Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
20

18

2

Termin przekazywania rozliczeń

Kategoria: Uslugi_elektroniczne
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_Uslugi_elektroniczne_113755
Data zgłoszenia: 11.02.2020
Status pomysłu: W trakcie realizacji
Witam, dla mnie osobiście jest pewną trudnością pamiętanie, że do 4 marca muszę złożyć PIT 28 a do końca kwietnia PIT 37, wnioskuję o utworzenie jednego terminu do którego można składać wszystkie PIT-y .
Dodatkowo chciałbym żebym mógł np. w profilu zaufanym załatwić wszystkie sprawy podatkowe i urzędowe.
Odpowiedź MF:
Propozycja jednego terminu na dokonanie rozliczenia ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz podatku PIT opłacanego wg zasad ogólnych może spowodować nawarstwienie obowiązków w jednym czasie zarówno u podatników jak i w urzędach skarbowych. Należy podkreślić, iż także płatności podatkowe byłyby dokonywane w jednym terminie, co nie wszystkim podatnikom mogłoby odpowiadać. Spiętrzenie pracy miałyby również podmioty zajmujące się obsługą księgową podatników.

Przewiduje się, iż możliwość załatwiania wszystkich spraw podatkowych w profilu zaufanym zostanie wprowadzona w ramach realizacji Projektu e-Urząd Skarbowy, którego założeniem jest dostęp do upublicznionych e-usług fiskusa po pozytywnym uwierzytelnieniu podatnika, za pomocą węzła krajowego, w którym to podstawową metoda uwierzytelnienia jest profil zaufany. Stopniowo planujemy udostępniać kolejne e-usługi w e-US, poprzez które możliwa będzie kompleksowa obsługa podatnika online.