Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
111

55

56

Zrób zakupy babci bez VAT

Kategoria: Inne
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_Inne_113891
Data zgłoszenia: 09.03.2020
Status pomysłu: Wyjaśnione
Najbardziej narażona grupa koronawirusem są osoby starsze w wieku emerytalnym. Pomysl polega na zachęceniu wnuków do robienia zakupów dziadkom, żeby nie narażaż ich na zakażenie wychodząc z domu. Zwrot VATu na kasie dostawałby wnuk po okazaniu dowodu osobowego dziadka. PESEL dziadka byłby wpisywany na paragonie/fakturze.
Odpowiedź MF:
Elementy paragonu fiskalnego są ściśle określone w przepisach prawa, zgodnie z którymi na paragonie fiskalnym może być zamieszczony NIP nabywcy - podatnika, a nie PESEL nabywcy-konsumenta. Dopuszczenie takiego rozwiązania wymagałoby zmiany przepisów w tym zakresie, co jest procesem długotrwałym i niemożliwym do przeprowadzenia ad hoc.
Komentarze:
 • 17.03.2020

  Po co bawić się w kłopotliwe rozliczenia? Przecież nie wiadomo dla kogo tak naprawdę wnuczek robiłby zakupy. Proponuję płacić wnukom i dzieciom za opiekę nad dziadkami i rodzicami.

 • 17.03.2020

  Posługiwanie się cudzym dowodem osobistym - pozostawię bez szczegółowego komentarza. Wnuk powinien zrobić to bezinteresownie. Koszt dostosowania kas fiskalnych do tego rozwiązania ponieśliby przedsiębiorcy co byłoby złym rozwiązaniem. Ponadto koszt rozliczenia tych zwrotów VAT również ponieśli by przedsiębiorcy, skomplikowałoby to rozliczenia podatkowe.

 • 11.03.2020

  Cóż to za wnuk, którego tylko pieniądz zachęcić może do zrobienia zakupów własnej babci/dziadkowi?Smutne widzieć taki pomysł.
  Absolutnie przeciw! Choćby po to by nie podsycać interesowności wśród wnuków jeśli już ona się pojawia. 3 lata opieki nad leżąca babcia - najpiękniejsza lekcja człowieczeństwa

>
1 - 3 z 3
>