony w drodze ustawy. Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących (art. 111 ust. 1 ustawy o VAT).
Powyższy przepis określa generalną zasadę, z której wynika, iż obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej dotyczy wszystkich podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz określonych w nim odbiorców, tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Zatem podstawowym kryterium decydującym o obowiązku stosowania ewidencji za pomocą kas rejestrujących jest status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń. Podkreślić trzeba, że obowiązek używania kas rejestrujących ma znaczenie z punktu widzenia ochrony interesów ekonomicznych konsumenta. Rejestracja transakcji, a w konsekwencji dokument otrzymany przez konsumenta (paragon fiskalny) zawiera dane dotyczące transakcji, które umożliwiają konsumentowi identyfikację kontrahenta, dochodzenie swoich uprawnień z tytułu reklamacji, ochronę jego interesów, i to niezależnie od tego, czy zarejestrowana sprzedaż wiąże się z realną zapłatą kwoty podatku. Tym samym stosowanie kas rejestrujących przez fryzjerów znajduje uzasadnienie z punktu widzenia ochrony interesów ekonomicznych konsumenta. Interes ten przejawia się w tym, że konsument otrzymuje dokument (paragon fiskalny) ułatwiający ewentualne dochodzenie roszczeń.