55
0
Podatek od zagranicznych dywidend rozliczany przez dom maklerski
W konsekwencji nie wydaje się, aby propozycja ułatwiła rozliczenie przychodów z dywidend zagranicznych.
-
15.02.2022
Jeżeli dom maklerski (który działa w tej branży profesjonalnie) ma błędnie wystawiać PIT-8C przy dywidendzie zagranicznej to jak ma połapać się w tym podatnik?
Obecnie podatnik musi samodzielnie ustalać jaką stawką zostały opodatkowane dywidendy, czy zastosowane zostały jakieś ulgi, czy też nie (co zależy od informacji przekazanych przez Biuro Maklerskie).
Nie widzę też problemu w tym, by na PIT-8C uwzględnić dywidendy spółek polskich i wykazać kwotę podatku należnego i pobranego.
Ministerstwo Finansów:
Stanowisko przedstawione wcześniej pozostaje aktualne.
Nie są prowadzone prace mające na celu jego zmianę. -
17.12.2021
Uważam pomysł za zasadny. Fakt uwzględnienia dywidendy (czy to spółki polskiej czy zagranicznej z różnym opodatkowaniem) przez DM w PIT-8C pomoże uniknąć błędów przez podatnika. To, że podatek od dywidendy już mógł zostać wcześniej odprowadzony nie stanowi problemu w sporządzaniu PIT, bo można w nim wykazać dywidendę z uwzględnieniem powyższego faktu, a więc bez wskazywania należności dla US.
Ministerstwo Finansów:
Podatnik może uzyskać z domu maklerskiego informację o wielkości dokonanej mu wpłaty na konto maklerskie z tytułu dywidendy wypłaconej przez spółkę zagraniczną. Nie ma zatem potrzeby, żeby te informacje były przekazywane w informacji podatkowej PIT-8c. W informacji tej m.in. biuro maklerskie informuje podatnika o uzyskanych w roku podatkowym, za jego pośrednictwem przychodach i poniesionych kosztach, które podatnik jest obowiązany wykazać w zeznaniu PIT-38 i samemu obliczyć od nich podatek.