22
1
Wystawianie paragonów za każdą wizytę przez lekarzy
Każda ulga podatkowa stanowi odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania i wymaga specjalnego uzasadnienia (m.in. względami społecznymi czy socjalnymi).
Poza tym nie wszystkie osoby fizyczne są podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych (np. rolnicy) albo będąc podatnikami tego podatku nie uzyskują przychodów/dochodów podlegających opodatkowaniu, a wyłącznie przychody/dochody wolne od podatku jak ma to miejsce np. w przypadku osób młodych do 26 roku życia.
Należy przypomnieć, że w przepisach podatkowych funkcjonowała już tego rodzaju ulga. Była uregulowana w art. 27a ustawy PIT i polegała na odliczeniu od podatku wydatków na odpłatne świadczenia zdrowotne, udzielane przez niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, a także przez lekarzy i lekarzy dentystów, prowadzących praktykę indywidualną - na rzecz podatnika, a także na rzecz jego małżonka oraz dzieci własnych i przysposobionych. Odliczenie to zostało uchylone nowelizacją ustawy PIT z listopada 2000 r.
-
19.02.2022
Popieram. Ten. Pomysł
-
15.06.2021
Uszczuplenie podatku byłoby tylko z pozoru. Przykład:
Wizyta koszt 100
Podatek 19%: 19pln
Możliwość odliczenia 10% od podatku: 10pln
Zysk dla budżetu 9pln + tyle ile podatnik mniej skorzysta z ubezpieczenia zdrowotnego.
Ministerstwo Finansów:
Takie uszczuplenie, pomnożone przez miliony korzystających, staje się jednak wymierne dla sektora finansów publicznych.
MF nie ma takiej ulgi w planach w bieżącym roku. -
14.05.2020
Systemy powinny być połączone z profilem każdej osoby ubezpiczonej tam gdzie można sprawdzić zabiegi NFZ wraz z kwota zabiegu i ID dla zabiegu. Wtedy Min Zdrowia mógłby też publikować średnie stawki i np: publikować maksymalne stawki za jakiś zabieg itp. Posiadając takie dane można usprawnić system zarówno podtakowy jak i zdrowia.