Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
9

9

0

Wydłużenie terminu zapłaty zaliczki na podatek do 25 dnia miesiąca

Kategoria: PIT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_PIT_113816
Data zgłoszenia: 17.02.2020
Status pomysłu: Wyjaśnione
Proponuję wydłużenie terminu zapłaty zaliczki na podatek dochodowy do 25 dnia miesiąca (lub kwartału). Obecnie termin ten jest do 20 dnia miesiąca (lub kwartału). Proponuję jednak wydłużenie tego terminu do 25 dnia czyli tak samo jak zapłata podatku VAT. Teraz podatnicy muszą wpłacać podatek dochodowy do 20 dnia czyli szybciej niż podatek VAT. Zrównanie tych terminów z pewnością uprości rozliczanie podatków i wpłacania w tym samym terminie zaliczek na podatki zarówno dochodowe i VAT.
Propozycja jednego terminu na dokonanie płatności zaliczki na podatek dochodowy oraz podatku VAT może nie odpowiadać wszystkim podatnikom. Dokonanie płatności z zakresu kilku podatków jednego dnia może być problematyczne np. pod względem finansowym dla niektórych przedsiębiorców. Spiętrzenie pracy miałyby również podmioty zajmujące się obsługą księgową podatników.
Komentarze:
 • 22.03.2022

  Biorąc pod uwagę ogrom zmian wprowadzonych przez Polski Ład przesunięcie terminu zapłaty zaliczki na podatek dochodowy do 25. dnia miesiąca (lub kwartału) z pewnością ułatwiłoby i upłynniło choć trochę pracę księgowych oraz doradców podatkowych. Praca ta byłaby wtedy znacznie bardziej równomiernie rozłożona w całym miesiącu. Przy obecnych terminach występuje spiętrzenie pracy do 20 dnia miesiąca, a potem często jest problem z jej brakiem po 20 dniu miesiąca.

  Ministerstwo Finansów:
  MF nadal nie przewiduje takich zmian.

 • 24.05.2021

  Teoria a praktyka to są dwa różne aspekty. Ogólnie najlepiej byłoby przesunięcie terminu płatności wszystkich podatków na koniec następnego miesiąca. To nie chodzi o spiętrzenie płatności dla przedsiębiorcy- poprzez pomysł oznaczania GTU i procedur praca wykonywana przez księgową/osobę samej wykonującej rozliczenie wydłuża się. Mamy dużo więcej obowiązków w takim samym czasie. Jeżeli wprowadzają Państwo dodatkowe obowiązki, proszę się zastanowić nad ułatwieniami- a przedłużenie płatności podatków na pewno dałoby więcej czasu na przygotowanie dokumentacji.

  Ministerstwo Finansów:
  MF nie przewiduje wprowadzenia takiego rozwiązania.
  Terminy te obowiązują od wielu lat i jak dotąd do ministerstwa nie docierały głosy krytyczne i postulaty ich zmiany.
  Zauważyć też należy, że nie wszyscy podatnicy podatku dochodowego są jednocześnie podatnikami podatku VAT. Zatem obowiązki wynikające z przepisów VATowskich nie mogą uzasadniać zmian w zakresie rozliczeń podatków dochodowych.

>
1 - 2 z 2
>