Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
422

387

35

Koronawirus - Zwolnienie dochodów z pracy zdalnej z PIT

Kategoria: Koronawirus
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_Koronawirus_113897
Data zgłoszenia: 10.03.2020
W celu zmniejszenia rozprzestrzeniania koronawirusa należy zachęcić pracowników jak i pracodawców do pracy zdalnej, skuteczną zachętą mogłoby być zwolnienie dochodów z pracy zdalnej z PIT nie zależnie od tego czy są to dochody na podstawie umowy o pracę, umów cywilnoprawnych czy działalności gospodarczej.
Odpowiedź MF: Wskazane kryterium różnicuje podatników w sposób wysoce kontrowersyjny. Osoby pracujące „zdalnie” w domu znalazłyby się w lepszej sytuacji, niż osoby, które muszą wykonywać pracę w zakładzie pracy, na przykład pracujące w szpitalu pielęgniarki, czy pracownicy na stacji benzynowej, pomimo że osoby wykonujące pracę zdalnie z oczywistych względów są mniej narażone na zachorowanie.

Ponadto osoby te nadal mają możliwość pozyskiwania dochodów. Pobrane od tych dochodów zaliczki stanowią przychód budżetowy, który pozwoli na pomoc państwa w zabezpieczeniu bytu tym osobom, które straciły pracę z powodów epidemii. Z tych względów propozycja jest nieuzasadniona. Dodatkowo zauważyć należy, że nie jest to rozwiązanie stosowane w innych państwach jako środek przeciwdziałający COVID-19.