Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
996

989

7

Zniesienie sankcji na czas zagrożenia

Kategoria: Inne
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_Inne_113917
Data zgłoszenia: 10.03.2020
Status pomysłu: Zrealizowane
Zniesienie sankcji za nieterminowe złożenie wszelkich obowiązków podatkowych lub przedłużenie ich terminów, ze względu na braki kadrowe spowodowane rozprzestrzenianiem sie koronawirusa.
Odpowiedź MF: W ramach Tarczy Antykryzysowej wprowadzone zostały rozwiązania dotyczące m.in.:
1. Wydłużenia terminów.
2. Ograniczenia sankcji za ich niedochowanie.
3. Odroczenia istotnych zmian w prawie.

Przedłużyliśmy terminy na złożenie zeznania CIT-8. Wprowadziliśmy także wydłużony termin na wpłatę zaliczek z tytułu PIT-4. Ponadto przedłużyliśmy terminy na złożenie: MDR, informacji ORD-U i ITF-2R, zawiadomienia ZAW-N, czy na sporządzenie i złożenie Szefowi KAS sprawozdania finansowego. Wydłużony został termin zapłaty minimalnego podatku w CIT i PIT.

Wprowadziliśmy elektroniczny czynny żal (można go złożyć w przypadku nieterminowego złożenia deklaracji oraz płatności podatku), zwolnienie od opłaty prolongacyjnej. Ministrowi Finansów umożliwiono wydanie rozporządzenia o zaniechaniu poboru karnych odsetek, a także wprowadzono fakultatywność karania za nieprawidłowości w pliku JPK_VAT. Upoważniono Radę Ministrów do wydania rozporządzenia wstrzymującego egzekucję administracyjną.

Przesunęliśmy w czasie wejście w życie zmian przepisów, które mogły spowodować zmianę niektórych procesów w przedsiębiorstwach. Dotyczy to m.in. nowej matrycy VAT czy nowego pliku kontrolnego JPK VAT . Odroczono również podatek od sprzedaży detalicznej.
Komentarze:
 • 13.03.2020

  Przecież jest to oczywiste aby przedłużyc terminy składania wszelkich obowiązków podatkowych. Tu liczy się życie ludzi . Sytuacja wyjątkowa!!!!

 • 13.03.2020

  Obowiązek złożenia CIT powinien bezwarunkowo zostać przesunięty. Zamknięto Urzędy Skarbowe, żeby chronić pracowników a TRZEBA też chronić księgowe z biur rachunkowych i podatników.

 • 13.03.2020

  Prosze o zniesieni sankcji za nieterminowe obowiązki podatkowe przez koronawirusa

 • 13.03.2020

  popieram ten pomysł

 • 13.03.2020

  popieram. Ze względu na stan jakim objęty jest nasz kraj, wnoszę o przedłużenie terminów składania zeznań podatkowych lub zniesienie sankcji za nie terminowe składanie w/w zeznań

 • 13.03.2020

  Prośba aby przedłużyć termin VAT, termin sprawozdań finansowych, zeznań podatkowych
  Biuro rachunkowe

>
1 - 6 z 6
>