Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
114

107

7

Pomysły sprawdzone w Chinach

Kategoria: Inne
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_Inne_113885
Data zgłoszenia: 09.03.2020
Status pomysłu: Zrealizowane
Cały personel medyczny - będzie otrzymywać swoje wynagrodzenia bez podatku

Import leków, środków medycznych i pojazdów używanych do walki z patogenem zwolniony z cła

Osoby fizyczne, podatnicy lub osoby prawne mogą w pełni odliczyć od podatku gotówkę i wartość towaru ofiarowanego na walkę z koronaawirusem.

Producenci kluczowych materiałów eksploatacyjnych, mogą dokonać dodatkowego odliczenia kwalifikowanych wydatków na badania i rozwój

Podatnicy zwolnieni z podatku VAT, jeśli wyroby medyczne, które wyprodukowali lub zakupili, zostały przekazane na walkę z #SARS_COV_2

Aby zminimalizować kontakty międzyludzkie zachęcać do składania deklaracji elektronicznie, możliwość przedłużenia terminu na złożenie deklaracji.
Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 25 marca 2020 r. wprowadziliśmy możliwość stosowania stawki 0% dla darowizn określonych towarów związanych z ochroną zdrowia (m.in. wyroby medyczne i farmaceutyczne, testy diagnostyczne, materiały ochronne, dezynfekujące itd.) dokonywanych na rzecz wskazanych podmiotów. Stosowanie stawki obniżonej do wysokości 0% w przypadku nieodpłatnego przekazania tych towarów nie powoduje zmiany przeznaczenia dla przekazywanych w ramach darowizny towarów.

Podatnik dokonujący przekazania wymienionych w rozporządzeniu towarów na rzecz uprawnionych podmiotów nie będzie zobowiązany do dokonywania korekty podatku naliczonego (odliczonego np. w związku z zakupem tych towarów lub materiałów służących do ich produkcji).

Odnośnie deklaracji – przedłużyliśmy termin na złożenie deklaracji CIT-8 do 31 maja, a dla organizacji non profit do 31 lipca. W tym roku będzie także więcej czasu na złożenie rocznej deklaracji PIT. Zeznania będzie można składać do 1 czerwca. Oczywiście jest możliwość ich przesyłania za pośrednictwem elektronicznych kanałów komunikacji, do czego od długiego czasu zachęcamy.