Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
23

22

1

Wystawianie paragonów za każdą wizytę przez lekarzy

Kategoria: PIT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_PIT_113844
Data zgłoszenia: 24.02.2020
Status pomysłu: Wyjaśnione
Wprowadzić ulgę w rozliczeniu rocznym na cześć wydatków (10-20%) dokonanych na prywatne wizyty lekarskie dla podatnika i jego rodziny na podstawie paragonów otrzymanych od lekarzy.
Akceptacja propozycji wiązałaby się z ujemnymi skutkami budżetowymi, powodując ubytek zarówno w dochodach budżetu państwa jak i w dochodach budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Ponadto, w związku z nadal panującą sytuacją kryzysową związaną z COVID-19, dodatkowo obciążałaby finanse publiczne.

Każda ulga podatkowa stanowi odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania i wymaga specjalnego uzasadnienia (m.in. względami społecznymi czy socjalnymi).

Poza tym nie wszystkie osoby fizyczne są podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych (np. rolnicy) albo będąc podatnikami tego podatku nie uzyskują przychodów/dochodów podlegających opodatkowaniu, a wyłącznie przychody/dochody wolne od podatku jak ma to miejsce np. w przypadku osób młodych do 26 roku życia.

Należy przypomnieć, że w przepisach podatkowych funkcjonowała już tego rodzaju ulga. Była uregulowana w art. 27a ustawy PIT i polegała na odliczeniu od podatku wydatków na odpłatne świadczenia zdrowotne, udzielane przez niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, a także przez lekarzy i lekarzy dentystów, prowadzących praktykę indywidualną - na rzecz podatnika, a także na rzecz jego małżonka oraz dzieci własnych i przysposobionych. Odliczenie to zostało uchylone nowelizacją ustawy PIT z listopada 2000 r.
Komentarze:
 • 19.02.2022

  Popieram. Ten. Pomysł

 • 15.06.2021

  Uszczuplenie podatku byłoby tylko z pozoru. Przykład:
  Wizyta koszt 100
  Podatek 19%: 19pln
  Możliwość odliczenia 10% od podatku: 10pln
  Zysk dla budżetu 9pln + tyle ile podatnik mniej skorzysta z ubezpieczenia zdrowotnego.

  Ministerstwo Finansów:
  Takie uszczuplenie, pomnożone przez miliony korzystających, staje się jednak wymierne dla sektora finansów publicznych.
  MF nie ma takiej ulgi w planach w bieżącym roku.

 • 14.05.2020

  Systemy powinny być połączone z profilem każdej osoby ubezpiczonej tam gdzie można sprawdzić zabiegi NFZ wraz z kwota zabiegu i ID dla zabiegu. Wtedy Min Zdrowia mógłby też publikować średnie stawki i np: publikować maksymalne stawki za jakiś zabieg itp. Posiadając takie dane można usprawnić system zarówno podtakowy jak i zdrowia.

>
1 - 3 z 3
>