Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
432

393

39

Koronawirus - Zwolnienie dochodów z pracy zdalnej z PIT

Kategoria: Inne
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_Inne_113897
Data zgłoszenia: 10.03.2020
Status pomysłu: Wyjaśnione
W celu zmniejszenia rozprzestrzeniania koronawirusa należy zachęcić pracowników jak i pracodawców do pracy zdalnej, skuteczną zachętą mogłoby być zwolnienie dochodów z pracy zdalnej z PIT nie zależnie od tego czy są to dochody na podstawie umowy o pracę, umów cywilnoprawnych czy działalności gospodarczej.
Odpowiedź MF: Wskazane kryterium różnicuje podatników w sposób wysoce kontrowersyjny. Osoby pracujące „zdalnie” w domu znalazłyby się w lepszej sytuacji, niż osoby, które muszą wykonywać pracę w zakładzie pracy, na przykład pracujące w szpitalu pielęgniarki, czy pracownicy na stacji benzynowej, pomimo że osoby wykonujące pracę zdalnie z oczywistych względów są mniej narażone na zachorowanie.

Ponadto osoby te nadal mają możliwość pozyskiwania dochodów. Pobrane od tych dochodów zaliczki stanowią przychód budżetowy, który pozwoli na pomoc państwa w zabezpieczeniu bytu tym osobom, które straciły pracę z powodów epidemii. Z tych względów propozycja jest nieuzasadniona. Dodatkowo zauważyć należy, że nie jest to rozwiązanie stosowane w innych państwach jako środek przeciwdziałający COVID-19.
Komentarze:
 • 14.05.2020

  Podatek PIT stanowi tylko 17 % wpływu do budżetu, więc to nie jest żaden argument. Osoby pracujace zdalnie, powoduja mniej wypadków i nie zużywaja infrastruktury (bo się nie przemieszczaja) i maja więcej czasu na konsumpcje - czas zmarnowany na dojazdy jest całkowicie stracony(a tak Ci ludzie mieliby te 1-2 h dodatkowego czasu, w którym mogliby wydać pieniadze). Dodatkowo przeciwdziałało by to skupiskom ludności w miastach - a to już zapobiega wszelkim epidemia. Promowanie pracy zdalnej pobudziło by lokalne ekonomie małych miast i wsi. Niech rzad nie dziala krotkoterminowo, tylko niech przemysli jakie dzialania i promowanie jakich zachowan bedzie mialo dlugoterminowy wplyw na kraj. Wymuszenie pracy zdalnej dla pracownikow, ktorzy maja taka mozliwosc wplynie pozytywnie na zycie wszystkich ludzi. Ludzie w koncu wroca do mniejszych miejscowosci.

 • 17.03.2020

  Takie rozwiązanie byłoby wyjątkowo niesprawiedliwe z uwagi na fakt, że ze zwolnienia mogłaby skorzystać niewielka grupa osób. Mogę sobie wyobrazić, że dobrze zarabiająca grupa jak np. informatycy bez problemu mogli by skorzystać z tego rozwiązania, natomiast istotnie słabiej zarabiający kasjer w sklepie spożywczym w ogóle nie miałby na to szansy podczas gdy jego ryzyko zarażenia jest znacznie większe.

 • 13.03.2020

  popieram ten pomysł

 • 11.03.2020

  popieram! mogłoby się to przyczynić do bardziej efektywnej pracy

>
1 - 4 z 4
>