Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
6

3

3

Nagrody wydawane małżeństwom z długoletnim stażem

Kategoria: PIT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_PIT_113846
Data zgłoszenia: 26.02.2020
Status pomysłu: Wyjaśnione
Urząd Miasta nagradza małżeństwa za długoletni staż małżeński według ustawy nie opodatkowuje tego płatnik tylko trzeba to doliczyć do zeznania w którym powstaje podatek do zapłaty. Uproszczeniem byłoby pobranie podatku u płatnika od razu i że starsi podatnicy nie musieliby martwić się o sporządzenie zeznania i dopłatę do podatku.
Każdy postulat jest analizowany pod kątem możliwości i słuszności jego wdrożenia, gdyż stanowi cenny sygnał oczekiwań społecznych w danej sprawie.

W aktualnej sytuacji prawnej, zgodnie z wystąpieniami Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku (https://samorzad.pap.pl/kategoria/archiwum/nagrod-brak-przepisy-nie-pozwalaja-sfinansowac-nagrod-za-pozycie-malzenskie) brak jest podstaw prawnych do wypłaty świadczeń lub gratyfikacji z okazji długoletniego pożycia małżeńskiego.

Zatem kiedy w systemie prawnym, np. w ustawie o orderach i odznaczeniach czy w przepisach regulujących zakres działania gmin, znajdą się przepisy zawierające takie upoważnienie, wówczas zostanie przeanalizowany zgłoszony postulat.
Komentarze:
  • 16.05.2020

    Można by np. wprowadzić dożywotnie zwolnienie z podatku do wysokości II progu (na osobę) podatkowego małżeństw z co najmniej 50-letnim stażem. Lub 35 lat staż + 3 dzieci.

>
1 - 1 z 1
>